Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich samochodów jeżdżących po polskich drogach, dlatego składka ta musi na stałe wpisać się w budżet kierowcy. Z powodzeniem można ją jednak nieco obniżyć. Podpowiadamy sprawdzone sposoby na tańsze OC.
Porównuj oferty różnych ubezpieczycieli
OC komunikacyjne dostępne jest w ofertach wszystkich Towarzystw Ubezpieczeniowych. Zakres polis jest dokładnie taki sam (reguluje to ustawa, a obowiązkowa suma gwarancyjna zapewnia zwrot za wszystkie szkody majątkowe lub osobowe wyrządzone przez kierowcę), dlatego zawsze warto porównać oferty ze względu na wysokość składki i wybierać te najtańsze. W Internecie można znaleźć specjalne porównywarki ubezpieczeniowe i rankingi OC (ważne jest jednak, aby korzystać z niezależnych stron, bo tylko wtedy dane są w 100% rzetelne).
Podczas poszukiwań taniego OC, warto śledzić promocje na rynku i negocjować wysokość składki podpisując umowę z agentem.
Wykup ubezpieczenie w pakiecie
Za OC zapłacisz mniej, gdy wykupisz je w pakiecie z AC lub NNW. Ubezpieczyciele przygotowują atrakcyjne zniżki, aby zachęcić klientów do wykupu dodatkowych (nieobowiązkowych) polis. Gdy potrzebujesz takiej ochrony, zawsze łącz polisy razem.
W pakietach możesz kupować nie tylko ubezpieczenia komunikacyjne. OC samochodu z powodzeniem można połączyć z ubezpieczeniem nieruchomości (np. domu lub mieszkania).
Niższe składki można uzyskać również w pakietach dealerskich (przy zakupie nowego auta).
Wybierz samochód z mniejszym silnikiem
Na wysokość składki OC wpływa marka i model auta oraz jego silnik. Pojazdy z jednostką napędową o mniejszej pojemności to dobre rozwiązanie dla osób, które jeżdżą przede wszystkim na krótkich trasach (np. po mieście) i nie potrzebują dużego przyspieszenia. Taki zakup zagwarantuje Ci nie tylko mniejsze spalanie, ale i niższą składkę OC.
Ostrożni płacą mniej – skorzystaj ze zniżek za bezszkodową jazdę
Największe oszczędności pomogą Ci wygenerować zniżki za bezszkodową jazdę. Za każdy rok jazdy bez kolizji Towarzystwa Ubezpieczeniowe przyznają od 5 do 10% zniżki. Po sześciu latach, możesz uzyskać ulgę wynoszącą nawet 60%.
Warto wiedzieć, że za kolizję ze swojej winy kierowca zwykle traci od 5 do 15% wypracowanych zniżek. Jak widać, ostrożność i cierpliwość popłacają.
Ze współwłaścicielem zapłacisz mniej
Nie chcesz czekać 6 lat na wypracowanie zniżek? A może jesteś młodym kierowcą (do 25 roku życia), który według TU znajduje się w grupie ryzyka? Dobrym rozwiązaniem jest poszukanie współwłaściciela pojazdu (np. rodzica). W ten sposób można korzystać ze zniżek wypracowanych przez kierowcę z dłuższą historią, a jednocześnie wypracowywać swoje własne zniżki na OC.
Niektóre firmy ubezpieczeniowe przewidują również zniżki małżeńskie – jedna strona może korzystać ze zniżek współmałżonka (małżonkowie muszą posiadać wspólnotę majątkową i być wpisani do dowodu rejestracyjnego pojazdu).
Wykup OC w mniejszym mieście
Dobrym sposobem na obniżenie składki OC jest także wykupienie ubezpieczenia w mniejszej miejscowości, gdzie składki są niższe. Osoby, które studiują lub pracują w innej miejscowości niż są zameldowane, z powodzeniem mogą skorzystać z tej możliwości obniżenia OC.
OC poprzedniego właściciela
Kupiłeś używane auto? Gdy poprzedni właściciel nie wypowiedział umowy OC przed podpisaniem z umowy kupna-sprzedaży, możesz wykorzystać składki, które już opłacił.