Rośnie popyt na najem maszyn budowlanych. Firmy wynajmujące mają już nawet
problemy z zapewnieniem sprzętu wszystkim potrzebującym.
Na dobre ruszyły inwestycje infrastrukturalne z dofinansowaniem unijnym, z usług wypożyczalni korzystają nawet potentaci realizujący największe inwestycje.
Według przedstawicieli firm oferujących sprzęt budowlany do najmu przekonuje wiele argumentów. Gotowy do pracy sprzęt dostępny jest od ręki, użytkownik nie traci czasu na przeglądy i naprawy maszyn. Łatwiej też dobrać sprzęt do konkretnej pracy. W przypadku awarii wypożyczalnia gwarantuje natychmiastową naprawę lub wymianę sprzętu na sprawny.
Współpraca z wypożyczalnią ułatwia wykonawcy prowadzenie kilka projektów równocześnie. Nie musi się on martwić o kosztowny i często ryzykowny transport sprzętu z miejsca na miejsce. Najem maszyn gwarantuje firmom budowlanym elastyczność w realizacji różnorodnych projektów, bez konieczności ponoszenia nakładów inwestycyjnych na swoją własną flotę oraz jej utrzymanie. Unika się kosztów utrzymania, przechowywania i zbycia sprzętu – posiadanie własnego, zwłaszcza takiego, który używany jest rzadko, jest często nieopłacalne. Korzystając z wypożyczalni, klient z góry wie, jakie będą koszty sprzętu dla danej inwestycji i może bardziej precyzyjnie wycenić koszt prac.
Sprzęt można z reguły wypożyczyć na dowolny okres, np. na czas budowy, a nawet na lata. Niektórzy tak „przywiązują się” do używanego sprzętu, że po okresie najmu decydują się na jego zakup.
Oferta wynajmu maszyn zazwyczaj kierowana jest do osób i firm prowadzących działalność gospodarczą wykraczającą poza klasycznie rozumiany sektor budowlany. Maszyny nadają się też do pracy w przemyśle, rolnictwie, czy przy obsłudze składowisk. Wynajem staje się coraz bardziej poważną alternatywą wobec sprzedaży. Łukasz Śnieciński z firmy HKL Baumaschinen Polska zwrócił uwagę, że rynek wynajmu rośnie w naszym kraju z roku na rok, a np. w Niemczech HKL więcej już wynajmuje niż sprzedaje.
Firmy wynajmujące maszyny rozwijają działalność, otwierają nowe placówki.
Popyt zaczął przewyższać podaż. Jak nam powiedział Adam Jasiński, koordynator ds. maszyn używanych i wynajmu w firmie Volvo Maszyny Budowlane Polska, już w ubiegłym roku widać było zwiększone zainteresowanie klientów, a teraz jest już tylu chętnych, że trudno zapewnić wszystkim pożądany sprzęt od ręki. Często klienci szukają maszyn w ostatniej chwili, kiedy mają już podpisany kontrakt na wykonanie robót. Ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się wozidła i ładowarki. Coraz częściej z wypożyczanych maszyn korzystają nawet największe firmy budowlane, realizujące wiodące inwestycje, jak przykładowo budowa dróg i autostrad.
Jakie są oferty wynajmu maszyn budowlanych sprawdziliśmy na przykładzie kilku firm.
Wypożycz, a może potem kup…
Flota wynajmu maszyn marki CAT w firmie Bergerat Monnoyeur obejmuje ponad 200 maszyn, od minikoparek, przez koparki, koparkoładowarki, ładowarki teleskopowe, równiarki, walce, spycharki, aż po wozidła. Jak poinformował nas Jan Rudak, kierownik ds. komunikacji marketingowej w firmie Bergerat Monnoyeur maszyny można dodatkowo wyposażać w różnego rodzaju systemy ułatwiające pracę (np. wagi, cat grade). Najnowsza technologia dostępna dla maszyn CAT to klucz do produktywności, bezpieczeństwa i kontroli tak pracy jak i kosztów. Przykładem jest Cat Grade Control – dzięki niemu można zaprogramować np. działanie ramienia, łatwiej wówczas się kopie do określonej głębokości. Okres wynajmu w zasadzie jest dowolny, standardowo przyjmuje się limit 200 motogodzin na miesiąc, ale jest to do negocjacji.
Flota najmu to co roku nowe maszyny, które dostępne są bezpośrednio w oddziałach regionalnych w Białymstoku, Czeladzi, Poznaniu i Wrocławiu. Usługa wynajmu obejmuje także opiekę serwisową, ubezpieczenie, doradztwo techniczne, a także pomoc w zorganizowaniu transportu maszyny
Maszyny we flocie wyposażone są w urządzenie Product Link, które pozwala na ich zdalne monitorowanie przez serwis, a także przez klienta, za pośrednictwem GPS (aplikacja Vision Link). W razie potrzeby, np. przeglądu okresowego lub naprawy, do maszyny wysyła się serwis mobilny.
W programie „Wynajmij i kup” klient zyskuje możliwość zakupu nowej maszyny w atrakcyjnej cenie w formie najmu, gdzie stawka najmu odliczana jest w minimum 70 proc. od ceny maszyny przez cały okres umowy.
Sieć rozwija się
Przybywa nowych placówek wynajmujących maszyny. Przykładem może być firma Atut Rental, która oferuje sprzęt kompaktowy, m.in. minikoparki i miniładowaki oraz walce do 3,5 t. W ubiegłym roku miała 17 oddziałów w całym kraju, teraz jest ich już 19 – najnowsze otwarto w Białymstoku i Rzeszowie, a w tym roku zamierza otworzyć kolejne dwa lub trzy. Popyt rośnie. Firma jest autoryzowanym przedstawicielem marek takich jak Bobcat, Bomag, Doosan, Master.
HKL, największa niemiecka firma wynajmująca, otworzyła w październiku 2017 r. kolejny oddział w naszym kraju – w Krakowie. Oprócz centrali w Poznaniu wcześniej miała już oddziały w Gdańsku, Toruniu, Wrocławiu, Rudzie Śląskiej i Rzeszowie.
HKL oferuje maszyny różnych producentów, m.in. New Holland, Kramer, Kubota, Bomag, CompAir, Atlas Copco, w tym koparki, ładowarki kołowe, koparkoładowarki, płyty zagęszczające, a także urządzenia budowlane takie jak sprężarki, agregaty prądotwórcze, szalunki, pompy do odwodnień, ponadto kontenery, ogrodzenia, przecinarki i frezarki. Szeroki jest wybór osprzętu, w który można doposażyć wypożyczane maszyny, aby wykorzystywać je w branży budowlanej, komunalnej, wodno-kanalizacyjnej, drzewnej czy przetwórstwa odpadów.
Jak poinformował Łukasz Śnieciński z firmy HKL Baumaschinen Polska w naszym kraju flota wynajmu liczy około 200 dużych maszyn, do tego dochodzi drobniejszy sprzęt. Najczęściej wynajmowane są minikoparki, ładowarki i koparkoładowarki.
Stacje wynajmu dysponują warsztatami przygotowującymi maszyny do pracy. Maszyny są regularnie konserwowane, a gdyby doszło do awarii można je wymieniać na inne urządzenie z parku wynajmu. Prace naprawcze i konserwacyjne wykonuje zespół dysponujący samochodami serwisowymi.
Dzięki stosowaniu jednolitego programu komputerowego, we wszystkich oddziałach HKL pracownicy mają wgląd w usługi serwisowe, zestawienie maszyn i zlecenia. Przy pomocy nadanego numeru klient może szybko wynająć maszynę w dowolnym oddziale firmy. Wybrana maszyna dostarczana jest w wyznaczone miejsce.
Warunki negocjowane
Volvo MB Polska tworzy flotę maszyn do wynajmu, kierując do niej zazwyczaj nowy sprzęt, choć ostatnio fabryka nie nadążała z jego produkcją i trzeba było „łatać dziury” maszynami używanymi. Wielkość floty zmienia się w zależności od potrzeb, w okresach zwiększonego popytu przekracza 100 sztuk. W wynajmie służą zazwyczaj 2 lata, choć zdarzają się też kontrakty 4–5-letnie. W przypadku tak długich kontraktów często angażowane są firmy leasingowe.
W okresie wynajmu maszyny są objęte kontraktem serwisowym, są regularnie obsługiwane przez firmowy serwis. Dodatkowo objęte są programem wydłużonej gwarancji.
Formalności związane z wynajmem najczęściej załatwiają handlowcy Volvo, którzy docierają do klientów. Obecnie najemcy często decydują się na około roczny okres wynajmu. Maszyny dostarcza na miejsce Volvo MB. Zwrot jest w gestii najemcy, jednak w przypadku wynajmu długoterminowego i ta kwestia jest negocjowana. Miesięczna rata najmu obejmuje: użytkowanie do ustalonej liczby godzin, pełne ubezpieczenie, serwis napraw i przeglądów w całym okresie eksploatacji. Przykładowe koszty najmu koparki kołowej EW160E: stawka najmu – 15.500 zł miesięcznie w okresie 5 miesięcy; dopuszczalna ilość godzin: 170 mtg/mies. Jednak zawsze warunki wynajmu podlegają negocjacjom. Klient może dobrać do swoich potrzeb najbardziej optymalne warunki, takie jak m.in. liczba możliwych do przepracowania godzin czy fakturowanie godzinowe w okresie zimowym.
Po okresie wypożyczenia maszyny są kierowane do sprzedaży. Nierzadko ich posiadaczami stają się najemcy – warunki ustalane są indywidualnie, ale przewidziano możliwość odliczenia 50% wartości rat najmu przy zakupie eksploatowanej maszyny.
Dostarczane z całej Europy
Firma Riwal to międzynarodowe przedsiębiorstwo specjalizujące się w wynajmie, sprzedaży i serwisie podestów ruchomych i ładowarek teleskopowych. Oferuje maszyny do pracy na wysokości renomowanych producentów: JLG, Genie, Holland Lift, Magni, Dinolift.
Obecnie flota wynajmu liczy ponad 1500 maszyn zlokalizowanych w dziewięciu oddziałach w Polsce i jest na bieżąco dostosowywana do potrzeb rynku, poziomu inwestycji w gospodarce oraz zapotrzebowania zgłaszanego przez klientów.
– Jesteśmy w stanie dostarczyć praktycznie każdą maszynę, nawet jeżeli nie ma jej w Polsce – zapewnia Agnieszka Czajkowska, zastępca kierownika działu wynajmu w firmie Riwal. – Przy realizacji takich zadań specjalnych współpracujemy z centralą w Holandii i oddziałami Riwal w całej Europie. Dzięki temu mamy stały dostęp do kilkunastotysięcznej, międzynarodowej floty. Dostarczenie do Polski maszyny z innego kraju europejskiego trwa u nas maksymalnie kilka dni.
Najpopularniejsze kategorie maszyn z floty Riwal to podnośniki nożycowe, a także przegubowe takich marek jak JLG, Genie, Hollandlift. Wszystkie maszyny są na bieżąco serwisowane i co kilka lat wymieniane na nowe. Dostępne są też np. nowoczesne ładowarki obrotowe Magni, poszukiwane z uwagi na szerokie spektrum działania. Coraz większą popularnością cieszą się podesty masztowe. Są to maszyny z napędem elektrycznym, polecane do pracy wewnątrz.
Klienci Riwal korzystają również z systemu autoryzacji operatora, dzięki któremu tylko operatorzy z licencjami mogą uruchomić maszynę i na niej pracować. Jest to czytnik kart chipowych, który staje się w tym przypadku kluczem do uruchomienia maszyny.
Specjalnością firmy jest również przygotowanie maszyny według konkretnej specyfikacji klienta. Konstruktorzy Riwal mogą pochwalić się przekonwertowaniem podestów teleskopowych spalinowych marki JLG o wysokości 26, 28 i 38 m, na podesty w 100% elektryczne.
Jak poinformowała A. Czajkowska, przedsiębiorstwo w tym roku liczy na zwiększenie wynajmu maszyn niezbędnych do realizacji projektów budowlanych w infrastrukturze, segmencie biurowym, handlowym, energetyce oraz branży motoryzacyjnej. Rynek budowlany w II połowie 2017 r. intensywnie przyspieszył, a jego wzrost ma być kontynuowany w kolejnych latach. Najbardziej dynamicznie mają się rozwijać regiony: Mazowsze, Dolny Śląsk i Górny Śląsk.