GITD uchylił decyzję Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego ze Szczecina
Źródło: TachoTeam
Do ciężkiej sytuacji przedsiębiorców swoją cegiełkę dokładają służby kontrolne takie jak Inspekcja Transportu Drogowego. Paleta kar zawartych w Ustawie o Transporcie Drogowym sukcesywnie się powiększa zarówno dla kierowców, przedsiębiorców oraz osób zarządzających. Właśnie osoba zarządzająca jest tematem niniejszego artykułu.
Kiedy przewozy drogowe odbywają się na potrzeby własne…
Firmy transportowe, które posiadają zezwolenie przewoźnika (licencję krajową) lub licencję wspólnotową zobligowani są zatrudnić lub współpracować z osobą posiadającą certyfikat kompetencji zawodowych rzeczy bądź osób (jeżeli właściciel przedsiębiorstwa posiada certyfikat kompetencji może pełnić rolę właściciela i osoby zarządzającej jednocześnie).
Osoba posiadająca certyfikat kompetencji zawodowych piastuje stanowisko odpowiedzialne m.in. za „kierowanie operacjami transportowymi” zgodnie z art. 92 UoTD oraz zgodnie z rozporządzeniem WE 1072/2009.
Natomiast w przypadku przedsiębiorstwa, które wykonuje zadania przewozowe pomocniczo, w ramach wykonywanej swojej działalności, tj. posiada zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne, nie jest wymagane dla ww. firmy zawarcie umowy o pracę czy umowy współpracy z osobą, która ma zarządzać transportem. W większości takie przedsiębiorstwa nie posiadają stanowisk osoby zarządzającej a tym bardziej osób odpowiedzialnych za zadania transportowe.
Adam Piecyk, TachoTeam
Fot. TachoTeam
Przepisy swoje, a inspektorzy swoje
Niestety z praktyki zauważyć możemy, iż niektóre wojewódzkie inspektoraty transportu drogowego wszczynając postępowanie administracyjne dodatkowo żądają od przedsiębiorców danych osoby zarządzającej transportem by nałożyć na „nią” dodatkową karę administracyjną (max. kara wynosi do 3.000 zł).
Tachoeksperci z TachoTeam udowodnili Wojewódzkiemu Inspektorowi Transportu Drogowego ze Szczecina, iż stosowna praktyka nakładania kary na przedsiębiorcę za niewskazanie osoby zarządzającej mającej zaświadczenie na potrzeby własne jest nielegalna.
WITD w Szczecinie nałożył karę 5.000 zł na przedsiębiorcę za niewskazanie osoby zarządzającej, jednakże eksperci TachoTeam złożyli odwołanie od decyzji, którą Główny Inspektor Transportu Drogowego w Warszawie uchylił wskazując, iż „przedsiębiorca posiadając zaświadczenie na potrzeby własne nie ma obowiązku wskazywać osoby zarządzającej transportem.”
Potwierdzają się słowa ekspertów z TachoTeam, że niektóre wojewódzkie inspektoraty ITD działają według swoich zasad - interpretując przepisy według swojego uznania. Odnosi się wrażenie, że inspektorzy ITD lekceważąco traktują stronę postępowania administracyjnego nakładając kary bez żadnej podstawy prawnej.
Pamiętaj, że masz prawo odwołać się od nałożonej kary, a nasza praktyka potwierdza, że warto!
Marcin Łuczak, TachoTeam
Fot. TachoTeam
Autorzy:
Właściciele firmy rozliczającej czas pracy kierowców
TachoTeam Kompleksowa Obsługa Firm Transportowych
Adam Piecyk, Marcin Łuczak