Czujniki parkowania zwiększają bezpieczeństwo i często pozwalają uniknąć stłuczek na zatłoczonych parkingach miejskich. Takie wyposażenie pojawia się w większości nowych samochodów, ale w starszych pojazdach brakuje tego udogodnienia. Podpowiadamy, jak wybrać idealny zestaw czujników do swojego pojazdu.
Czujniki parkowania dają sygnały dźwiękowe (niektóre zestawy także świetlne) o zbliżaniu się do przeszkody. To ułatwia kierowcom manewry podczas parkowania tyłem i zapobiega uderzeniom w pojazdy, słupki parkingowe oraz inne przeszkody. Im bliżej do przeszkody, tym sygnał jest głośniejszy.
Rodzaje i liczba czujników parkowania
Na rynku dostępne są czujniki parkowania do zamontowania z tyłu oraz z przodu pojazdu. Podstawowe zestawy zawierają sensory do zamontowania na tyle samochodu. Bardziej zaawansowane komplety to nawet 8 sensorów, które ułatwiają zarówno parkowanie przodem, jak i tyłem. Przednie czujniki parkowania, przytwierdzone do zderzaka, warto montować w samochodach typu
SUV, w których widoczność ogranicza duża maska.
Większa liczba czujników zwiększa dokładność pomiarów. Popularne zestawy składają się z czterech sensorów. Na wyświetlaczu pojawia się odległość od przeszkody oraz kierunek, w którym jest ona położona.
Sprawdź zasięg
Kolejnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę, jest zasięg. Najlepsze czujniki mają zasięg 1,5 – 2 m. Niższy zasięg zmniejszy bezpieczeństwo, ponieważ sygnał może pojawić się zbyt późno, aby kierowca był w stanie uniknąć zderzenia z przeszkodą. Czujniki o zasięgu powyżej 2 m informują o dalekich przeszkodach, które nie stanowią zagrożenia podczas parkowania.
Wyświetlacz i funkcje dodatkowe
Najlepiej wybierać czujniki parkowania z wyświetlaczem, który pokaże odległość od przeszkody i miejsce jej położenia. Takie dane ułatwiają manewry w czasie parkowania. Warto zwrócić uwagę na wielkość wyświetlacza. 2-3 cale wystarczą, aby odczytać dane. Większe wyświetlacze zajmują zbyt dużo miejsca na desce rozdzielczej (staje się to problemem, gdy w samochodzie chcemy zamontować także nawigację, kamerę i inny dodatkowy sprzęt).
Dobry wyświetlacz posiada regulację jasności. W ten sposób tryb można dopasować do warunków świetlnych i wygodnie korzystać z czujników parkowania w dowolnych warunkach pogodowych (także w nocy).
Precyzyjny kąt widzenia (do 110 stopni) pozwala dokładnie określić miejsce przeszkody, a regulacja głośności sprawdzi się podczas korzystania z wyświetlacza (sygnał dźwiękowy można przyciszyć, a położenie przeszkód obserwować na desce rozdzielczej).
Przydatna będzie również funkcja odróżniania haka holowniczego i bagażnika rowerowego od przeszkód rzeczywistych.