Ustawa wprowadza m.in. możliwość rejestracji nowych pojazdów przez dealera w imieniu kupującego
Fot. Volvo Trucks
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ustawa zwalnia posiadaczy polskiego prawa jazdy z obowiązku posiadania przy sobie tego dokumentu podczas kontroli. Ponadrto upraszcza szereg procedur obowiązujących dotychczas tak właścicieli samochodów, jak i producentów oraz dealerów.
Nowelizacja ma na celu wprowadzenie ułatwień i zarazem zmniejszenie kosztów ponoszonych przez obywateli (właścicieli pojazdów, w tym przedsiębiorców) oraz zmniejszenie liczby wydawanych dokumentów, dostosowanie procedur administracyjnych oraz zmniejszenie w związku z tym odpowiednio zadań powierzonych organom jednostek samorządu terytorialnego.
„Zwalnia posiadaczy polskiego prawa jazdy z obowiązku posiadania przy sobie tego dokumentu i okazywania go na żądanie uprawnionego organu kontroli ruchu drogowego" – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta. Wszystkie niezbędne dane funkcjonariusz dokonujący kontroli drogowej ma uzyskać w elektronicznym systemie ewidencji kierowców.
Ułatwienia związane z rejestracją
Dużo prostsza i tańsza stanie się procedura rejestracji samochodów. Nie będzie konieczne posiadanie karty pojazdu ani nalepki kontrolnej. Nowela umożliwi też rejestrację pojazdu lub czasową rejestrację pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania właściciela pojazdu. Ponadto wprowadza możliwość czasowej rejestracji pojazdu także przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.
Zgodnie z ustawą możliwe będzie zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu przy przerejestrowaniu pojazdu, o ile pojazd był zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice zgodne z właściwymi przepisami wykonawczymi. „Zniesiony będzie obowiązek przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, jeżeli od ostatniej rejestracji pojazdu nie nastąpiła zmiana w zakresie jego własności" - zaznaczono w komunikacie.
Ustawa wprowadza ponadto możliwość rejestracji nowego pojazdu przez dealera w imieniu kupującego.
Na niektóre zmiany poczekamy dłużej
Ustawa wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia, przewidziane są jednak wyjątki. Niektóre z wprowadzanych regulacji, wymagające wdrożenia rozwiązań technicznych, mają obowiązywać dopiero po ogłoszeniu przez upoważnionego ministra stosownego komunikatu.
Przykładowo przepis dotyczący możliwości upoważnienia salonu przez kupującego do złożenia w jego imieniu wniosku o rejestrację auta lub do odebrania przez ten salon decyzji o czasowej rejestracji - wejdzie w życie dopiero po upływie dziewięciu miesięcy od dnia ogłoszenia. Z kolei przepisy znoszące obowiązek wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej zaczną obowiązywać po upływie 24 miesięcy od dnia ogłoszenia.