Wiadomości z rynku

sobota
18 stycznia 2025

Narzędzia IT ułatwiające zarządzanie flotą

Nowoczesne rozwiązania platformy telematycznej EMTRACK
11 kwietnia 2023

Fot. EMTRACK

 
Prowadzenie działalności w obszarze transportu wymaga od firmy koordynacji wielu czynników jednocześnie. Działania w zakresie logistyki powinny być dopracowane do ostatniego szczegółu. Efektywna realizacja zleceń transportowych wpływa bezpośrednio na wynik danej firmy oraz na pozytywną opinię klientów, co daje możliwości pozyskania kolejnych zleceń transportowych.
Wykorzystanie odpowiednich systemów wspomagających działanie firm transportowych to w wielu przypadkach klucz do sukcesu. Nowoczesne rozwiązania wspomagające zarządzanie flotą dostarczają wielu korzyści, takich jak redukcja kosztów oraz możliwość skutecznego planowania.
Zauważając potrzeby branży, platforma telematyczna EMTRACK od 2015 roku stale się rozwija i oferuje nowoczesne rozwiązania wspomagające zarządzanie flotą pojazdów. Ostatnie lata działalności zostały poświęcone głównie rozwojowi nowoczesnego wsparcia systemu IT dla branży transportowej. Duży nacisk na rozwój tej dziedziny spowodował, że platforma EMTRACK stała się niezwykle funkcjonalna, a zarazem prosta i intuicyjna w obsłudze. Odzwierciedleniem tego jest duża dynamika wzrostu firmy na poziomie 170% w ostatnich trzech latach, co bezpośrednio przekłada się na stale rosnącą liczbę obsługiwanych pojazdów oraz zadowolenie klientów korzystających z platformy EMTRACK.

Wsparcie systemu IT w planowaniu i monitorowaniu przebiegu trasy

EMTRACK to kompleksowe narzędzie do zarządzania flotą. Pozwala między innymi na szczegółowe planowanie tras oraz załadunków, nawigowanie i przejrzystą komunikację z kierowcą, automatyczne rozliczenia kierowców czy mnogość raportów ułatwiających dogłębną analizę działania firmy.
Moduł planowania tras nie ogranicza się do ustawienia punktów, przez które ma przebiegać trasa, lecz pozwala na uwzględnienie szczegółów takich jak gabaryty oraz masa pojazdu, koszty eksploatacji auta, opłaty drogowe, a nawet rodzaj towarów, jakie będą przewożone. Raz wprowadzone dane dla danego pojazdu będą automatycznie uwzględniane przy kolejnym planowaniu trasy.
Ponadto, trasę można zaplanować według planowanego czasu dojazdu na miejsce oraz włączyć powiadomienie alarmu w sytuacji, gdy dojazd na czas będzie zagrożony. W przypadku zakontraktowanych przewozów na określoną godzinę pozwala to na szybką reakcję np. poprzez wytyczenie objazdu, gdy pojazd będzie zbliżał się do zakorkowanej drogi.
Kolejną opcją ułatwiającą kontrolę nad pracą kierowcy jest alarmowanie o zjeździe z wytyczonej trasy. Gdy pojazd oddali się od ustalonej trasy o określoną liczbę kilometrów, system automatycznie wygeneruje powiadomienie o tym fakcie.
Planując trasę dla danego pojazdu można także wprowadzić informacje o ładunkach i rozładunkach. Funkcja ta jest niezwykle pomocna przy dokładnym planowaniu punktów na trasie oraz do miesięcznego rozliczania kierowców. Każdy z punktów na trasie może mieć przypisaną konkretną czynność (tj. załadunek, tankowanie, parking, itp.). Kompleksowe planowanie trasy z wprowadzeniem informacji o załadunkach i rozładunkach pozwala na dalszym etapie automatycznie określić typ wykonanego przewozu (kabotaż, bilateralny czy cross-trade) i w optymalny sposób rozliczyć kierowcę zgodnie z Pakietem Mobilności.
Ponadto system EMTRACK wyznaczając trasę informuje o jej dystansie, szacowanym czasie realizacji z uwzględnieniem ruchu na drodze i restrykcjami związanymi z czasem pracy kierowcy, kosztami autostrad i eksploatacji, a nawet zużytym paliwie i emisji CO2. Dodatkowo EMTRACK sam podpowie, które wartości są najkorzystniejsze, co znacznie ułatwi podjęcie decyzji o wyborze konkretnej trasy. System planowania jest zintegrowany z kilkoma dostawcami danych mapowych tj. PTV, HERE oraz Google Maps, dzięki czemu zapewnia odpowiednią jakość tras dla każdego typu floty.
Ponadto aplikacja daje dużo możliwości generowania raportów czy statystyk. Jedną z opcji jest tworzenie raportu z trasy, który możemy wygenerować w każdym momencie, niezależne od tego czy dana trasa jest tylko zaplanowana, w trakcie realizacji czy po jej zakończeniu. Taki raport pokazuje nam w przyjaznej formie porównanie planu trasy z jej rzeczywistym przebiegiem. Całość raportu zwieńczona jest podsumowaniem, zawierającym informacje o przebytym dystansie, czasie przejazdu i postoju, zjazdach z trasy, zużytym paliwie, czy bardziej zaawansowane statystyki dotyczące ekonomiki jazdy.

Źródło: EMTRACK

 

EMTRACK Driver – narzędzie dla kierowcy

Poza możliwością szczegółowego planowania trasy, kolejną przełomową funkcją jest aplikacja stworzona dla kierowców - EMTRACK Driver. Jej założeniem jest maksymalne ułatwienie komunikacji miedzy kierowcą a spedytorem oraz odbieranie wyznaczonych tras i nawigowanie do celu.
EMTRACK Driver to aplikacja działająca na tablecie, do której kierowca loguje się swoim indywidualnym numerem PIN. Trasy zaplanowane dla danego pojazdu w aplikacji EMTRACK są prezentowane według kolejności w jakiej mają być realizowane. Każdą z nich kierowca może rozwinąć i sprawdzić jej szczegóły. Wystarczy jedno kliknięcie, aby uruchomić nawigację po wybranej trasie. Kierowca może wybrać jakiej aplikacji do nawigacji chce używać spośród obecnie wspieranych: Sygic Truck, Google Maps, HERE WeGo oraz Waze.
Kolejną funkcją jaką daje nam aplikacja dla kierowcy jest komunikacja ze spedycją. Może ona odbywać się na kilku płaszczyznach. Począwszy od prostego w obsłudze komunikatora, który pozwala na przesyłanie wiadomości tekstowych, poprzez możliwość błyskawicznego zgłoszenia problemu na trasie, a skończywszy na wysyłce zdjęć, np. dokumentów. System pozwala na informowanie spedycji o problemach zgłaszanych przez kierowców m. in. poprzez wiadomości SMS. W przypadku nagłych problemów, kierowca nie musi się już martwić o to czy zastanie kogoś przy komputerze, lecz będzie miał pewność, że informacja zostanie natychmiast dostarczona spedycji. Aby uniknąć dublowania pracy przez kilku spedytorów obsługa komunikatu od kierowcy przez jednego z nich jest potwierdzana u wszystkich oddzielnym powiadomieniem.
Warta uwagi jest także możliwość przesyłania zdjęć (np. dokumentów, czy dokumentacji uszkodzeń pojazdu), które wraz z dołączonym opisem natychmiast pojawiają się w aplikacji EMTRACK. Funkcja ta jest niezwykle pomocna przy przesyłaniu np. dokumentów przewozowych, które od razu trafiają do spedytora.
Dodatkowo w EMTRACK Driver kierowca może sprawdzić czy usługa e-TOLL jest aktywna i działa poprawnie oraz w dowolnym momencie może włączyć lub wyłączyć transfer danych do serwerów Ministerstwa Finansów.

Automatyzacja rozliczeń kierowców

Funkcjonalność platformy nie ogranicza się jednak tylko do planowania tras, dodawania ładunków czy monitoringu GPS. Wychodząc naprzeciw zmianom związanym z rozliczaniem czasu pracy kierowcy, system rozszerzono o zautomatyzowany moduł rozliczania kierowców, gdzie w kilku krokach można przeprowadzić cały proces przygotowania dokumentów dla firmy rozliczającej.
Automatyzacja tego procesu polega na pobieraniu informacji na temat przekroczenia granic oraz przewożonych ładunkach z tras realizowanych przez danego kierowcę. Ponadto - dla pojazdów wyposażonych w urządzenia umożliwiające zdalny odczyt danych z karty kierowcy - EMTRACK automatycznie pobierze plik DDD. Działanie wymagane przez użytkownika ogranicza się do wprowadzenia absencji kierowcy oraz zatwierdzenia wysyłki kompletu dokumentów do firmy rozliczającej. Tak zautomatyzowany proces oraz dostęp do danych historycznych pozwala na maksymalne skrócenie czasu zbierania informacji niezbędnych do rozliczenia kierowcy.

Źródło: EMTRACK

 

Business Intelligence w zarządzaniu flotą

Business Intelligence (BI) to termin używany do opisu technologii, procesów i strategii, których firmy używają do analizowania swoich danych oraz przekształcania ich w działania i decyzje biznesowe. W dzisiejszym świecie, w którym dane są dla biznesu kluczowe, BI stał się niezbędny dla wielu firm.
Technologia ta znacząco wpływa również na branżę transportową. Obecnie, transport to nie tylko przemieszczanie się z punktu A do punktu B, ale również skomplikowana sieć logistyczna, która wymaga precyzyjnego planowania i zarządzania. Dlatego coraz więcej firm szuka rozwiązań posiadających moduł Business Intelligence, aby zoptymalizować swoje operacje, poprawić efektywność i w efekcie zwiększyć konkurencyjność swoich usług.
BI składa się z trzech podstawowych elementów: zbierania, przetwarzania i wizualizacji danych. EMTRACK zbiera dane telemetryczne z pojazdów, a następnie na ich podstawie buduje gotowe struktury do dalszej wizualizacji. Tak przygotowane dane mogą być podpięte jako źródło informacji w arkuszu Excel, gdzie korzystając z narzędzia Power Query możemy je w dowolny sposób modelować i wizualizować.
Użytkownicy do dyspozycji mają różne struktury danych tj. aktywności pojazdu w ujęciu dziennym, przejazdy i postoje, tankowania, ekonomika kierowców, dane z tachografu i wiele innych. Korzystając z możliwości programu Excel informacje te mogą być wizualizowane w postaci tabel, wykresów, raportów lub innych narzędzi, które pomagają w łatwy sposób interpretować je i wyciągać wnioski.
Przykładową możliwością wykorzystania danych jest analiza efektywności wykorzystania naczep, która została wdrożona przez EMTRACK w firmie Scandinavian Express. Dzięki zastosowaniu BI użytkownicy w kilka sekund mają wiedzę ile naczep w danym okresie było w użytku, gdzie się znajdowały te, które miały przestój, jaki był procent ich wykorzystania czy ile frachtów musiało czekać na dostępność naczepy. Kompleksowa informacja pozwoliła firmie Scandinavian Express na zoptymalizowanie wykorzystania taboru, zwiększenia ich dostępności w obszarach, gdzie są wykorzystywane najczęściej, a zmniejszenia tam, gdzie są w użytku sporadycznie. W ten sposób BI pomaga menadżerom zidentyfikować co w ich biznesie działa dobrze, a co można jeszcze poprawić. Dzięki temu firmy mogą zadbać o maksymalną wydajność swojej floty.
BI jest idealnym narzędziem dla osób, które myślą nieszablonowo i klasyczne raporty dostępne w systemach im nie wystarczają. Poprzez nieograniczone opcje modelowania danych, EMTRACK daje możliwość głębokiej analizy i zrozumienia swojego biznesu, co przekłada się na podejmowanie optymalnych decyzji opartych na faktach, eliminacji zbędnych kosztów, a finalnie zwiększa efektywność oraz rentowność przedsiębiorstwa.

Źródło: EMTRACK

 

Kontrola temperatury w czasie rzeczywistym

Instalacje w pojeździe systemu EMTRACK mogą być rozbudowywane o różne dodatkowe urządzenia pomiarowe. W ofercie można znaleźć przewodowe i bezprzewodowe czujniki temperatury, wilgotności, światła czy czujniki otwarcia drzwi. Odpowiednio dobrana instalacja pozwala na dokładną analizę sytuacji w chłodniach na całej przebytej przez pojazd trasie.
Do każdego z czujników można zdefiniować alarm np. o wyjściu temperatury poza ustalony zakres. System wygeneruje powiadomienie zarówno dla kierowcy jak i spedycji. Dzięki specjalistycznym rozwiązaniom EMTRACK dostęp do najważniejszych informacji jest błyskawiczny, a czas reakcji na problemy z frachtem skrócony do minimum. Analogicznie system umożliwia alarmowanie, gdy drzwi zostaną otwarte bez wymaganej autoryzacji kierowcy, co zwiększa bezpieczeństwo przewożonych ładunków. Co więcej, aby spełniać restrykcyjne wymagania niezbędne do certyfikacji przewozów w warunkach kontrolowanej temperatury, pojazdy i kierowcy są wyposażani w niezależne systemy cichego alarmowania o zagrożeniu, wywoływane jednym wciśnięciem przycisku napadowego.
Dodatkowo istnieje możliwość szybkiego wygenerowania i wysłania raportu z trasy, który informuje o stanie temperatury podczas przejazdu. Liczba zarejestrowanych zdarzeń związanych z otwarciem przestrzeni ładunkowej zapewnia transparentną współpracę ze zleceniodawcą frachtu. Ponadto klient przewoźnika może otrzymać na czas trasy indywidualne konto, aby mieć wgląd w sytuację w pojeździe.
Wdrożenie takich rozwiązań w firmie transportowej SL Express pozwoliło zapewnić wykonywanie usług na najwyższym poziomie, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa oraz spełnieniu wymagań certyfikacji przewożenia produktów w kontrolowanej temperaturze.
Rozwiązania dostępne w EMTRACK pozwalają na spełnienie norm TAPA (the Transported Asset Protection Association), a w ofercie EMTRACK dostępne są jeszcze inne czujniki i systemy umożliwiające certyfikację usług transportu.
Ponadto rozwiązania EMTRACK są zintegrowane z różnymi systemami spedycyjnymi, takimi jak Astrata, GateHouse, Transporeon (Sixfold), NIC-Place, i wiele innych.

Źródło: EMTRACK

Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.