Źródło: GDDKiA
W wielu krajach kierowcy tworzą tzw. korytarz życia intuicyjnie, dojeżdżając do zatoru lub nawet skrzyżowania. Na polskich drogach, mimo że od 6 grudnia 2019 r. korytarz życia jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa, czasami o nim zapominamy.
Poprawę widać gołym okiem, jednak nadal zdarzają się przypadki zachowań niedopuszczalnych. Takich np. jak jazda pod prąd korytarzem życia, by wyjechać z korka. Takie działanie stanowi ogromne zagrożenie nie tylko dla poszkodowanych w wypadku, ale również dla pozostałych uczestników ruchu.
Zawsze znajdzie się jakiś cwaniak
W ostatnią niedzielę wakacji na drodze ekspresowej S3 w woj. dolnośląskim (niedaleko Kaźmierzowa) doszło do zdarzenia drogowego, w konsekwencji czego powstał zator. Większość kierowców zachowała się wzorowo i utworzyła korytarz życia… Niestety nie wszyscy.
Wielu kierujących zaczęło zawracać i jechać korytarzem życia pod prąd. Niedopuszczalne zachowanie niektórych kierowców zostało uwiecznione na nagraniu Ochotniczej Straży Pożarnej Zagrodno, która brała udział w akcji ratowniczej.
Publikujemy nagranie, na którym widać, jak wielu kierowców zdało egzamin na piątkę z plusem, tworząc korytarz życia. Widać też niestety takich, którzy złamali obowiązujące przepisy, narazili bezpieczeństwo innych i utrudniali akcję ratowniczą służb.
Korytarz życia raz jeszcze
Czym jest korytarz życia? To po prostu wolna przestrzeń pozostawiona dla pojazdów ratunkowych poruszających się w zatorze drogowym. Pozostawienie wolnej przestrzeni jest szczególnie ważne na drogach ekspresowych i autostradach. Pas awaryjny jest wąski i może być zablokowany przez uszkodzone pojazdy czy resztki opon lub zderzaków. Dlatego potrzebny jest korytarz życia.
Jak go utworzyć? Gdy zauważymy zator na drodze to odruchowo, nie czekając na sygnał karetki, radiowozu lub wozu strażackiego, powinniśmy zjechać na bok, robiąc przejazd środkiem.
To bardzo ważne - nie czekajmy do ostatniej chwili, aby nerwowo szukać sposobu, by zjechać do krawędzi jezdni. Znacznie prościej będzie, gdy za każdym razem w czasie zatrzymywania się na światłach lub w korku, staniemy właśnie przy tej krawędzi, a nie jak to się zazwyczaj dzieje - na środku pasa ruchu. O korytarzu życia powinniśmy pamiętać przez cały czas poruszania się po drodze.
Kierowcy z pasa lewego zjeżdżają na lewo, natomiast wszyscy z prawego zjeżdżają w prawo. Pamiętajmy! Tylko skrajnie lewy pas zjeżdża w lewo, pozostałe pasy, jeśli jest ich więcej, ustawiają się na prawo tak, by pozostawić jeden pas wolny. W ten sposób utworzymy szeroki korytarz, którym bez problemu przejadą nawet największe wozy straży pożarnej.