Wiadomości z rynku

piątek
22 listopada 2024

Orlen zapowiada kolejne stacje wodorowe

Ambitne plany koncernu paliwowego
15 grudnia 2022

Daniel Obajtek: - Realizacja wodorowej strategii PKN Orlen nabiera tempa Fot. PKN Orlen

 
PKN Orlen zapowiada zbudowanie trzech ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru w Wałbrzychu, Poznaniu i Katowicach. Nowe stacje wodorowe Orlenu zostaną zbudowane dzięki wsparciu finansowemu z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru”, a stacje w Poznaniu i Katowicach dodatkowo otrzymały dofinansowanie z unijnego programu CEF Transport Blending Facility. Uruchomienie stacji w Katowicach i Poznaniu planowane jest w drugiej połowie 2023 r., a w Wałbrzychu z początkiem 2025 r.

To już kolejne

To już kolejne placówki tego typu w planach koncernu paliwowego - wcześniej, we wrześniu, firma poinformowała, że zbuduje ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile. Na te inwestycje PKN Orlen otrzyma ponad 60 mln zł bezzwrotnego dofinansowania z unijnego programu CEF Transport Alternative Fuels Infrastructure Facility. Te stacje zostaną oddane do użytku w połowie 2025 roku. Wszystkie te stacje będą czynne całą dobę. Zostaną przystosowane do zasilania autobusów komunikacji publicznej, ale wodór będą mogły tankować również samochody osobowe, a docelowo także pojazdy ciężarowe.

100 stacji do 2030 roku

Jak informuje finanse.wp.pl, zgodnie ze strategią wodorową Grupy Orlen do 2030 roku w Europie centralnej ma powstać ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego (w Polsce takich stacji będzie około 57, w Czechach 28, a na Słowacji 26). Dostawy wodoru na stacje mają być możliwe dzięki wybudowaniu do 2030 r. europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór. Do 2030 roku Grupa Orlen na inwestycje w wodór chce przeznaczyć około 7,4 mld zł.
- Realizacja wodorowej strategii PKN Orlen nabiera tempa. Chcemy być liderem transformacji na rynku Europy Środkowej, wytwarzając i dostarczając zero- i niskoemisyjny wodór jako paliwo alternatywne dla sektora transportu - deklaruje prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.
Pierwsza stacja tankowania wodoru Orlenu została otwarta pod koniec czerwca tego roku w Krakowie. Z krakowskiej stacji korzystają autobusy wodorowe, wyprodukowane przez firmę Solaris. (z)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.