Wielu przedsiębiorców wybierających operatora logistycznego, zwraca uwagę przede wszystkim na ceny usługi. W pogoni za maksymalnym obniżeniem kosztów transportu łatwo jednak wpaść jest w pułapkę i zapomnieć o ubezpieczeniu towaru na czas przewozu. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć przesyłkę, aby ewentualne uszkodzenia i braki stały się problemem ubezpieczyciela, a nie naszej firmy.
Odpowiedzialność cywilna przewoźnika (OCP)
Przed zleceniem przewozu towaru, warto pamiętać, że podpisanie umowy z zewnętrznym przewoźnikiem wcale nie oznacza, że automatycznie przerzucamy na niego całe ryzyko związane z bezpieczeństwem powierzonego mienia.
Firmy przewozowe są zobligowane do przestrzegania przepisów wynikających z krajowego Prawa Przewozowego oraz Konwencji CMR (w przypadku transportu zagranicznego). Obowiązujące przepisy prawne zdejmują z przewoźnika odpowiedzialność za powierzony towar w przypadku uszkodzeń spowodowanych przez okoliczności, których nie był on w stanie przewidzieć i uniknąć. Nie odpowiada on za szkody w przypadku następstw, którym nie był w stanie zapobiec. Z odpowiedzialności wyłączone są również szkody wynikłe ze specyficznych właściwości towaru, powstałe wskutek siły wyższej oraz wszystkie szkody nie wynikające z winy przewoźnika.
Warto pamiętać, że odpowiedzialność cywilna przewoźnika (OC zawodu) to polisa wykupiona przez firmę przewozową i mająca na celu chronienie jej interesów, a nie interesów właścicieli towarów, które zostały powierzone przewoźnikowi.
Ubezpieczenie Cargo
Klient, któremu zależy na najwyższym bezpieczeństwie przewożonego towaru, powinien wykupić dodatkowe ubezpieczenie Cargo (Ubezpieczenie mienia w transporcie krajowym) lub CARGOICC (obowiązuje przewozy zagraniczne). W tym przypadku wykupiona polisa pokrywa każdą udowodnioną szkodę,
a wysokość odszkodowania jest równa wysokości strat. Ubezpieczyciel nie bierze
pod uwagę, czy szkoda wynikła z winy firmy przewozowej, czy była dziełem przypadku.
Ubezpieczenie Cargo i CARGOICC obejmuje między innymi szkody wynikające z:
-
działania żywiołów (deszcz, powódź,
-
huragan, grad, uderzenie pioruna itp.),
-
przypadków losowych (pożar, wybuch),
-
działania osób trzecich (wandalizm),
-
wypadków komunikacyjnych,
-
kradzieży (w tym przypadku najczęściej trzeba wykupić polisę w wariancie rozszerzonym).
Ubezpieczenie Cargo i CARGOICC może objąć również szkody powstałe w trakcie załadunku i wyładunku towaru.