Niewielki wzrost wskaźnika możliwości przewozowych nie spowodował spadku rekordowo wysokiego wskaźnika cen w transporcie – wynika z raportu Transport Market Monitora, magazynu wydawanego przez Capgemini Consulting oraz Transporeon, przedstawiającego dynamikę rynku transportowego.
W IV kwartale 2017 roku wskaźnik możliwości przewozowych wzrósł o 6,4% w porównaniu do poprzedniego kwartału, osiągając poziom 71,8. W porównaniu z IV kwartałem 2016 roku wskaźnik ten jest niższy o 23,3%.
Wskaźnik cen w transporcie wzrósł w IV kwartale 2017 roku do poziomu 107,9 wykazując niemal 6% wzrost w porównaniu do III kwartału 2017 roku oraz 14% wzrost porównując do analogicznego okresu w poprzednim roku.
Wskaźnik cen oleju napędowego wzrósł do poziomu 82,7 – jest on o 10,0% wyższy niż w III kwartale 2017 roku.
– W 2017 roku firmy transportowe otrzymywały wysokie wynagrodzenie za swoje usługi, a IV kwartał był pod tym względem naprawdę wyjątkowy – zauważa Erik van Dort, dyrektor ds. łańcucha dostaw w Capgemini. – W ciągu jedenastu lat, odkąd śledzimy ceny transportu, nigdy nie odnotowaliśmy tak wysokiego poziomu. Co ciekawe, już III kwartał 2017 roku był bliski rekordu wśród trzecich kwartałów (pobił go tylko III kwartał 2008 roku). W IV kwartale odnotowaliśmy najwyższy w historii naszego magazynu poziom wskaźnika cen. Mimo że jak co roku w I kwartale widoczne jest spowolnienie, interesujące będzie, czy niedobór kierowców przełoży się na wyższe ceny niż te odnotowywane zazwyczaj w tym okresie.
– Wskaźnik możliwości przewozowych wzrósł o 6% w IV kwartale 2017 roku, ale jednocześnie spadł o prawie jedną czwartą w porównaniu z poprzednim rokiem – dodaje Oliver Kahrs, director strategic initiatives w Transporeon. – Już od II kwartału 2017 roku możliwości przewozowe są poniżej średniej. To ilustruje jak uporczywy jest to problem. W krótkim okresie nie może on zostać rozwiązany, więc niedobór możliwości przewozowych może przerodzić się w dłużej trwający trend. Z tego powodu dobrze dobrana strategia zlecania transportów, staje się coraz ważniejsza dla załadowców.
Transport Market Monitor to kwartalny raport przygotowany przez Transporeon i Capgemini Consulting, którego celem jest przedstawienie dynamiki rynku transportowego w Europie.
Celem analizy Transport Market Monitor jest przedstawienie dynamiki rynku transportowego w Europie przy uwzględnieniu tendencji cenowych w transporcie, objętości ładunkowej realizowanych kursów oraz prognozy na przyszłość. Jest to wspólna inicjatywa Transporeon i Capgemini Consulting. Analiza dokonana przez Capgemini Consulting bazuje na anonimowych danych pobranych z platformy Transporeon, poprzez którą firmy załadowcze zarządzają procesami logistycznymi zgodnie z ich potrzebami oraz przydzielają transporty wybranym przewoźnikom.
Capgemini Consulting – to marka oferująca w ramach Grupy Capgemini usługi z zakresu doradztwa strategicznego oraz transformacji. Capgemieni Consulting specjalizuje się w doradztwie i wspieraniu organizacji podczas procesu transformacji, od opracowania odpowiedniej strategii do zakończenia procesu. Firma oferuje wiodącym przedsiębiorstwom i instytucjom świeże podejście przy zastosowaniu innowacyjnych metod, technologii cyfrowej i wiedzy ponad 3,500 ekspertów na całym świecie.
Transporeon – to oparta na chmurze platforma logistyczna, umożliwiająca współpracę z globalną siecią specjalistów logistyki. Tworzy ona cyfrowe połączenie pomiędzy załadowcami i ich partnerami logistycznymi oraz wspiera przejrzyste i korzystniejsze cenowo przepływy materiałowe na całym świecie. Poprzez cyfryzację całego logistycznego łańcucha dostaw umożliwia również sprawną komunikację i współpracę międzynarodowej wspólnoty usługodawców w zakresie załadunku i logistyki.
Firma łączy globalną sieć ponad 1000 nadawców (producentów, dostawców i detalistów), 65 000 przewoźników (dostawców usług logistycznych i transportowych, 3PL, spedytorów, brokerów i kierowców) oraz ponad 100 000 użytkowników w ponad 100 krajach za pośrednictwem szeregu rozwiązań software-as-a-service dostępnych w 25 wersjach językowych.
Unikatowe na rynku rozwiązania Grupy Transporeon obejmują konsultacje, doradztwo i całokształt wsparcia z wielojęzyczną obsługą klienta w 25 różnych językach. Zapewnia to dopasowanie do indywidualnych potrzeb każdej organizacji, zwiększając wydajność nadawcy/przewoźnika, optymalizując jednocześnie marże przewoźnika i obniżając emisję CO2. Usługi transportowe posiadają certyfikat ISO. Siedziba główna Grupy mieści się w Ulm, Niemcy, a Transporeon Spółka w Krakowie.