Migające boczne światła obrysowe na naczepie Krone podczas skręcania ostrzegają rowerzystów
Fot. Krone
Przy okazji niemieckiego „Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego” (19 czerwca) firma Krone przypomniała, jak wyposaża swoje naczepy z myślą o eliminowaniu zagrożeń. Istotny aspektem wysokiego poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest widzieć i być widzianym. Dobra widoczność to także niezwykle ważne dla zestawów ciężarowych z przyczepami i naczepami. Zwłaszcza rowerzyści i piesi mogą się znaleźć w martwym polu z perspektywy kierowcy ciężarówki. Jest to szczególnie ważne, gdy ciężarówka skręca i rowerzyści lub piesi nie są już widoczni w lustrze.
Naklejki i migające światła
Aby uświadomić potencjalne ofiary wypadków o tym niebezpieczeństwie i ostatecznie chronić je, Krone wyposaża swoje naczepy w wyraźnie widoczne naklejki ostrzegawcze w newralgicznych punktach. Migające boczne światła obrysowe mają zapewniać jeszcze większe bezpieczeństwo. Migający sygnał podczas skręcania ma na celu ostrzeganie rowerzystów przed skręcającym pojazdem, aby z wyprzedzeniem mogli zareagować w tej potencjalnie niebezpiecznej sytuacji.
Odblaskowe oznaczenia konturowe
Innym zagrożeniem dla innych użytkowników drogi mogą być nieoświetlone zestawy zaparkowane na nieoświetlonym obszarze lub na bocznej drodze. W takich sytuacjach przydają się odblaskowe oznaczenia konturowe na przyczepach/naczepach Krone – są wyraźnie widoczne w świetle innych pojazdów.
Wyraźnie widoczne światła stop
Lepsza widoczność pomaga również uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas wyprzedzania w ruchu drogowym. W związku z tym nowy model naczepy Krone Cool Liner jest standardowo wyposażany w górne światła stopu na tylnej ramie w standardzie, aby zapobiec kolizjom związanym z najechaniem z tyłu. Ponadto, jako opcja dostępne są obrysowe światła stop.
Osłony przeciwnajazdowe
W celu dalszego zwiększenia bezpieczeństwa biernego Krone od marca sukcesywnie wyposaża swoje pojazdy w nowo zaprojektowaną osłonę przeciwnajazdową z tyłu. Osłona zapewnia dwukrotnie większą absorpcję siły uderzenia i sięga 100 mm bliżej do nawierzchni drogi, co zapewnia jeszcze skuteczniejsze zabezpieczenie przeciw wjechaniu samochodu czy motocykla pod naczepę po uderzeniu w tył pojazdu.
Ciśnienie po kontrolą
Niebezpiecznym sytuacjom drogowym pomagają również zapobiegać systemy elektroniczne. Dla przykładu, Krone Tire System stale mierzy i sprawdza ciśnienie we wszystkich sześciu oponach nayczepy. Jeśli ciśnienie w oponach spada niebezpiecznie, co na dłuższą metę może doprowadzić do uszkodzenia ogumienia system ostrzega kierowcę, który może odpowiednio zareagować.