Wiadomości z rynku

piątek
22 listopada 2024

Można odzyskać 4-5 procent z opłat drogowych w Niemczech

ZMPD ostrzega jednak przed pochopnym działaniem
8 lutego 2021

O zwrot części kosztów obecnie może ubiegać się każda firma, która dokonywała płatności za przejazdy po drogach krajowych i autostradach w Niemczech w okresie 2018-2020

Fot. Toll Collect

 
Przewoźnicy, którzy uiszczali opłaty drogowe w Niemczech, na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej mogą ubiegać się o zwrot 4-5 procent poniesionych kosztów za okres 2018-2020 – informuje firma Eurowag. O zwrot obecnie może ubiegać się każda firma, która dokonywała płatności za przejazdy po drogach krajowych i autostradach w Niemczech w okresie 2018-2020.

Na mocy wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE

Przypomnijmy, że Trybunał Sprawiedliwości UE w dniu 28 października 2020 r. wydał wyrok w sprawie sygn. akt C-321/19, w którym stwierdził, że wliczanie do opłat za przejazd autostradą kosztów utrzymywania policji drogowej narusza prawo unijne, co w konsekwencji daje podstawę do dochodzenia roszczeń wszystkim korzystającym z niemieckich dróg.
Ile można odzyskać? Według Eurowag średni zwrot wyniesie 4-5% całkowitej wartości uiszczonych opłat w roku kalendarzowym. Dokładnie wyliczenie może zostać dokonane po określeniu poniesionych kosztów w poszczególnych miesiącach.
W celu udowodnienia poniesionych kosztów konieczne jest złożenie rozliczeń i potwierdzeń dokonania płatności za opłaty drogowe w Niemczech.

Według ZMPD pośpiech nie jest wskazany

ZMPD, w nawiązaniu do licznych informacji i zapytań dotyczących możliwości skorzystania przez polskie firmy transportowe z prawa do zwrotu części opłaty drogowej uiszczonej w Niemczech informuje, że przedawnienie ewentualnych roszczeń następuje po trzech latach, co oznacza, że wniosek o zwrot opłat wniesionych w roku 2018 należy złożyć do końca bieżącego roku.
Pierwszy etap postępowania o zwrot będzie polegał na złożeniu stosownego wniosku do organu odpowiedzialnego min. za kontrolę pobieranych opłat drogowych w Niemczech, czyli BAG (Bundesamtes für Güterverkehr). Jeśli wniosek zostanie odrzucony, kolejnym krokiem będzie postępowanie przed niemieckim sądem administracyjnym.
Aby uniknąć sytuacji, w której wniosek o zwrot złożony do BAG zostanie odrzucony, chociażby ze względów formalnych, ZMPD podjęło działania mające na celu wypracowanie, wraz z niemieckimi kancelariami prawnymi, takiej oferty, która w pełni wykorzysta możliwości zakończenia postępowania w urzędzie, bez konieczności przeprowadzenia kosztownego procesu sądowego.
Ponieważ sprawa jest nowa i wymaga wypracowania pewnej praktyki, także w niemieckich urzędach, oraz rzetelnego przygotowania odpowiedniej dokumentacji, przedstawiciele ZMPD zalecają ostrożność w pochopnym wysyłaniu dokumentów i podpisywaniu niekorzystnych finansowo umów z firmami pośredniczącymi.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.