MEGA Light należy do grupy najlżejszych, a zarazem najtrwalszych pojazdów w swojej klasie Fot. Mega
W porównaniu z rokiem 2021 ubiegły rok w sektorze naczep i przyczep o DMC powyżej 3,5 t zakończył się w Polsce blisko 13-procentowym spadkiem rejestracji nowych pojazdów. Łącznie zarejestrowano 93.199 pojazdów. Dla naczep był to wynik gorszy o 13,3%. Tylko przyczepy odnotowały lekki wzrost (+2,5%) r/r. Cały sektor zmniejszył udziały w rynku z 10,5% do 10%. Warto zaznaczyć, że porównania dotyczą roku 2021, który pomimo niestabilności politycznej, ekonomicznej i gospodarczej, jaka rozpoczęła lata 20. XXI w., był dla tego sektora automotive łaskawy i zakończył się wynikami wyraźnie lepszymi niż te z 2018 i 2019 r. Długoterminowe skutki gospodarcze pandemii, braki komponentów, ceny paliw, konflikt w Ukrainie, odpływ ukraińskich kierowców z szeregów kierowców zawodowych jeżdżących dla polskich przewoźników czy szersze wykorzystanie pozakołowych rodzajów transportu – to tylko początek listy czynników kształtujących popyt na naczepy i przyczepy w Polsce oraz poza nią. Czynników, które nadal wykazują wysoką nieprzewidywalność.
Największy popyt na platformy i zabudowy skrzyniowe
W 2022 r. nadal największym zainteresowaniem cieszyły się platformy i zabudowy skrzyniowe. W zeszłym roku zarejestrowano 28.225 pojazdów z tej grupy. Spadek ich udziału w ogólnej liczbie rejestracji był jednocyfrowy – 5% r/r. Natomiast udział w rynku tego segmentu zwiększył się z 56% do 60%. Tutaj liderami są: Wielton, Krone, Schmitz Cargobull oraz Kögel. Drugim najchętniej odbieranym typem naczep i przyczep były furgony, w tym chłodnie i izotermy, choć również one zanotowały spadek o 31% r/r, a udział w rynku tego segmentu zmalał o 5% – obecnie wynosi 16%. Łącznie zarejestrowano 4.610 sztuk. Tu królują marki Schmitz Cargobull, Krone i Lamberet. Na ostatnim miejscu podium uplasowały się wywrotki, których zarejestrowano łącznie 2.769 sztuk (spadek o 16% r/r). Udział w rynku tego segmentu zmalał z 10,5% do 10%. Najwięcej pojazdów zarejestrowała marka Bodex (471 sztuk, spadek o 14%), dalej znalazły się Kempf (427 sztuk, wzrost o 11%), Wielton (309 sztuk, spadek o 41%), Feber Inter-Cars (301 sztuk, spadek o 10%) i MEGA (275 sztuk, wzrost o 5%).
Wywrotki MEGA rozpędzają się
Sprzedaż wywrotek MEGA w Polsce w 2022 r. nabrała rozpędu, co pozwoliło firmie w ostatnim kwartale tego roku przejąć w tym sektorze rolę lidera. Biorąc pod uwagę łączną sprzedaż marek Benalu i MEGA (obie spółki są częścią Grupy Benalu-Legras), w segmencie wywrotek Grupa uplasowała się na drugiej pozycji (za firmą Bodex), ex aequo z Kempf (według danych CEPiK).
– Na polskim rynku najchętniej kupowane były naczepy wywrotki MEGA Light o pojemności 50 m3 – mówi Michał Brodziński, dyrektor sprzedaży. MEGA Sp. z o.o. – Tego typu pojazdy w wersji z klapodrzwiami mogą służyć nie tylko do tradycyjnych zastosowań, jak przewóz płodów rolnych, drobnych kruszyw czy węgla, lecz także do transportu palet. Dzięki wykorzystaniu krzemowo-magnezowych stopów aluminium do budowy skrzyni oraz wysoko wytrzymałościowych stali do produkcji ramy, MEGA Light należy do grupy najlżejszych, a zarazem najtrwalszych pojazdów w swojej klasie. W przypadku Benalu prym wiodą dwa modele: najlżejszy w swojej klasie Agriliner oraz najbardziej wszechstronny Optiliner. Poza bardzo dobrymi wynikami sprzedaży w kraju odnotowujemy rosnący eksport. Za granicą najchętniej kupowane są pojazdy MEGA Light o pojemności 55 m3.
Naczepy MEGA Light można dodatkowo wyposażyć w system pneumatycznego rozładunku GR-2 Heitling lub rodzimy JK-3 MHS II, co pozwala na szybkie i efektywne rozładowanie towaru do silosów lub magazynów oddalonych od miejsca postoju pojazdu.
MEGA z siedzibą w Nysie to doświadczony producent aluminiowych i stalowych naczep wywrotek, naczep z ruchomą podłogą, naczep i przyczep kłonicowych oraz pojazdów sprzęgających.
W 2017 r. firma zyskała inwestora branżowego – Grupę Benalu-Legras. Obecnie w skład Grupy wchodzą marki: Benalu, Bennes Marrel, Maisonneuve, MEGA oraz – od 2022 r. – marka Legras. Benalu-Legras należy do holdingu Arcole Industries i jest jednym ze światowych liderów w projektowaniu i produkcji pojazdów użytkowych (w tym wywrotek, cystern, silosów, pojazdów intermodalnych). (z)
W przypadku Benalu dużym popytem cieszy się wszechstronna naczepa Optiliner Fot. Benalu