Polski rynek maszyn budowlanych w niczym nie ustępuje obecnie rynkom światowym. Dzięki miejscowym przedstawicielom praktycznie wszystkich liczących się producentów, najnowsze technologie europejskie można nabyć od ręki z pełnym wsparciem technologicznym. Międzynarodowe relacje i współpracę biznesową w tym sektorze, nadal jednak nawiązuje się przede wszystkim na targach dedykowanym branży budowlanej.
Już od wielu lat, niekwestionowanym liderem polskiego rynku maszyn budowlanych, podobnie jak w Unii Europejskiej, pozostają różnego rodzaju koparki i ładowarki, które stanowią ponad 80 procent maszyn budowlanych sprowadzanych do Polski. Pod tym względem nasz rynek nie różni się już od rynku europejskiego.
Polską specjalnością jest to, że nadal sprzedaje się u nas wyjątkowo dużo maszyn używanych. Jednak coraz więcej przedsiębiorców decyduje się również na zakup nowego sprzętu.
Poznański Intermasz, Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, to, jedna z największych tego typu imprez w Polsce.
Jak co roku, wystawcy przygotowują najnowsze rozwiązania technologiczne, które przyciągają tłumy ciekawych nowoczesności zwiedzających.
Największym jednak zainteresowaniem cieszą się najpopularniejsze urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie skuteczne działanie rodzimych przedsiębiorstw sektora budowlanego w Polsce.
Koparki i koparko ładowarki – sprzęt pierwszej potrzeby
Jednym z najchętniej wybieranych producentów w tym sektorze rynku jest szwedzki gigant Volvo. Producent przekonuje, że ich wyroby oferują maksymalną moc i produktywność we wszystkich zastosowaniach — od przygotowania placu robót, poprzez kopanie rowów i wykopów, aż po wyburzenia, załadunek samochodów ciężarowych i inne rodzaje prac.
– Na gąsienicach i na kołach, małe i duże koparki Volvo pomagają przedsiębiorcom osiągać większe zyski – przekonuje producent. – Koparki Volvo wyposażone są w nasze niezawodne silniki o najniższym w klasie zużyciu paliwa, a także w kabiny Volvo Care, które sprzyjają produktywności pracy i ograniczają zmęczenie operatora. Do wyposażenia tych maszyn należą także nowoczesne układy hydrauliczne o krótkim czasie reakcji oraz wszechstronne systemy szybkozłączy umożliwiające łatwą wymianę łyżek i narzędzi.
W szerokiej ofercie firmy Wacker Nauson ciekawostką jest Vertical Digging System (VDS), który, jak przekonuje producent, pozwala w prosty sposób zniwelować nierówności terenu. Większa produktywność i komfort obsługi przede wszystkim podczas pracy na stromym zboczu, to główne korzyści Vertical Digging System, który sprawdza się już od dziesięcioleci oraz jest stosowany i ceniony przez klientów na całym świecie.
Koparki te są w zasadzie stosowane tam, gdzie teren jest szczególnie nierówny i wyboisty: podczas prac na nasypach i zboczach, wzdłuż murów, na krawężnikach lub w bezpośredniej odległości od ścian domów. We wszystkich takich miejscach ludzie i maszyny pracują często na pochyłym terenie, co stanowi spory wymóg dla obydwu stron. Praca przy ciężkich wykopach na nierównym podłożu może szybko obniżyć opłacalność koparki, ponieważ nie kopie się pionowych i odpowiednio wymaganych wykopów. Również dla operatora praca w przechylonej pozycji to żadna przyjemność, ponieważ na wiele godzin przyjmuje on mało wygodną i niefizjologiczną postawę – podkreślają przedstawiciele firmy.
Vertical Digging System firmy Wacker Neuson oferuje proste rozwiązanie tej sytuacji. Umożliwia on bezstopniowe nachylenie nadwozia o około 15 stopni poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku w kabinie. W ten sposób można zniwelować w prosty sposób wzniesienia do 27 procent. Klienci korzystają z dopracowanej, bezpiecznej i solidnej techniki, która sprawdziła się już tysiące razy w budowlanej codzienności i która oferuje również wiele operatorowi: siedzi on w wygodnej, wyprostowanej pozycji. Znacznie odciąża to plecy i kręgosłup, a operatorom pozwala skoncentrować się bardziej w ciągu pracy.
Dzięki zastosowaniu VDS znacznie wzrasta produktywność i skuteczność prac z zastosowaniem koparki. Udowodniono, że pozwala to zaoszczędzić do 25 procent materiałów i czasu podczas wykopywania i zasypywania. Kolejna zaleta: Na nierównym podłożu można również wykorzystywać specjalne urządzenia budowlane, jak na przykład świder ziemny. Przy zastosowaniu koparki bezpośrednio przy murze niebezpieczeństwo zniszczenia ściany jest zredukowane do minimum.
Przedsiębiorstwa, które miały już do czynienia z VDS, nie chcą już zrezygnować z korzyści, jakie przynosi im ta technologia – podają dystrybutorzy. – Wacker Neuson oferuje niniejszy system dla wielu modeli koparek gąsienicowych.
Gdzie duży nie może…
Minikopraki od dawna już cieszą się ogromną popularnością, przede wszystkim ze względu na uniwersalność i szeroką gamę zastosowań. Nie bez znaczenia jest też ich atrakcyjna cena.
– W zależności od tego, jaką pracę muszą Państwo wykonać, firma HKL oferuje odpowiedni sprzęt do zadań specjalnych. – przekonują przedstawiciele firmy HKL, jednego z największych graczy na rynku maszyn budowlanych w Polsce. – Koparki gąsienicowe i minikoparki Kubota sprostają każdemu zadaniu, niezależnie od tego czy pracują państwo w budownictwie, ogrodnictwie, zakładzie komunalnym czy przy rozbiórkach. Ponadto, oferujemy także szeroką gamę osprzętu i akcesoriów, dzięki czemu znajdą Państwo wszystko w jednym miejscu – do tego profesjonalne doradztwo i indywidualne podejście do każdego Klienta.
Minikoparki Kubota z serii U świetnie sprawdzają się w ciasnych miejscach, między innymi, w centrach miast. To główna cecha, która odróżnia je od minikoparek z serii KX. Ich kabina mieści się w obrysie gąsienic, stąd doskonale odnajdują się w ciasnych miejscach. W kabinie każdy poczuje się komfortowo i bezpiecznie. Ponadto, zapewnia doskonałą widoczność. Seria U spełnia normy bezpieczeństwa FOPS/ROPS. Mało tego, sprzęt ten, tak jak seria KX posiada system antykradzieżowy.
Minikoparki Kubota z serii KX to duża moc do zadań specjalnych. Zapewniają komfort pracy oraz łatwość obsługi, dzięki czemu żadna praca nie będzie zbyt trudna i zbyt wyczerpująca. Sprzęt ten łączy ze sobą nowoczesną technologię z ochroną środowiska. Silniki zastosowane w minikoparkach są mocne ale zarazem ekonomiczne.
– Zaskakująco duża i komfortowa kabina to wygoda dla każdego. Modele KX-16, 18 oraz 19 oferują Państwu wydajną pracę, gdyż posiadają największą w swojej klasie produktowej ergonomicznie zaprojektowaną kabinę. Powyższe 3 typy maszyn dają także możliwość hydraulicznego poszerzenia gąsienic do maksymalnej szerokości 1240mm (Model KX016–4) a także do 1300mm (modele: KX018–4 i KX019–4). Dzięki temu, niezależnie od rodzaju placu budowy, maszyny potrafią dopasować się do każdej sytuacji – dodają przedstawiciele producenta.
Inną, ciekawą minikoparkę – EC18D – posiada w swojej ofercie szwedzka firma Volvo.
Ta, maszyna przeznaczona do cięższej pracy przez dłuższy czas jest wyposażona w tylną przeciwwagę oraz odlewane elementy ramienia i wysięgnika, co zapewnia jej maksymalną trwałość i żywotność.
Ulice i drogi rowerowe
Nowoczesne walce można dobierać w zależności od zadań jakie będą wykonywać i parametrów jakie potrzebuje przedsiębiorstwo. A wybór tych maszyn na polskim rynku budowlanym jest naprawdę imponujący.
Począwszy od ciężkiego sprzętu z bogatej oferty firmy HKL, która dystrybuuje sprzęt firmy Bomag. Walce te są wyposażone w ekonomiczny silnik diesel Deutz. Zdolność pokonywania wzniesień wynosi do 53% a w przypadku wersji DH nawet 63 proc. Oprócz znanego systemu wibracji, dochodzi VARIOCONTROL, pracujący na bazie liniowo wibrujących bandaży.
Ciekawym rozwiązaniem są również walce kombinowane Bomag, która mogą być stosowane do zagęszczanie asfaltu i nawierzchni nośnych przy niewielkich rozmiarach przy pomocy gumowych kół. Szczególnie przydatne są na deptakach, drogach rowerowych, parkingach.
Dużym zainteresowaniem cieszą się również walce wibracyjne, ręcznie prowadzone, które znajdują zastosowanie przy budowie dróg rowerowych.
Popularnymi światowymi producentami walców budowlanych są między innymi Hamm, Bomag, Benford, Caterpillar, Ammann, Bitelli, Volvo, JCB, Dynapac, Wacker, Ingersoll Rand, Terex lub Sany. (AM)