Wiadomości z rynku

sobota
26 kwietnia 2025

Przystawki odbioru mocy dla pojazdów elektrycznych

ZF przedstawia swoje kompleksowe rozwiązanie
14 grudnia 2021
Firma ZF zaprojektowała eksperymentalną, zelektryfikowaną i zdalnie sterowaną wywrotkę, której zabudowa może również działać niezależnie od ciągnika
Fot. ZF

 
ZF przedstawia swoją gamę produktów eWorX, które umożliwiają wykonanie przystawek odbioru mocy (PTO - Power Take-Off) do pojazdów przemysłowych bez lokalnych emisji. Ta innowacja jest przeznaczona zarówno dla producentów pojazdów przemysłowych, jak i producentów zabudów. Dzięki temu kompletnemu rozwiązaniu ZF wspiera sektor pojazdów ciężarowych i pojazdów przemysłowych w jego przejściu na bardziej zrównoważoną przyszłość.

Wyzwanie: nowa architektura układów napędowych

Jeśli chodzi o elektryfikację pojazdów przemysłowych, wysiłki będą koncentrować się nie tylko na układzie napędowym. Na tym rynku blisko 50% pojazdów otrzymuje specjalistyczne wyposażenie dodatkowe do użytku przez gminy, na placach budowy, w zajezdniach itp. Obecnie specjalistyczne pojazdy wyposażone w sprzęt, taki jak dźwigi, wywrotki czy betonomieszarki, wymagają zastosowania odpowiednich przystawek odbioru mocy, sprzężonych z silnikiem spalinowym lub ze skrzynią biegów. Jednak architektura konwencjonalnych układów napędowych zasadniczo różni się od architektury elektrycznych układów napędowych. Nie można już używać zwykłych interfejsów i dlatego przyszłe przystawki odbioru mocy muszą zostać całkowicie przeprojektowane.
- W tym względzie i dzięki swojemu doświadczeniu jako dostawcy systemów, ZF może wspierać branżę na drodze do elektryfikacji - mówi Kleber Vinhas, szef Driveline VI w dziale technologii pojazdów użytkowych firmy ZF. - Dzięki eWorX uprościliśmy integrację sprzętu z nowymi platformami i zapewniamy rynkowi nowy standardowy interfejs do obsługi sprzętu roboczego. To inteligentne rozwiązanie, które przybliża nas o krok do celu zerowej emisji. Dzięki temu rozwiązaniu pomagamy konstruktorom i wytwórcom nadwozi w optymalny sposób sprostać złożonemu wyzwaniu, jakim jest elektryfikacja.
Nowa linia produktów eWorX oferuje innowacyjne rozwiązanie typu „wszystko w jednym” do wydajnego elektryfikowania przystawek odbioru mocy określonego sprzętu – niezależnie od architektury przekładni. Rezultatem jest działanie bez lokalnych emisji i znaczne zmniejszenie hałasu, co ułatwia ich użytkowanie w miastach lub na obszarach zamieszkanych.

W przypadku eWorX możliwe jest sterowanie sprzętem za pomocą smartfona lub tabletu spoza kabiny
Fot. ZF

Sercem systemu jest ZF eCubE, który zapewnia połączenie między akumulatorem pojazdu a elektryczną przystawką odbioru mocy ZF ePTO, która z kolei zasila sprzęt. eCubE integruje odpowiednią energoelektronikę, jednostkę sterującą oraz oprogramowanie dostosowane do aplikacji. Ponadto stałe połączenie z CANbus integruje rozwiązania eWorX z systemami zarządzania akumulatorami i energią pojazdu. Możliwe są również nowe funkcje bezpieczeństwa i asysty, a także możliwość sterowania sprzętem za pomocą smartfona lub tabletu spoza kabiny.

Eksperymentalna wywrotka

Firma ZF zaprojektowała eksperymentalną, zelektryfikowaną i zdalnie sterowaną wywrotkę, której zabudowa może również działać niezależnie od ciągnika. Prototyp przechodzi obecnie fazę intensywnych testów w rzeczywistych warunkach w zakładzie ZF w Schweinfurcie w Niemczech. We współpracy z różnymi producentami zabudów, inne pojazdy wyposażone w rozwiązania elektrycznego napędu pomocniczego są już w produkcji. Prototypy te zostaną również poddane szczegółowym testom w warunkach rzeczywistych przez zainteresowanych producentów. (z)
 


Źródło: ZF

Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.