Wiadomości z rynku

piątek
25 kwietnia 2025

Najem rozwiązaniem na czas kryzysu?

Posiadanie środków transportu na stałe nie zawsze się sprawdza
17 marca 2021

DBK Rental oferuje ponad 3 700 pojazdów, w tym ciągniki siodłowe

Fot. DBK

 
Trudno szukać innej branży, tak bardzo podatnej na najmniejsze zmiany reguł i sytuacje kryzysowe, jak branża transportowa. Świadomi ryzyka przedsiębiorcy wciąż poszukują rozwiązań pozwalających zachować rentowność. Jednym z nich jest wybranie najbardziej odpowiedniego finansowania parku pojazdów. Jak pod tym względem wypada najem?

Rynkowe pułapki

Chcąc wiązać swoją przyszłość z transportem, należy być świadomym trudności, jakie przed nami staną. Największym wyzwaniem jest rentowność, która przy niewielkich marżach, ogromnej konkurencji i rosnących wymaganiach legislacyjnych powoduje, że utrzymanie się na powierzchni wymaga tytanicznej pracy. Natomiast wejście do branży dla wielu może okazać się za wysokim progiem. Po drodze będą nas czekać pułapki zakrzywienia relacji popytu i podaży. Kiedy przychodzi choćby drobny kryzys, na obsługiwanym przez nas rynku spada PKB – a co za tym idzie siła nabywcza – co wpływa na zmniejszenie produkcji, a tym samym ilości dóbr do przewiezienia. Zaczyna się między przewoźnikami walka o frachty. Presja cenowa wpływa na rentowność, która przy stale rosnących kosztach pracownika, opłat paliwowych, drogowych i ubezpieczeniowych bardzo szybko spada. Na rentowność ma także wpływ nowoczesny park pojazdów. Jeżeli nie wymieniamy ich odpowiednio często na takie, które spełniają wyśrubowane normy środowiskowe, może się okazać, że rentownością poważnie zachwieją nakładane na nas kary.

Jak odnaleźć się w kryzysie koronawirusowym?

Trwający kryzys koronawirusowy zweryfikował umiejętności zarządzania wielu firm transportowych. Wstrzymywanie działalności wielu branż, często tak bardzo uzależnionych od transportu towarów, pociągnęło je w kryzysie za sobą. Nagle świetnie prosperujące przedsiębiorstwa stanęły na skraju bankructwa, a te, którym udało się przeżyć, w dużej mierze przeżyły najgorszy moment dzięki państwowej kroplówce w postaci finansowego wsparcia i odroczeń płatności.
W takich realiach żadna branża nie zdecyduje się na rozwój ani tym bardziej inwestycje, szczególnie na dotychczasowych warunkach.

Jak „obejść” koszty stałe?

Nowa sytuacja wymagała od wszystkich nowego podejścia. Największym wrogiem firmy w czasie kryzysu są koszty stałe, które niezależnie od tego czy pracujemy i zarabiamy czy też nie, musimy ponosić. Takich kosztów jest cała masa – od wynagrodzeń pracowników po utrzymanie taboru, lokalu itd. Tworząc firmowy park pojazdów w oparciu o najem terminowy, np. DBK Rental, możesz dużo łatwiej zapanować nad kosztami stałymi, jak również lepiej przygotować się na trudne czasy kryzysu, nie tylko takiego, jak obecny covidowy, ale także ten cykliczny, za który odpowiedzialna jest sezonowość rynku.
W ramach najmu DBK Rental otrzymujesz pojazd, obsługę serwisową, ale często również obsługę opon, ubezpieczenia czy opłatę drogową zawarte w stałej, comiesięcznej opłacie. Możesz dokładnie zaplanować koszty stałe działalności, ponieważ jedyną zmienną mogą być wydatki na zatrudnienie kierowcy czy zakupu paliwa. Nawet jeżeli obawiasz się, że w pewnym momencie nie będziesz w stanie spłacać kontraktu z powodu utraty płynności, możesz zawrzeć w kontrakcie najmu możliwość wcześniejszego zwrotu bez dodatkowych opłat lub dzięki temu, że umowa jest bardzo elastyczna, porozumieć się z DBK Rental i dobrać najlepsze warunki jego zakończenia.
Janusz Rachwał, dyrektor handlowy DBK Rental

Janusz Rachwał

Fot. DBK

 
DBK Rental specjalizuje się w krótko-, średnio- i długoterminowym wynajmie pojazdów użytkowych. We flocie posiada ponad 3 700 pojazdów w najnowszych modelach takich marek jak DAF, MAN, IVECO, VOLVO, MERCEDES- BENZ CZY SCANIA, a wśród nich pojazdy z różnych segmentów - poczynając od lekkich pojazdów dostawczych oraz podwozi przeznaczonych do dystrybucji regionalnej, przez ciągniki siodłowe, pojazdy komunalne, na 4-osiowych podwoziach konstrukcyjnych kończąc. Ofertę uzupełniają naczepy KÖGEL, SCHMITZ, KRONE w różnych konfiguracjach, cysterny oraz zestawy BDF.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.