Opis zadań na stanowisku kierowcy: wykonywanie kluczowych prac spedycyjnych, w tym sprawdzanie statusu transportu poprzez dane dostępne w chmurze, obsługa skrzynki e-mail, organizowanie tras i dostosowywanie ich przebiegu do konieczności przyjęcia dodatkowego załadunku. Profil idealnego kandydata: umiejętność pracy w zespole, zdolność do realizacji wielu zadań, znajomość nowych kanałów komunikacji i mediów społecznościowych.
Tak w nieodległej przyszłości może wyglądać ogłoszenie o pracę dla kierowców ciężarówek. W najbliższych latach zmienią się bowiem wymagania dla kandydatów na tym stanowisku.
– Kierowcy ciężarówek zmienią się w przyszłości ze zwykłych kierowców w menedżerów do spraw logistyki – powiedział dr Markus Heyn, członek zarządu firmy Robert Bosch GmbH.
Bosch po raz pierwszy zaprezentował swoją koncepcję „VisionX” na ubiegłorocznych targach pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze. Za kilka lat pojazdy użytkowe mają być w pełni połączone z siecią, w niektórych przypadkach autonomiczne, napędzane zależnie od potrzeb – bardzo efektywnym dieslem czy nawet elektrycznie.
– Pojazd przyszłości będzie 40-tonowym, inteligentnym urządzeniem na kółkach” – dodał M. Heyn. Inteligentna łączność i automatyzacja pozwolą na poruszanie się po autostradzie, nawet bez ingerencji kierowcy. Dzięki temu kierowca będzie miał czas na wykonanie innych zadań, takich jak planowanie trasy, przygotowanie dokumentów przewozowych lub po prostu na odpoczynek.