Materiały budowlane są transportowane elektryczną ciężarówką w rejonie Frankfurt/Darmstadt, a następnie rozładowywane przez podwieszany elektryczny wózek widłowy
Fot. MAN
Pierwszy akumulatorowy samochód ciężarowy w handlu materiałami budowlanymi w Niemczech został niedawno wprowadzony do użytku przez firmę STARK Deutschland GmbH.
Sygnałem startowym dla projektu, za pomocą którego dystrybutor materiałów budowlanych realizuje inicjatywę landu Hesja na rzecz promowania zrównoważonego transportu, było uruchomienie w listopadzie 2021 r. produkcji pojazdu MAN eTGM o masie całkowitej 26 ton.
W ramach projektu współfinansowanego przez kraj związkowy Hesja MAN eTGM dostarcza materiały budowlane na place budów. Kolejną premierą w tym kontekście jest podwieszany do pojazdu wózek widłowy, który jest również napędzany elektrycznie.
Stacje ładowania o mocy 55 kW zostały ustawione w oddziałach Raab Karcher we Frankfurcie nad Menem i Darmstadt
Fot. MAN
Pierwsza taka próba w handlu materiałami budowlanymi
STARK Deutschland jest pierwszą firmą w niemieckim handlu materiałami budowlanymi, która bierze udział w praktycznym teście dla e-logistyki we współpracy z Fulda University of Applied Sciences. W dostawie materiałów budowlanych wykorzystywana jest w pełni elektryczna ciężarówka MAN eTGM, w połączeniu z elektrycznym wózkiem widłowym podwieszanym do pojazdu. Dla eTGM jest to pierwsze wdrożenie w handlu materiałami budowlanymi, które ze względu na mniej jednolite trasy stanowi nowy obszar zastosowań elektrycznych samochodów ciężarowych. STARK Deutschland jest częścią międzynarodowej Grupy STARK z siedzibą w Kopenhadze i jednym z wiodących sprzedawców materiałów budowlanych w Niemczech. Przedsiębiorstwo w około 260 oddziałach zatrudnia około 6.000 pracowników i generuje roczny obrót w wysokości około 2,5 miliarda euro.
Nils Heine, odpowiedzialny za dział sprzedaży pojazdów ciężarowych eMobility w MAN Truck & Bus SE:
– W drodze do zrównoważonego transportu towarowego wszystkie sektory muszą być uwzględnione. Dlatego bardzo się cieszę, że udało nam się przekonać STARK, klienta z obszaru zastosowań w sektorze budowlanym, do osiągów naszej elektrycznej ciężarówki. My w MAN jesteśmy głęboko przekonani, że mobilność elektryczna jest kluczową technologią, dzięki której transformacja sektora transportu zakończy się sukcesem ekologicznym i ekonomicznym.
Obszarem działania tego praktycznego egzaminu jest region Ren-Men. Stacje ładowania o mocy 55 kW zostały ustawione w oddziałach Raab Karcher, niemieckiej marki STARK we Frankfurcie nad Menem i Darmstadt. Tam eTGM rozpoczyna i kończy swoje trasy. W ramach testu praktycznego w nadchodzących miesiącach zostaną zebrane dane w celu zbadania potencjału elektrycznej ciężarówki w ruchu dostawczym.
Oprócz wyeliminowania emisji spalin i CO2, na obszarach miejskich istotne jest ograniczenie hałasu – eTGM sunie po drogach niemal bezszelestnie
Fot. MAN
Zielony kierunek
Christoph Huber, prezes zarządu MAN Truck & Bus Deutschland GmbH, skupia się na aspekcie zrównoważonego rozwoju: – Celem długoterminowym jest bardziej zrównoważone ukierunkowanie sektora transportu w Niemczech. Jako producent pojazdów użytkowych chcemy wnieść tu istotny wkład, dzięki naszym lokalnie bezemisyjnym pojazdom, a jednocześnie zapewnić naszym klientom kompleksowe wsparcie na ich drodze do elektromobilności, w tym doradztwo 360°, szkolenie kierowców i doskonałą obsługę.
Ponad 95 procent z około 260 oddziałów w sieci marki STARK Deutschland jest już zasilanych zieloną energią elektryczną. Teraz przyszedł czas nha zielone środki transportu. Oprócz wyeliminowania emisji spalin i CO2, na obszarach miejskich istotne jest ograniczenie hałasu – eTGM, w przeciwieństwie do ciężarówek z silnikami spalinowymi, sunie po drogach niemal bezszelestnie.
– Po dwóch tygodniach działalności reakcje naszych klientów potwierdzają, że podjęliśmy właściwą, a przede wszystkim pionierską decyzję, uczestnicząc we wspólnym projekcie z Fulda University of Applied Sciences – mówi Timo Kirstein, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży w STARK Deutschland. – Jesteśmy pewni, że temat zrównoważonego rozwoju będzie w przyszłości jeszcze silniejszym czynnikiem sukcesu.
Z zasięgiem do 200 km
Elektryczny MAN TGM 26.360 E LL uzyskuje zasięg do 200 km, w zależności od obszaru eksploatacji, warunków klimatycznych i topograficznych. eTGM jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 264 kW (360 KM), który rozwija maksymalny moment obrotowy 3.100 Nm. Jednostki pomocnicze, takie jak wspomaganie kierownicy, sprężarka powietrza i klimatyzacja, są obsługiwane elektrycznie i sterowane przez system zarządzania energią w zależności od zapotrzebowania, co pozwala oszczędzać energię. Akumulatory mogą być ładowane mocą 22 lub 44 kW prądem przemiennym. Alternatywą jest „ładowanie wysokiej mocy” prądem stałym do 150 kW/800 V. Dodatkowo pojazd jest wyposażony w elektryczny wózek widłowy podwieszany do ciężarówki, który ma ładowność do 2,5 tony i jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 13 kW.