Podnośnik samochodowy to narzędzie przydatne zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak i w prywatnych garażach. Pozwala on nie tylko na sprawną wymianę koła w aucie, ale także samodzielne dokonywanie napraw. Podpowiadamy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, podczas porównywania podnośników dostępnych na rynku.
Lewarek, czyli obowiązkowe wyposażenie bagażnika samochodowego
Lewarek jest podstawowym wyposażeniem każdego bagażnika samochodowego. To proste narzędzie pozwala wymienić koło, gdy „złapiemy gumę” w trasie. Warto wiedzieć, że lewarek jest najprostszym podnośnikiem samochodowym (jest to podnośnik trapezowy z dwoma ramionami).
Lewarki mają różną budowę i są dostosowane do podniesienia konkretnego modelu auta, dlatego należy pamiętać, aby w wyposażeniu posiadać fabryczny model.
Profesjonalne podnośniki – narzędzia do napraw w garażu
Do napraw w garażu nie należy wykorzystywać lewarka, ponieważ auto mogłoby się przewrócić. Do przydomowego mini-warsztatu producenci dedykują podnośniki:
• trapezowe,
• nożycowe,
• typu żaba,
• dwukolumnowe.
Podnośniki trapezowe
Podnośniki trapezowe posiadają 4 ramiona, podstawę i korbę, która służy do ręcznego podnoszenia auta. Takie narzędzie sprawdzi się jedynie do drobnych napraw, ponieważ podnośnik może przewrócić się pod wpływem przeciążenia.
Podnośniki nożycowe
Podnośnik nożycowy to narzędzie składające się z kilku podnośników trapezowych ułożonych na sobie. Taka konstrukcja jest nieco stabilniejsza od podnośnika trapezowego, ale nie sprawdzi się do zaawansowanych napraw.
Podnośniki dwukolumnowe
Podnośniki dwukolumnowe sprawdzą się do podnoszenia większych pojazdów (do około 7 ton). Narzędzie posiada 2 pary ramion regulowanych przegubowo. Każde ramię jest zamontowane na specjalnym wózku i porusza się po prowadnicach kolumn z siłownikiem hydraulicznym.
Taki podnośnik można wykorzystać zarówno w prywatnym garażu, jak i profesjonalnym warsztacie. Warto jednak pamiętać, że jego maksymalne obciążenie musi przekraczać ciężar naszego auta, ponieważ narzędzie to podnosi cały pojazd.
Podnośniki typu żaba
Podnośniki typu żaba to stabilne i kompaktowe konstrukcje z dużą podstawą, które pozwalają podnieść samochód w sposób hydrauliczny bez obaw, że przewróci się on pod wpływem przeciążenia.
Wybór podnośnika – które parametry wziąć pod uwagę?
Podczas wyboru podnośnika warto wziąć pod uwagę:
• maksymalne obciążenie – w przydomowym warsztacie wystarczy 2-4 tony (narzędzie powinno udźwignąć ciężar wyższy niż połowa masy naszego samochodu),
• maksymalna wysokość – standardowa wysokość to 15-40 cm (w SUV-ach podnośnik powinien mieć wyższą wysokość udźwigu, do aut sportowych z niskim zawieszeniem są dedykowane nisko profilowane żaby),
• stabilność – jest ona większa, gdy podnośnik posiada dużą podstawę dolną,
• prędkość podnoszenia – ważna jest przy podnośnikach elektrycznych, hydraulicznych i pneumatycznych (szybsze podnoszenie niweluje ryzyko, że auto spadnie podczas przeprowadzania tej operacji),