Wiadomości z rynku

czwartek
6 lutego 2025

Najistotniejsze zmiany w Prawie o ruchu drogowym

Rejestracje, czasowe wycofanie z ruchu, zachowanie pieszych i odstępy na drodze – po nowemu
29 stycznia 2021

Nowe przepisy mają m.in. zabronić „jazdy na zderzaku”

Fot. ZM

 
Kancelaria Prawna Viggen informuje, że z dniem 4 czerwca 2021 r. właściciel nowego pojazdu samochodowego, przyczepy lub motoroweru nabytego w salonie sprzedaży pojazdów samochodowych, przyczep lub motorowerów może upoważnić ten salon lub uprawnionego przedstawiciela tego salonu do:
1) złożenia wniosku o rejestrację pojazdu lub
2) odbioru decyzji o czasowej rejestracji pojazdu, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic (tablicy) rejestracyjnych.

Andrzej Baszyński

Fot. Kancelaria Viggen

Od 4 września 2022 r. nie będą już wydawane karty pojazdu i nalepki kontrolne na przednią szybę. Przełoży się to oczywiście na koszt rejestracji pojazdu. Zaoszczędzimy w związku z powyższym 94 zł i 50 gr.
Ponadto, z dniem 4 września 2022 r. rejestracji pojazdu będzie dokonywać, na wniosek właściciela pojazdu, starosta właściwy ze względu na miejsce jego stałego zamieszkania (siedzibę) lub czasowego zamieszkania, wydając decyzję o rejestracji pojazdu, dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne.

Możliwość zachowania numeru rejestracyjnego

Wraz z wdrożeniem rozwiązań technicznych umożliwiających zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu, składający wniosek o rejestrację pojazdu może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice (tablicę) rejestracyjne zgodne z przepisami oraz utrzymane w należytym stanie i czytelne. W takim przypadku starosta, dokonując rejestracji pojazdu, wydaje decyzję o rejestracji pojazdu i dowód rejestracyjny oraz dokonuje legalizacji dotychczasowych tablic (tablicy) rejestracyjnych. Jeżeli tablice (tablica) rejestracyjne nie są zgodne z przepisami albo nie są utrzymane w należytym stanie, albo nie są czytelne, starosta wyda nowe tablice.

Czasowe wycofanie z ruchu

Również z dniem wdrożenia rozwiązań technicznych możliwe będzie czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego, na okres od 3 do 12 miesięcy bez możliwości przedłużenia tego okresu i nie wcześniej niż po upływie trzech lat od dnia, w którym upłynął okres czasowego wycofania określony w ostatniej decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu.
Nadal jest możliwość wycofania czasowego następujących pojazdów: samochody ciężarowe i przyczepy o masie całkowutej od 3,5 t, ciągniki smaochodowe, pojazdy specjalne i autobusy.

Pierwszeństwo dla pieszych na przejściach

Nadal trwają prace legislacyjne nad projektem wprowadzającym pierwszeństwo dla pieszych.
Zgodnie z założeniami, pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Korzystanie z telefonu na zebrach zabronione

Ponadto projekt zakład zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia na jezdnię lub torowisko lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na przejściu dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni lub torowisku lub przejściu dla pieszych.

Ponadto planowane jest zniesienie szybszej jazdy na obszarze zabudowanym w godzinach 23.00–5.00 - 60 km/h.

Walka z „jazdą na zderzaku”

Projekt zakłada, iż kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.
Andrzej Baszyński – Kierownik Działu Procesowego
Kancelaria Prawna Viggen
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.