Trwa rozruch strony internetowej Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego, oficjalnie udostępnionej w końcu ubiegłego roku przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, pod adresem https: //kreptd. gitd. gov. pl.
Za pośrednictwem tej strony każdy zainteresowany podmiot może bezpłatnie uzyskać dostęp do jawnych danych z ewidencji przedsiębiorców, którzy posiadają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
Pod powyższym adresem widnieje na razie komunikat: „Uwaga! Do 1 marca 2018 r. trwa przekazywanie danych do Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Do tego czasu dane w rejestrze mogą być niekompletne. Dane będą uzupełniane niezwłocznie po ich przekazaniu przez starostwa oraz organy kontrolne.”
Starostowie, za pośrednictwem dedykowanych formularzy, przekazują dane do ewidencji przedsiębiorców, tj. dotyczące wydanych przez nich zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz dane do ewidencji osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi przedsiębiorcy (w związku z utratą dobrej reputacji). Ponadto, organy, które można ująć zbiorczo jako organy kontrolne (m.in. wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego, wojewódzcy komendanci policji, komendant główny Straży Granicznej, dyrektorzy izb celnych, główny inspektor pracy oraz zarządcy dróg), również przekazują dane do ewidencji poważnych naruszeń. Zgodnie z przepisami ww. organy mają czas do 1 marca 2018 r.
na przekazanie danych do KREPTD.
Wdrożony przez GITD rejestr to m. in. baza danych przedsiębiorców transportu drogowego, umożliwiająca wymianę gromadzonych w rejestrze danych z innymi krajami Wspólnoty Europejskiej. Celem utworzenia KREPTD jest uzyskanie kompletnej bazy danych przedsiębiorców transportu drogowego w formie elektronicznej, zapewnienie przestrzegania zasad uczciwej konkurencji na rynku oraz identyfikowanie nieuczciwych przewoźników.
Według przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa dzięki danym z Rejestru polscy przedsiębiorcy transportowi będą lepiej traktowani, gdyż zgromadzone informacje pozwolą na bardziej transparentne postępowanie wobec nich przez inne państwa Unii Europejskiej.
4 listopada 2016 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o transporcie drogowym, która nakładała na Głównego Inspektora Transportu Drogowego obowiązek polegający na utworzeniu Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Pomimo konieczności utworzenia takiego Rejestru do 31 grudnia 2012 roku, wynikającego z prawa unijnego, dopiero obecny parlament doprowadził do uchwalenia nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, która wdrażała przepisy określające status KREPTD.
– Rejestr składa się z trzech ewidencji: przedsiębiorców, którzy posiadają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, poważnych naruszeń oraz osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi przedsiębiorcy do czasu przywrócenia dobrej reputacji – powiedział Alvin Gajadhur szef ITD.
– Dobra reputacja jest jednym z zasadniczych warunków do uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Jest to podstawowe uprawnienie do wejścia na rynek przewozów drogowych. Mechanizm oceny dobrej reputacji jest wspólny dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej – dodała Renata Rychter, dyrektor generalny GITD.
Dzięki wdrożeniu KREPTD, Główny Inspektorat Transportu Drogowego i minister właściwy do spraw transportu uzyskają narzędzia do przeprowadzania analiz i badania tendencji w transporcie drogowym, co jest niezbędne do budowania strategii rozwoju tego kluczowego sektora gospodarki.