Wiadomości z rynku

wtorek
31 grudnia 2024

Rozpoczęli budowę KSZRD

Kolejny krok w realizacji Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym
5 lipca 2021

Fot. GDDKiA

 
Rozpoczęła się budowa elementów Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym (KSZRD) na sieci dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA, wchodzących w układ transeuropejskich korytarzy drogowych (TEN-T). Prowadzone prace dotyczą Centralnego Projektu Wdrożeniowego (CPW) jak i Regionalnego Projektu Wdrożeniowego (RPW) we Wrocławiu i Opolu.
CPW stanowi serce KSZRD, w ramach którego powstanie Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem wraz z zaawansowanym systemem informatycznym. RPW we Wrocławiu i Opolu stanowi natomiast pierwszy z czterech regionalnych projektów wdrożeniowych. W ramach podpisanych w 2020 r. umów najbardziej obciążone odcinki dróg w województwie mazowieckim (A2 od Warszawy do Łodzi, S7 i S8) oraz autostrady A4 i A8 w woj. dolnośląskim i opolskim (A4 od węzła Wrocław Południe aż do granicy z województwem śląskim oraz Autostradową Obwodnicę Wrocławia A8) zostaną wyposażone w nowoczesne urządzenia monitorujące na bieżąco warunki ruchu drogowego i jego zmiany.
Pozwoli to na bieżące przekazywanie istotnych komunikatów kierowcom.

Koło Wiskitek już budują

W obszarze węzła Wiskitki na A2 rozpoczęła się budowa kanalizacji telekomunikacyjnej i posadowienia dla siedmiu stacji koncentracyjnych (szaf telekomunikacyjnych). To wstępny etap instalacji urządzeń zdefiniowanych w ramach projektu jako tzw. moduły wdrożeniowe rozproszone. Moduły będą służyć informowaniu kierowców, sterowaniu ruchem drogowym i dokonywaniu pomiarów na drogach objętych projektem. Wśród urządzeń, jakie pojawią się w tym obszarze, znajdą się znaki zmiennej treści (VMS), detektory i liczniki pojazdów oraz kamery. Po ich uruchomieniu kierowcy będą informowani w czasie rzeczywistym o wszelkich utrudnieniach w ruchu drogowym, sytuacjach losowych czy warunkach jazdy.
Z kolei na opolskim i wrocławskim odcinku A4 pierwsze prace będą realizowane na MOP-ach, a ich zakres obejmie wykonanie przyłączy elektrycznych pod urządzenia z zakresu sterowania ruchem drogowym.
Na terenie woj. opolskiego prace obejmą: wymianę znaków zmiennej treści, montaż nowych znaków zmiennej treści na węzłach, montaż dodatkowych kamer, instalację sześciu stacji zliczania pojazdów zlokalizowanych na węzłach, co pozwoli na aktualne pomiary natężenia ruchu na tych odcinkach, wymianę stacji pogodowych, instalację systemu do zliczania miejsc parkingowych na MOP-ach wraz z wyświetlaniem informacji o zajętości MOP.

Skorzystamy w przyszłym roku

Kierowcy i inni użytkownicy dróg z udogodnień, jakie zapewni im powstający system zarządzania i sterowania ruchem drogowym skorzystają w 2022 roku.
Projekt Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T Etap I uzyskał dofinansowanie w kwocie ponad 123 mln euro ze środków unijnych w ramach Instrumentu „Łącząc Europę”. Jest on prowadzony pod nadzorem Komisji Europejskiej poprzez agencję wykonawczą CINEA. Na poziomie krajowym nadzór sprawuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Z informacjami, dotyczącymi KSZRD można się zapoznać na stronie: https://drogi.gddkia.gov.pl/serwisy-gddkia/krajowy-system-zarzadzania-ruchem/komunikaty.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.