Wiadomości z rynku

środa
27 listopada 2024

Wierzyciel odliczy VAT – korzystny wyrok Trybunału

Zbyt rygorystyczne ograniczenia ulgi w przypadku tzw. złych długów
2 listopada 2020
5 października 2020 r. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu (dalej: TSUE) wydał korzystny dla wierzycieli wyrok w sprawie ulgi na złe długi. TSUE stwierdził, że wierzyciel powinien mieć prawo skorzystania z ulgi również wtedy gdy wobec dłużnika prowadzone jest postępowanie upadłościowe albo likwidacyjne lub też dłużnik został wykreślony z rejestru VAT. Sprawa przed Trybunałem dotyczyła polskiego podatnika, a zatem ma znaczenie dla stosowania przepisów polskiej ustawy VAT.
Oznacza to, że wierzyciele którzy nie skorzystali z ulgi na złe długi ze względu na opisane w artykule ograniczenia, teraz mają taką możliwość. Niektórzy jednak będą musieli się pospieszyć z uwagi na terminy.
Ulga na złe długi to mechanizm pozwalający wierzycielowi dokonać korekty VAT w przypadku nieściągalności wierzytelności. W skrócie, pozwala on wierzycielowi odzyskać VAT z faktur, które wystawił na rzecz kontrahenta, a za które kontrahent nie zapłacił.

Bywa, że przewoźnik wykona zlecenie, wystawi fakturę, zapłaci VAT, a zapłaty nigdy otrzyma

Fot. ZM

Ograniczenia w ustawie VAT

Polska ustawa VAT przewiduje warunki pod jakimi możliwe jest skorzystanie z ulgi. I właśnie kwestia tych warunków była przedmiotem sprawy przed Trybunałem.
Zgodnie z polskimi przepisami, wierzyciel może skorzystać z ulgi na złe długi w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, tzn. nie zostały uregulowane lub zbyte w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu ich płatności określonego w umowie lub na fakturze. Jednakże warunkiem skorzystania z ulgi jest by:
• dostawa towaru lub świadczenie usług było dokonana na rzecz czynnego podatnika VAT, niebędącego w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
• na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty, wierzyciel i dłużnik byli czynnymi podatnikami VAT, a dłużnik nie był w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
• od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
W praktyce często jest tak, że w chwili dokonywania transakcji kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT, natomiast w momencie gdy wierzyciel mógłby skorzystać z ulgi na złe długi (po 90 dniach od dnia wymagalności zapłaty) dłużnik jest wykreślony z rejestru VAT lub toczy się wobec niego postępowanie restrukturyzacyjne, upadłościowe, naprawcze lub likwidacyjne. Taka sytuacja, zgodnie z polską ustawą VAT, pozbawiała wierzyciela możliwości odzyskania chociażby części wierzytelności w postaci podatku VAT.

Przykład: Przewoźnik jako wierzyciel

Przykładowo, przewoźnik wykonał na zlecenie firmy będącej czynnym podatnikiem VAT usługę transportową, za którą zapłata miała nastąpić po dwóch miesiącach. Pomimo upływu terminu zapłaty, firma zlecająca transport nie zapłaciła za fakturę, natomiast została wykreślona z rejestru VAT. W takiej sytuacji, nie dosyć, że przewoźnik nie otrzymał zapłaty za wykonaną usługę, to musiał zapłacić podatek VAT, którego nie mógł odzyskać.

Korzystny wyrok Trybunału w  Luksemburgu

W wyroku z dnia 15 października 2020 r. w sprawie polskiej, Trybunał stwierdził, że przepisy unijne dotyczące podatku VAT należy interpretować w ten sposób, że stoją na przeszkodzie przepisom krajowym (w tym przypadku polskim), które uzależniają skorzystanie z ulgi na złe długi od tego by dłużnik był zarejestrowany jako podatnik VAT i nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji, zaś wierzyciel był w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji podatkowej nadal zarejestrowany jako podatnik VAT.

Wyrok jest skuteczny od zaraz

Oznacza to, że niezależnie od tego kiedy z polskiej ustawa VAT zostaną usunięte ograniczenia, już teraz wierzyciele mogą korzystać z ulgi, tak jakby zakwestionowane przez Trybunał ograniczenia nie istniały. Należy jednoczenie zwrócić uwagę, że skorzystania z ulgi jest ograniczona czasowo – do 2 lat, licząc od końca roku, w którym została wystawiona faktura.

Możliwość wznowienia postępowań

Podatnicy, którym ograniczono możliwość skorzystania z ulgi na złe długi z tego powodu, że ich dłużnik znalazł się w upadłości, likwidacji lub przestał być czynnym podatnikiem VAT mają możliwość wznowienia spraw zakończonych niekorzystnymi dla nich decyzjami lub wyrokami. W przypadku podatników, których sprawy zakończyły się wydaniem wyroków przez sądy administracyjne, mają oni trzy miesiące na złożenie skarg o wznowienie postępowań. W przypadku podatników, których sprawy zakończyły się decyzjami, które nie zostały zaskarżone do sądu, termin na złożenie wniosku o wznowienie postępowań wynosi 1 miesiąc. Terminy te należy liczyć od 15 października 2020 r.
W przypadku podatników, którzy nie skorzystali z ulgi ze względu na wyżej opisane ograniczenia, po wyroku TSUE mogą oni z niej skorzystać. Należy jednak pamiętać o ograniczeniu czasowym, tj. żeby od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona. Zatem na chwilę obecną dotyczy to faktur wystawionych w roku 2018, 2019 i 2020.
Dawid Korczyński, adwokat

Dawid Korczyński, adwokat

Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.