Czterdzieści pięć tysięcy osób – tylu profesjonalistów wybiera się w tym roku na targi Intermasz do Poznania, aby móc zapoznać się z ofertą najnowocześniejszych rozwiązań wśród maszyn budowlanych. Producenci urządzeń dla branży budowlanej i drogowej mają się czym pochwalić – rynek ma wyjątkowo ciekawą i różnorodną ofertę w zakresie parku maszyn i sprzętu pomocniczego.
Firmy Volvo nie trzeba przedstawiać, z jej rozwiązań korzysta większość firm z branży budowlanej w Europie. Ten park maszynowy jest niezwykle popularny również w Polsce. Szwedzka precyzja, bezpieczeństwo i dopracowane maszyny to znak firmowy skandynawskiej marki. Oferta najnowszych produktów Volvo uważana jest za jeden z hitów tegorocznego Intermaszu.
Volvo: trwałość najwyższej klasy
W Poznaniu zobaczymy między innymi minikoparkę EC18D, którą zaprojektowano z myślą o zapewnieniu wysokiej wydajności i trwałości. Ta maszyna przeznaczona do cięższej pracy przez dłuższy czas jest wyposażona w tylną przeciwwagę oraz odlewane elementy ramienia i wysięgnika, co zapewnia jej trwałość i żywotność.
Ciekawie zapowiada się prezentacja koparki kołowej EWR150E, która wypełnia lukę między klasami maszyn 14– i 16-tonowych.
Zdaniem producenta to rozwiązanie daje użytkownikom do dyspozycji wszystko, czego można się spodziewać po 15-tonowej koparce, a nawet więcej. Nowa maszyna o małym promieniu obrotu, która charakteryzuje się najmniejszą wartością tego parametru na rynku wśród maszyn zgodnych z normą Stage IV, umożliwia wydajną pracę w wąskich i ograniczonych przestrzeniach.
Wacker Neuson: ładowarka wyjątkowa
Ładowarka WL25 Low Front Carriage to hit firmy Wacker Neuson. Polecana jest do współpracy z przesadzarką do drzew Optimal 880.
Przedstawiciele firmy zwracają uwagę na solidną konstrukcję maszyny, bardzo dobrą widoczność, dzięki zastosowaniu ramienia Low Front Carriage, stały, mechaniczny napęd na wszystkie koła oraz 100% blokadę dwóch mostów, dzięki którym ładowarka ma dobrą trakcję w trudnym terenie.
Masa ładowarki wynosi 2450 kg, dzięki czemu maszyna jest łatwa w transporcie na lawecie. Nie bez znaczenia jest również amortyzacja ramienia, dzięki której przejazdy na nierównościach nie wywołują niebezpiecznych przechyłów wzdłużnych. Ważnym atutem sprzętu jest również jego stosunkowo niska cena.
Serafin: medal dla Avantu
Firma Serafin znana jest przede wszystkim jako dostawca ładowarek marki AVANT, które doceniono już w Poznaniu, nagradzając m.in. Złotym Medalem MTP za innowacyjność i wysoką jakość. Jak podkreśla producent, charakterystyczna dla tej serii jest przede wszystkim łatwość i wygoda w obsłudze, a dodatkowym autem ponad 150 wymiennych narzędzi.
Dużym zainteresowaniem cieszą się również chwytaki HUNKLINGER z opatentowanym systemem hydraulicznego sterowania, które są chętnie wykorzystywane, na przykład przy układaniu kostki brukowej. Chwytaki przeznaczone są do współpracy z szeroką gamą maszyn budowlanych.
Warto również wspomnieć o kolejnych podnośnikach koszowych LEGUAN z finlandzkim rodowodem – jak podkreśla producent, to maszyny przyjazne w obsłudze, wytrzymałe, wydajne i przede wszystkim bardzo wygodne.
DIGGA z kolei to marka, która w wydajny i szybki sposób pomoże wykonać różnego rodzaju odwierty. Pochodzące wprost z Australii wiertnice o różnych momentach obrotowych, przeznaczone są do całej gamy maszyn wyposażonych w dodatkowe zasilanie hydrauliczne.
EWPA: szeroki wybór ładowarek
Firmy zdecydowane na powiększenie swojego parku maszynowego o profesjonalne i wydajne ładowarki, na pewno zainteresują się ofertą znanej firmy EWPA. W jej ofercie znajduje się między innymi ładowarka kompaktowa CASE 321 F, która sprawdza się m.in. w robotach z zakresu kształtowania terenu, czy pracy przy stawianiu budynków mieszkalnych.
Koparkoładowarka CASE 695 – zapewni wysoką wydajność, przy jednoczesnym wysokim komforcie pracy operatora.
Z kolei ładowarka kołowa seria G CASE 821 – to interesujący osiemnastotonowiec, który, według producenta, zaskakuje przede wszystkim niskim zapotrzebowaniem na paliwo i kosztami eksploatacji, w zamian oferując wysoką wydajność.
Interesująca jest też miniładowarka GEHL AL 340, z napędem hydrostatycznym, pozwalającym tej niewielkiej maszynie znacznie ograniczyć zużycie paliwa, przy jednoczesnym ułatwieniu sterowania i zapewnieniu większego momentu obrotowego na kołach.
Warto również wspomnieć o ładowarce teleskopowej MERLO 40.17 – stabilność i wydajność pracy na nierównych i pochylonych powierzchniach, wygoda i możliwość dowolnego ustawienia stabilizatorów za pomocą dwóch niezależnych dźwigni to główne atuty tej maszyny – podkreśla producent.
Mecalac: uniwersalne i innowacyjne koparki
Firma Mecalac słynie z szerokiej gamy wysokiej jakości sprzętu dla branży budowlanej i pokrewnych. Jako innowacyjne rozwiązanie promuje koparki kołowe 12MTX.
Charakteryzuje je pojedynczy selektor – unikalna funkcja maszyny, która umożliwia 12MTX natychmiastową zmianę konfiguracji. Jednym prostym gestem kierowca jest w stanie ustawić sterowanie w tryb koparkowy lub ładowarkowy oraz wprowadzić maszynę w tryb parkowania lub jazdy – zachwalają przedstawiciele firmy.
W ofercie Mecalac warto również zwrócić uwagę na wyjątkowo bezpieczne ładowarki obrotowe, o zmniejszonym zużyciu paliwa i emisji.
Zdaniem producenta, te nowoczesne ładowarki wprowadzają nowatorskie zmiany w procesach realizowanych na placu budowy. Operatorzy ładowarek obrotowych oszczędzają czas i paliwo dzięki skróceniu drogi pokonywanej przez maszyny w czasie pracy.
Branża jedzie do Poznania
Tagi Intermasz w Poznaniu są doskonałą okazją dla firm budowlanych, drogowych, wyburzeniowych, żwirowni czy także kopalń odkrywkowych, aby przyjrzeć się najnowszym propozycjom produktowym prezentowanym przez najważniejsze i najbardziej znane marki w jednym miejscu. W tym roku będą one towarzyszyć trwającym od 30 stycznia do 2 lutego największym w Polsce targom branży budowlanej Budma. (AM)