Wiadomości z rynku

czwartek
2 stycznia 2025

Elektroniczny karnet TIR upowszechnia się

Duży impuls dla ułatwień w handlu
1 lipca 2021

Fot. IRU

 
Nowe ramy prawne dla pełnej cyfryzacji systemu TIR (tzw. eTIR), które weszły w życie na przełomie maja i czerwca, otworzyły eTIR na 77 krajów na pięciu kontynentach.
Ta przełomowa zmiana pozwoli na całkowicie bezpapierowy transgraniczny tranzyt towarów w ramach gwarancji celnej systemu TIR.

Bez papieru – sprawniej i bezpieczniej

Międzynarodowy system eTIR ma zapewnić bezpieczną wymianę danych w międzynarodowym tranzycie towarów, pojazdów lub kontenerów zgodnie z postanowieniami Konwencji TIR pomiędzy krajowymi systemami celnymi oraz umożliwi organom celnym zarządzanie danymi o gwarancjach wystawionych przez łańcuch gwarancji dla posiadaczy uprawnionych do korzystania z systemu TIR.
System TIR liczy ponad 30.000 autoryzowanych operatorów i jest akceptowany w ponad 3.500 urzędach celnych na całym świecie. Od ponad 70 lat sprawia, że handel jest szybszy, łatwiejszy i bezpieczniejszy. Ramy prawne cyfryzacji – nowy załącznik 11 do konwencji ONZ TIR – wzmocnią i poszerzą korzyści TIR dla globalnego handlu multimodalnego.
Z tej okazji odbyła się niedawno specjalna ceremonia w siedzibie ONZ w Genewie, której gospodarzem była EKG ONZ. Podczas uroczystości 16 ambasadorów i dygnitarzy przemawiało za cyfryzacją TIR.
Olga Algayerova, sekretarz wykonawczy EKG ONZ:
- Uruchomienie eTIR, globalnego narzędzia ONZ ułatwiającego przekraczanie granic, jeszcze bardziej zabezpieczy system TIR, czyniąc go bardziej wydajnym i konkurencyjnym. eTIR umożliwi bezkontaktowe operacje przy przekraczaniu granic. Widzieliśmy, jak ważne jest to podczas pandemii COVID-19. Zapewniając bezpieczeństwo kierowcom i celnikom, eTIR może zapewnić, że granice pozostaną otwarte w takich sytuacjach awaryjnych.
Umberto de Pretto, sekretarz generalny IRU:
- Od ponad 70 lat IRU reprezentuje operatorów transportu drogowego, którzy kierują ciężarówkami przewożącymi towary przez granice, mając kultową niebieską tabliczkę TIR z tyłu milionów ciężarówek. Wraz z nadejściem całkowicie elektronicznego TIR, zauważymy teraz jeszcze więcej korzyści dla przewoźników i ich klientów, importerów i eksporterów, którzy są w centrum globalnego handlu.
Nowe ramy prawne dla TIR przyniosą również znaczne korzyści organom celnym, zwłaszcza w sytuacji, gdy COVID-19 nadal ogranicza fizyczny kontakt między celnikami a kierowcami na granicach.

Rośnie zasięg

Ostateczne ramy prawne dla elektronicznego TIR są wynikiem ponad dziesięciu lat planowania, inwestycji i prób przy wsparciu organów celnych, stowarzyszeń TIR oraz innych organów regionalnych i międzynarodowych.
Azerbejdżan, Gruzja, Iran (Islamska Republika), Republika Mołdawii, Pakistan, Tadżykistan, Tunezja, Turcja i Uzbekistan są w trakcie łączenia swoich systemów informacji celnej z międzynarodowym systemem eTIR.
Ponadto, w imieniu swoich państw członkowskich, Unia Europejska jest w trakcie finalizowania weryfikacji koncepcji połączenia Nowego Skomputeryzowanego Systemu Tranzytowego Unii Europejskiej (NCTS) z międzynarodowym systemem eTIR.
System TIR działa w prawie 70 krajach i nadal się rozwija. Po przystąpieniu Egiptu do konwencji TIR pod koniec ubiegłego roku kraje Afryki, Azji i Ameryki Południowej nadal dążą do przystąpienia, a następnie wdrożenia w pełni elektronicznego systemu.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.