Firma doradcza PwC i Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” oszacowali, że na polskim rynku jest obecnie ok. 600-650 tys. aktywnych zawodowo kierowców („Rynek pracy kierowców w Polsce 2016”). Co roku z zawodu odchodzi ok. 25 tys. osób, natomiast liczba kierowców uzyskujących kwalifikację to około 35 tys., co nie pozwala na uzupełnienie niedoborów. Braki na rynku pracy przekraczają już 100 tys. wakatów.
Ogromne znaczenie ma w tym momencie utrzymanie i pozyskanie najlepszych pracowników. Dlatego np. w 2017 roku w każdym regionie Raben Logistics Polska zostali powołani Regionalni Koordynatorzy ds. Współpracy z Przewoźnikami, osoby do zadań specjalnych, których celem jest dbanie o interesy przewoźników oraz kierowców.
W ramach współpracy stopniowo wdrażane są kolejne działania, m.in. dedykowana linia odzieży dla kierowców Raben. Ubrania te zostały zaprojektowane wspólnie z kierowcami i specjalistami z dziedziny odzieży roboczej.
Prawdziwy skarb
Kierowca to jeden z najbardziej mobilnych zawodów w Europie. Z jednej strony to niekończąca się przygoda, podróże, piękne widoki, odkrywanie nowych miejsc, poznawanie ludzi. Z drugiej to duża odpowiedzialność i ciągłe życie w drodze. Dlatego, jak wskazuje raport z drugiej edycji ogólnopolskiego badania „Barometr zawodów”, najczęściej wskazywanym zawodem deficytowym w skali kraju jest właśnie zawód kierowcy samochodów ciężarowych. Obecnie dla większości firm transportowych jednym z priorytetów jest pozyskanie kierowców i ich utrzymanie. Wiadomo bowiem, że dobry kierowca to skarb, a w dobie deficytu przedstawicieli tego zawodu na polskim rynku, jest wręcz na wagę złota.
– W ramach programu realizowanego przez naszą firmę dążymy do ułatwiania życia naszym kierowcom. Pomagamy w wyposażeniu ich w elektryczne wózki paletowe, które usprawnią ich codzienną pracę. Niebawem także każdy kierowca zostanie wyposażony w nowe urządzenie mobilne, z innowacyjnym i łatwiejszym w obsłudze oprogramowaniem. Urządzenia te na etapie testowania były konsultowane z naszymi kierowcami i przewoźnikami. Generalnie każdorazowo, wprowadzając nowe rozwiązania dla kierowców konsultujemy je z kierowcami i przewoźnikami – komentuje Rafał Kukotko, Menedżer ds. transportu w Raben
Logistics Polska. poKIERUJ karierą
Samo zachęcenie kierowcy do podjęcia pracy to dopiero połowa sukcesu. Kolejnym krokiem jest nawiązanie stałej współpracy, zbudowanie nici porozumienia i przywiązanie go do firmy. W tym celu powstał specjalny program motywacyjno-lojalnościowy dla kierowców – poKIERUJ karierą. Składa się on z wielu elementów, w tym szkoleń edukacyjnych oraz akcji specjalnych i konkursów dedykowanych kierowcom. Jednym z nich jest konkurs na najlepszego kierowcę organizowany przez Raben Logistics Polska. Ma on na celu między innymi wzmocnienie porozumienia z kierowcami i przyciągnięcie do pracy tych najlepszych. Jednym ze zwycięzców, który na podium konkursowym stawał już trzy razy z rzędu jest Tomasz Cybulski, pracujący na co dzień w oddziale Gądki.
Konkurs na najlepszego kierowcę Raben Logistics Polska organizowany jest nieprzerwanie od drugiego kwartału 2017 roku. W tym czasie nagrodzono już ponad 300 kierowców.
– Za nami są już trzy edycje konkursu, który został entuzjastycznie przyjęty przez samych kierowców. Dzięki programowi kierowcy czują się docenieni i zauważeni. Widzą, że oni i ich praca traktowane są przez Grupę Raben z szacunkiem i powagą – mówi Agnieszka Cynkier, Regionalny Kierownik ds. Współpracy z Przewoźnikami, Raben Logistics Polska.
Najlepszy kierowca
Niektórym kierowcom udaje się stanąć na konkursowym podium kilka razy z rzędu. Tak było w przypadku Tomasza Cybulskiego, pracującego dla oddziału Gądki. W drugim kwartale 2017 roku zajął on miejsce III, w trzecim kwartale objął prowadzenie, a następnie w czwartym kwartale stanął na drugim stopniu podium.
– Generalnie nie ma patentu na wygraną, trzeba być po prostu najlepszym, czyli jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Oczywiście każdy chciałby być na pierwszym miejscu i choć raz stanąć na podium, niestety nie wszyscy mogą – mówi Tomasz Cybulski, kierowca Raben Logistics Polska. – Mój szef jest bardzo zadowolony z tego, że ma takiego super pracownika. A ja po prostu lubię swoją pracę, zawsze coś się dzieje, zawsze jestem w ruchu, zawsze poznaję kogoś nowego.
Konkurs pozwala wyłaniać i nagradzać kierowców osiągających najlepsze wynoki w ramach swojego oddziału, w zakresie świadczonych usług przewozowych. Pod uwagę brane są takie kryteria jak np.: jakość dostawy, nadawanie statusów doręczenia przesyłki, liczba miejsc rozładunkowo/załadunkowych i inne. Rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach: kierowcy pojazdów „małych” („średniaki” i busy) oraz kierowcy pojazdów „dużych” (ciągniki i BDF-y). Nagrody, w postaci przedpłaconych kart Sodexo oraz uścisku dłoni przełożonego, przyznawane są co kwartał trójce najlepszych kierowców w każdej z kategorii.
– Każdy ze zwycięzców ma swoje „5 minut” w obiektywie fleszy. Zdjęcia z odbioru nagród publikowane są na tablicach w oddziałach, przez co laureaci stają się bardziej rozpoznawalni nie tylko przez swoich kolegów „po fachu”, ale również przez pozostałych pracowników Raben – wyjaśnia Agnieszka Cynkier.
Równe szanse
Sami kierowcy podkreślają, że najważniejsze atuty konkursu Raben to jego dostępność dla wszystkich i równe szanse na wygraną; prostota, gdyż oceniana jest codzienna praca i obowiązki według z góry znanych kryteriów oraz od razu widoczny efekt: nagroda wydana do rąk własnych, a podatek opłacony przez organizatora. Wszyscy także zgodnie zaznaczają, że oprócz tych wszystkich elementów ważny jest dodatkowy, niematerialny efekt konkursu.
– Warto podkreślić, że wcale nie najważniejszy jest aspekt finansowy tego konkursu. Raczej na pierwszy plan wysuwa się aspekt społeczny. Kierowcy jeszcze bardziej identyfikują się z firmą, w której pracują. Widzą, że zaangażowanie w swoje codzienne obowiązki przynosi wymierne rezultaty, przez co są bardziej zmotywowani do pracy. Doceniony kierowca, poprzez swój pozytywny przykład jest wzorem do naśladowania przez swoich Kolegów, co z kolei wpływa na większą staranność w wykonywaniu codziennych obowiązków – dodaje Agnieszka Cynkier.
Weź bodziaka dla dzieciaka
A jeśli o aspektach społecznych mowa, firma pamięta także o najmłodszych. I tak w ramach akcji „weź bodziaka dla dzieciaka”, każdy świeżo upieczony rodzic otrzymuje symboliczny prezent – body – z iście transportową grafiką, jaką jest ciężarówka ze smoczkiem. Zaraz po konkursie dla kierowców ta akcja spotkała się z najszerszym odzewem wśród osób pracujących za kółkiem.
Stawiamy na ruch i odpoczynek
Jednym z głównych celów strategii odpowiedzialnego biznesu w Grupie Raben jest troska o zdrowie i bezpieczeństwo oraz postawa prozdrowotna. Dotyczy to także kierowców. To właśnie dbając o ich zdrowie, w oddziałach powstały dedykowane strefy wypoczynku. Kierowcy znajdą w nich automaty do kawy lub przekąsek i wygodne miejsce do relaksu czy pracy, ponieważ wyposażono je także w komputer z dostępem do Internetu, telewizor i drukarkę. W Raben niezwykle ważna jest komunikacja, dlatego w strefach znajdują się także tablice informacyjne oraz odbywają się w nich cotygodniowe spotkania z kierownikami oddziałów, podczas których kierowcy mogą zgłaszać swoje pomysły oraz problemy. To nie koniec udogodnień dla kierowców. Firma bardzo duży nacisk kładzie także na sport, stąd pomysł, aby wybudować zewnętrzne siłownie dla kierowców. Powstały już obiekty w Gniewomierzu, Gądkach, Sosnowcu, Chlebni k. Grodziska Maz. oraz Strykowie.
Raben organizuje także dedykowane eventy dla kierowców i ich rodzin we współpracy z fundacją Truckers Life oraz klubem MAN Trucker’s World. Ostatnio taki event odbył się we wrześniu 2017 roku w Serwisie Raben Transport w Gądkach. Jego celem było pokazanie pracy zawodowych kierowców oraz zwrócenie uwagi na specyfikę ich stylu życia i możliwości, jakie mają w trasie, pod kątem ćwiczeń oraz zdrowego odżywiania.
Szukasz pracy jako kierowca?