Wiadomości z rynku

poniedziałek
25 listopada 2024

Delegowanie na horyzoncie

W 2022 roku obejmie kierowców międzynarodowych w ramach przewozów kabotażowych i cross-trade
8 września 2020

Od 2 lutego 2022 roku kierowcy międzynarodowi w ramach przewozów kabotażowych i cross-trade (nie będących dwustronnymi ani tranzytem) będą uznawani za pracowników delegowanych w całej UE

Fot. ZM

Związek pracodawców „Transport i Logistyka Polska” przedstawił cykliczne podsumowanie istotnych inicjatyw legislacyjnych i zmian w zakresie prawa pracy oraz dziedzin z nim związanych.

Delegowanie pracowników w UE

Nie ustaje współpraca międzynarodowa między naszymi zaprzyjaźnionymi organizacjami członkowskimi w zakresie kwestii związanych z Pakietem Mobilności oraz prawidłowym zrozumieniem zachodzących zmian prawnych – informują przedstawicile TLP. – Przypominamy, że od 2 lutego 2022 roku kierowcy międzynarodowi w ramach przewozów kabotażowych i cross-trade (nie będących dwustronnymi ani tranzytem) będą uznawani za pracowników delegowanych w całej UE. Najbliższe miesiące będą czasem wytężonej pracy partnerów społecznych, gdyż europejskie przepisy o delegowaniu w transporcie będą wymagały wdrożenia do przepisów krajowych (niezależnie od ich przypuszczalnego zaskarżenia przez część państw członkowskich), a tym samym wypracowania z rządami państw członkowskich rozwiązań, które nie pogłębią jeszcze kryzysu prawnego jaki dotyka branżę.
Od 30 lipca 2020 obowiązują zmienione zasady delegowania we wszystkich pozostałych grupach zawodowych. Te zmiany w zakresie rozliczania wynagrodzeń będą dotyczyły KIEROWCÓW MIĘDZYNARODOWYCH OD 2022 ROKU. Do głównych zmian, wprowadzonych zmienioną w 2018 roku dyrektywą o delegowaniu, TLP zalicza, co następuje:
Delegowanie jest dopuszczalne przez 12 miesięcy. W uzasadnionych przypadkach okres ten może być wydłużony do 18 miesięcy na umotywowany wniosek przedsiębiorcy Po przekroczeniu 12-miesięcznego okresu delegowania pracodawca ma obowiązek zagwarantowania delegowanym pracownikom, przestrzeganie wszelkich innych, mających zastosowanie w poszczególnych państwach członkowskich, warunków zatrudnienia, uregulowanych w przepisach wydanych przez władze państwowe oraz publiczne i/lub układach zbiorowych pracy albo ustanowionych na podstawie mających powszechne zastosowanie orzeczeń instytucji arbitrażowych Pracownicy zastępujący pracowników pierwotnie delegowanych na tym samym stanowisku pracy „przejmują” okres delegowania poprzednika tj. mogą być znacznie szybciej wyczerpać limit 12 miesięcy delegowania.
Pracownik delegowany ma być rozliczany nie w oparciu o stawki minimalne godzinowe, lecz pełne wynagrodzenie w państwie przyjmującym.
Pracodawca jest zobowiązany porównywać wynagrodzenie wypłacane delegowanemu pracownikowi z wynagrodzeniem należnym miejscowym pracownikom wykonującym identyczną lub podobną pracę. Porównywać należy całkowite kwoty wynagrodzenia brutto określone w przepisach płacowych, nie zaś poszczególne obowiązkowe składniki płacy. Wyjątek jest wskazany poniżej.
Pojęcie wynagrodzenia obejmuje wszystkie obowiązkowe elementy składowe wynagrodzenia (z przepisów, układów zbiorowych pracy branżowych/regionalnych powszechnie obowiązujących).
Co do zasady, dodatki z tytułu delegowania uznaje się za część wynagrodzenia. Dodatków nie uznaje się za część wynagrodzenia, jeśli są wypłacane jako zwrot wydatków faktycznie poniesionych w związku z delegowaniem, takich jak koszty: podróży, wyżywienia, zakwaterowania. Nie mogą być one wliczane do płacy pracownika delegowanego.
Gdy warunki zatrudnienia nie określają, czy i które składniki dodatku z tytułu delegowania są wypłacane w formie zwrotu wydatków, uznaje się, że cały dodatek jest wypłacany w formie zwrotu wydatków faktycznie poniesionych Po zmianach rządowych we Francji oraz zbliżających się wyborach prezydenckich, jak i prezydencji francuskiej w UE powraca temat delegowania. Nie ustaje propozycja zrównywania obciążeń socjalnych dla pracowników delegowanych (ubezpieczenia społeczne) a nie tylko wynagrodzeń. TLP obserwuje czy ten kierunek zmian zyska poparcie w UE.

Ubezpieczenia społeczne w UE – przepisy o koordynacji systemów

Po posiedzeniach w Parlamencie Europejskim oraz wystąpieniach Komisji Europejskiej wiemy, że Parlament i Komisja Europejska są zdeterminowane by szybko zakończyć prace nad nowelizacją przepisów o koordynacji systemów ubezpieczeń społecznych. Ostatnie prace, które są w impasie na ostatnim etapie legislacyjnym, zawierają propozycje, które (jeśli zostaną przegłosowane) ułatwią zmianę prawa właściwego dla ubezpieczeń społecznych pracowników. Na razie ciągle brak porozumienia między państwami członkowskimi dot. zmiany przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Punktem największego sporu jest uprzednia notyfikacja delegowania w momencie ubiegania się o wydanie zaświadczenia A1. Komisja Europejska chce, by wykorzystywać istniejące narzędzia cyfrowe i elektroniczny system wydawania zaświadczeń A1 (obowiązkowy od grudnia 2023) do uprzedniej notyfikacji państwa przyjmującego o planowanym delegowaniu danego pracownika z państwa wysyłającego. To ułatwi kontrolę. Pracownik tak (automatycznie) zgłoszony do delegowania będzie pracował legalnie na podstawie takiego zgłoszenia do czasu wydania zaświadczenia A1.
Prace w tym zakresie nie zostały jeszcze wznowione.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.