Od 1 lipca 2018 roku kierowcy ciężarówek będą w Niemczech płacić za przejazd wszystkimi drogami federalnymi. Obowiązek ten dotyczy pojazdów mechanicznych i zestawów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 7,5 t.
Rozszerzenie opłat przewiduje obowiązująca od 31 marca 2017 roku nowelizacja niemieckiej ustawy o pobieraniu opłat za korzystanie z dróg federalnych. Celem nowej ustawy jest zapewnienie źródła finansowania modernizacji sieci dróg federalnych oraz budowy nowoczesnej, bezpiecznej i funkcjonalnej infrastruktury drogowej w Niemczech.
Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI) powierzyło techniczne przygotowanie tego procesu firmie Toll Collect. Wraz z wprowadzeniem nowej ustawy sieć płatnych odcinków dróg federalnych zwiększy się do 40 000 km. Obecnie opłaty drogowe od samochodów ciężarowych pobiera się na 15 000 km autostrad i dróg federalnych.
W związku z rozszerzaniem poboru opłat firma Toll Collect rozwija system w zakresie możliwości wykupu, jak i kontroli na drogach federalnych.
Przygotowani dzięki urządzeniom pokładowym
Klienci, którzy są już zarejestrowani w Toll Collect i których samochody ciężarowe wyposażone są w urządzenia pokładowe (OBU), nie muszą podejmować żadnych działań, zgłaszać się do warsztatu – już teraz są na to przygotowani. Kierowca może w każdej chwili zgłosić zmianę trasy bez konieczności całkowitego lub częściowego anulowania wykupu.
W związku z rozszerzeniem sieci płatnych dróg można spodziewać się wzrostu liczby firm korzystających z systemu poboru opłat drogowych. Przedsiębiorstwa, które w 2018 roku będą po raz pierwszy korzystać z systemu poboru opłat drogowych, powinny odpowiednio wcześniej zadecydować, w jaki sposób chcą dokonywać opłat. Dla kierowców często korzystających z płatnych dróg rozsądnym rozwiązaniem jest dokonywanie płatności przez wykup w systemie automatycznym za pośrednictwem urządzenia pokładowego.
Aby zamontować urządzenie pokładowe, konieczna jest rejestracja przedsiębiorstwa online w Toll Collect za pośrednictwem portalu klienta. Następnie można rejestrować pojazdy. Kolejnym krokiem jest wizyta u partnera serwisowego, który zamontuje urządzenie pokładowe. Toll Collect udostępnia urządzenie bezpłatnie, przedsiębiorstwo ponosi koszty montażu.
Także dla klientów, którzy dotychczas korzystali z systemu ręcznego poboru opłaty drogowej, dobrą alternatywą może stać się wykup za pośrednictwem urządzenia pokładowego.
Automatyczny system wykupu – inny wskaźnik
Od końca października następuje przejście z dotychczasowego, zdecentralizowanego systemu na centralny system poboru opłat drogowych. Od wiosny 2018 roku wszystkie ok. 1,2 mln urządzeń pokładowych (On-Board Unit/OBU) znajdzie się w centralnym systemie poboru opłat. Opłata drogowa nie będzie wówczas obliczana przez urządzenie pokładowe, lecz centralnie w centrum obliczeniowym. Jest to konieczne, ponieważ dzięki temu będzie można w przyszłości znacznie szybciej wprowadzać zmiany do bardzo dużej sieci dróg, zwłaszcza dróg federalnych – np. miejsca budowy lub zakazy przejazdu. W ten sposób dane na temat odcinków dróg, które stanowią podstawę do obliczenia opłaty drogowej, będzie można dopasować znacznie szybciej niż dotychczas.
Przejście z systemu zdecentralizowanego na centralny system poboru opłat drogowych będzie widoczne dla klientów Toll Collect dzięki nowemu wskazaniu na urządzeniu pokładowym. W przyszłości podczas jazdy na wyświetlaczu będzie wyświetlana liczba osi, informacja o tym, w jakim kraju samochód ciężarowy podlegający obowiązkowi uiszczania opłat drogowych znajduje się na drodze (Niemcy, Austria), oraz jego masa ≥7,5 t. Gotowość urządzenia pokładowego do poboru opłat sygnalizuje świecąca na zielono dioda LED. Brak będzie dotychczasowego sygnału akustycznego rozlegającego się przy wjeździe na płatny odcinek drogi oraz wskazania kwoty opłaty drogowej.
Nowy system wykupu online
Od 18 grudnia wykup online jest możliwy za pośrednictwem komputerów stacjonarnych, smartfonów oraz tabletów. Nowy system wykupu online zastępuje dotychczasowy internetowy system wykupu przez internet.
Na skutek tego aktualne dane dostępu przestają obowiązywać. Klienci zarejestrowani w Toll Collect mogą logować się do nowego systemu wykupu online za pomocą danych dostępu do portalu klienta. Klienci, którzy nie posiadają jeszcze dostępu do portalu, zamawiają kody do aktywacji swoich kont za pośrednictwem formularza kontaktowego.
Nowością jest to, że również niezarejestrowani klienci mogą dokonywać wykupu online. Można to zrobić za pomocą dowolnego urządzenia końcowego z dostępem do internetu. Wykup online jest obsługiwany przez najczęściej używane przeglądarki.
Od wiosny 2018 r. dostępna będzie aplikacja, która ułatwi wykup za pomocą smartfona i tabletu.
Zmiana terminali opłat drogowych
W połowie grudnia rozpoczęto budowę 1.100 nowych terminali opłat drogowych, które w przyszłości uzupełnią system wykupu online. Zostaną one zamontowane w Niemczech i w strefie przygranicznej krajów ościennych, dlatego będzie można je znaleźć w pobliżu węzłów komunikacyjnych, na MOP-ach i parkingach oraz na stacjach paliw.
Do czasu zakończenia rozbudowy w maju 2018 roku w lokalizacjach, w których jeszcze nie zostały zamontowane nowe urządzenia, można dokonywać opłaty drogowej za pośrednictwem starych terminali opłat drogowych. Zasadniczo w tym okresie należy pamiętać, że odcinki wykupione w starym systemie ręcznym można anulować tylko za pośrednictwem starych terminali opłat drogowych. To samo dotyczy odcinków, które zostały wykupione w nowym systemie ręcznym. W tym przypadku ewentualne anulowanie jest możliwe tylko w nowych terminalach lub poprzez wykup online.
Z reguły w udoskonalonym systemie ręcznym można dokonać wykupu i anulować go, korzystając ze wszystkich sposobów. To kolejne udoskonalenie w porównaniu z dotychczasowym ręcznym systemem wykupu.
W drugim kwartale 2018 roku stare terminale opłat drogowych będą wyłączane i wykup w tych urządzeniach nie będzie już możliwy.
Toll Collect pracuje również nad udoskonaleniem ręcznego systemu wykupu opłat drogowych. W tym celu firma udostępni klientom aplikację mobilną. W dalszym ciągu dostępna będzie możliwość wykupu przez Internet oraz korzystania z udoskonalonych terminali.
Nowy interfejs użytkownika
Niezależnie od tego, czy klient dokonuje wykupu przy pomocy smartfona, tabletu, komputera stacjonarnego lub terminalu opłat drogowych, zawsze będzie miał do czynienia z tym samym interfejsem. Dopasowuje się on do danego urządzenia i ułatwia obsługę. Wykup jest możliwy w języku niemieckim, angielskim, francuskim i polskim.
Intuicyjne menu pomaga klientowi szybko i w prosty sposób dokonać opłaty drogowej. Wybierając punkt początkowy, końcowy i punkty tranzytowe można zoptymalizować proponowaną trasę. W przyszłości do systemu wyznaczania tras włączone zostaną także niepłatne odcinki dróg, za które oczywiście nie będą pobierane żadne opłaty. Obliczanie trasy odbywa się z automatycznym uwzględnieniem specyficznych danych pojazdu, co pomaga w wyznaczaniu tras, po których samochody ciężarowe mogą się poruszać bez ograniczeń (np. zamknięcia dróg dla ruchu lub ograniczenia ze względu na masę pojazdu). Pod koniec procedury wykupu klient otrzymuje opis trasy, który można wydrukować ze wskazówkami nawigacyjnymi, wysłać e-mailem, pobrać lub wysłać numer wykupu SMS-em na swój telefon komórkowy.
Usługa dla niezarejestrowanych klientów i nowy środek płatniczy
Klient będzie mógł korzystać z każdego dostępnego sposobu wykupu w systemie ręcznym bez konieczności rejestracji w Toll Collect. Poza tym nowy, ręczny system wykupu oferuje dodatkową usługę dla niezarejestrowanych klientów: po założeniu konta do wykupu klienci będą mogli zapisywać pojazdy, w przypadku których często dokonuje się wykupu w systemie ręcznym, a także często przejeżdżane odcinki i maksymalnie trzy środki płatnicze. Wykup będzie dzięki temu jeszcze bardziej skuteczny, co pozwoli klientom oszczędzić czas. Mogą oni w każdej chwili zmienić i usunąć dane zapisane w aplikacji lub w systemie wykupu online.
Aby możliwe było dokonanie opłaty drogowej za pomocą tabletu lub smartfona w prosty i nieskomplikowany sposób, Toll Collect wprowadza zamiennik gotówki – kartę paysafecard, która będzie dostępna w licznych kioskach, na poczcie oraz online.
Kontrola na drogach federalnych
W przyszłości do sprawdzania uiszczania opłat drogowych, oprócz kontroli mobilnych, przeprowadzanych na drogach federalnych przez Federalny Urząd Transportu Towarowego, mają służyć kolumny kontrolne. Pierwsze kolumny w kolorze niebieskim o wysokości około czterech metrów zostały już ustawione. Do połowy 2018 r. ma ich powstać około 600. Są to stacjonarne urządzenia ustawiane z boku jezdni. Gdy pojazd przejeżdża obok, kolumny sprawdzają, czy podlega on obowiązkowi uiszczania opłaty drogowej, czy urządzenie pokładowe jest gotowe do poboru opłat drogowych oraz czy kierowca wprowadził prawidłową liczbę osi.
Pod względem technicznym kolumny kontrolne są wyposażone w podobne funkcje jak mostki kontrolne zainstalowane na autostradach. Jeśli pojazd minie kolumnę kontrolną, wykonane zostanie zdjęcie ogólne, zdjęcie boczne i zdjęcie numeru rejestracyjnego. W ramach automatycznej procedury urządzenie pokładowe wysyła ustawione przez kierowcę i zapisane w urządzeniu pokładowym dane do kolumny kontrolnej. Za poprawność przekazywanych danych odpowiada przedsiębiorstwo transportowe i kierowca.
Uczestnicy ruchu mogą odróżnić kolumny kontrolne od kolumn fotoradaru służących do pomiaru prędkości po tym, że nie tylko są one pomalowane na kolor niebieski i zielony, lecz również mają cztery metry wysokości.