Wiadomości z rynku

niedziela
2 lutego 2025

Oszczędności paliwa

Czy to jest możliwe?
6 września 2017
Przerażają Cię rosnące ceny benzyny? Wcale nie musisz ograniczać podróży, aby nie zrujnować swojego portfela. Podpowiadamy sprawdzone patenty na oszczędność paliwa.

Zadbaj o opony

Samochód należy przygotować do ekonomicznej jazdy. Pierwszym punktem, podczas wdrażania planu oszczędności, powinno stać się zadbanie o stan ogumienia. Szacuje się, że opony aż w 20% wpływają na spalanie paliwa. Zdeformowane bieżniki sprawiają, że guma podczas jazdy nadmiernie się nagrzewa i chłonie energię, która mogłaby zostać wykorzystana do napędzania auta. W ten sposób rosną opory toczenia i samochód spala więcej.
Oszczędności można pozyskać, gdy wymienimy opony na ogumienie klasy Premium, które są w stanie zagwarantować nawet około 7% oszczędności na paliwie.
Dodatkowo należy regularnie monitorować ciśnienie. Spadek o 0,5 bar powoduje wzrost spalania o około 4%.

Nie rozgrzewaj silnika przed jazdą i wyłączaj go na postojach

Rozgrzewasz silnik przed ruszeniem? Metoda ta najczęściej stosowana jest zimą. Takie przyzwyczajenie pochodzi sprzed lat, a nowoczesne auta z powodzeniem radzą sobie z jazdą tuż po uruchomieniu silnika, dlatego nie warto niepotrzebnie generować zużycia paliwa jeszcze na parkingu.
Duże oszczędności da także wyłączanie silnika na postojach – to rozwiązanie opłacalne jest już wtedy, gdy postój trwa około 30 sekund. Jednostka, która pracuje na luzie spala około 0,8 l/h. Wystarczy więc przeliczyć, ile dodatkowego paliwa mogą zużyć w ten sposób kierowcy często poruszający się po zakorkowanych ulicach i zmuszeni stać na czerwonych światłach.

Pamiętaj o odpowiednim stylu jazdy

Duże oszczędności daje ekonomiczny styl jazdy, dlatego warto wdrożyć w życie kilka zasad. Około 2% benzyny lub oleju napędowego można zaoszczędzić, gdy będziemy odpowiednio korzystać z gazu i hamulca. Gazu nie warto wciskać w czasie uruchamiania silnika. Najbardziej ekonomiczne jest powolne ruszenie i wrzucenie od razu drugiego biegu.
Ważna jest jazda ze stałą prędkością, ponieważ częste hamowanie zwiększa zużycie paliwa. Na lekcjach ekonomicznej jazdy instruktorzy zalecają hamowanie silnikiem.
Wskazana jest jazda na wysokich obrotach, która nie tylko pozwala obniżyć spalanie, ale i zmniejsza emisję szkodliwych spalin.

Zrezygnuj z dodatkowego obciążenia

Kolejne oszczędności można uzyskać eliminując niepotrzebny ciężar. Codzienne podróżowanie z bagażnikiem na dachu i uchwytami do rowerów czy przewożenie w aucie przedmiotów, które w danym momencie nie są potrzebne, generuje dodatkowe koszty. Warto wiedzieć, że 100 kg powoduje wzrost spalania o około 6%, a bagażnik dachowy może podnieść zużycie paliwa nawet o 20%, ponieważ zaburza on aerodynamiczną sylwetkę nowoczesnego auta.
 
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.