Wiadomości z rynku

sobota
18 stycznia 2025

Rodzaje wózków widłowych – jaki wybrać, by nie popełnić błędu?

8 maja 2023
 
Wózek widłowy powinien być dobrany do potrzeb firmy i konkretnych zadań – patrzenie na taki sprzęt nazbyt ogólnie sprawia, że z czasem może on nie spełniać wszystkich założeń.
Jak można więc podzielić wózki widłowe pod kątem ich rodzajów? Choć istnieje podstawowy układ, zakładający trzy główne typy maszyn, można spojrzeć na ich klasyfikację również z innej perspektywy. Wózek widłowy to – bez wątpliwości – najchętniej używana maszyna, umożliwiająca transport materiałów czy inne zastosowania w transporcie wewnętrznym.
Choć na urządzenia te patrzy się głównie przez pryzmat wykorzystania w przemyśle, warto zauważyć, jak szerokie jest ich zastosowanie również w sprzedaży czy magazynowaniu. Wózki widłowe są bowiem nieodzowne wszędzie tam, gdzie dochodzi do przenoszenia towarów, składowania, dostarczana produktów na samochody dostawcze czy po prostu dystrybucji materiałów w magazynie.
To, jaki wózek należy wybrać, zależy ściśle od celu – tego, co planuje operator. Stąd ważne jest, by zwrócić uwagę na podział wózków według ich rodzajów.

Typy wózków widłowych – klasyfikacja wg napędu

Podstawowym czynnikiem, który umożliwia podzielenie wózków widłowych jest sposób napędzania maszyny.
Można zatem wyróżnić trzy podstawowe rodzaje wózków widłowych. To modele:
● ręczne,
● spalinowe,
● elektryczne.
Czym różnią się poszczególne modele?

Wózki widłowe ręczne

Wózki widłowe napędzane ręcznie – czyli popularne paleciaki – to maszyny dominujące na rynku, upowszechnione w magazynach i innych przestrzeniach przemysłowych. Wykorzystuje się je głównie do transportu na niewielkich odległościach oraz w przypadku raczej lżejszych materiałów.
Ważna jest ich funkcjonalność – np. wyposażenie urządzeń w wagę czy mechanizmy dodatkowe – a zarazem minimalizacja formalności. Jeśli wózek nie jest przeznaczony do podnoszenia towarów wyżej niż 30 cm, nie ma obowiązku, by operator posiadał uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego.

Wózki widłowe spalinowe

Dużo większe możliwości techniczne mają wózki widłowe, które wykorzystują silnik spalinowy. Dzięki zasilaniu paliwem – może być to benzyna, ale również olej napędowy czy gaz płynny – mogą być wykorzystywane w szerszym spektrum zadań. Świetnie sprawdzą się w dużych magazynach czy transporcie bardziej zaawansowanym. Sprzyja temu stosowana w nich od lat elektronika – systemy, dzięki którym można kontrolować trasę czy obciążenie.

Wózki widłowe elektryczne

W przypadku dużych zadań, na ponadprzeciętnej przestrzeni, warto rozważyć również wózki elektryczne – przy założeniu, że dysponują one dużym akumulatorem. Docenia się je ze względu na bardziej ciche działanie oraz brak spalin, co jest ważne np. na terenie zamkniętym, gdzie trzeba ograniczać emisję. Z drugiej strony – specyfika działania wózków elektrycznych sprawia, że wymagają one szczególnej dbałości o system ładujący oraz akumulator. Stąd – zastanawiając się na zakupem wózka widłowego – trzeba bardzo dokładnie przeanalizować potencjał energetyczny.

Pozostałe formy napędu wózków widłowych

Oczywiście dzieląc wózki widłowe na poszczególne typy i rodzaje nie można ograniczać się wyłącznie do wspomnianych trzech. Zauważyć można m.in. rozwój technologii hybrydowych – stąd, z czasem, można zakładać wyraźną zmianę podziału tej linii.

Podział wózków widłowych wg typu budowy

Wózki widłowe można również podzielić nieco inaczej – biorąc pod uwagę to, jak są skonstruowane. Podstawowym modelem są oczywiście paletowe To najprostsze wózki widłowe, które służą do przemieszczania palet z jednego miejsca na drugie. Wskazać można również kilka innych typów:
1. Wózki z wysuwaną klatką operatora. Jest ona wysuwana do przodu, co umożliwia lepszą widoczność przy przemieszczaniu ładunków. Wykorzystuje się to w przypadku ograniczonych przestrzeni magazynowych.
2. Wózki wysokiego składowania. Urządzenia te umożliwiają składowanie towarów powyżej 10 metrów. Używają do tego specjalistycznych rozwiązań technicznych – np. wideł dostosowanych do dużych wysokości.
3. Wózki boczne. Maszyny, w przypadku których widły unoszące są montowane na boku pojazdu. W rezultacie mogą one przenosić towar wzdłuż ścian magazynowych, co jest korzystne przy specyficznych produktach – np. podłużnych.
4. Wózki z chwytakiem. Tego rodzaju urządzenia wyposażone są w specjalny chwytak, umożliwiający im przemieszczanie ładunków nawet jeśli te nie są na palecie.

Jaki rodzaj wózka widłowego wybrać do magazynu?

Właściwy wybór wózka widłowego i zależy od wielu czynników – to np. rodzaj pracy, masa ładunków regularnie transportowanych przez maszynę oraz przestrzeń magazynowa. W większości przypadków najchętniej wybieranym rodzajem wózka widłowego jest paletowy. Używa się go m.in. w magazynach, halach produkcyjnych i sklepach detalicznych. W przypadku bardziej zaawansowanych działań sięga się po wózki wysokiego składowania. Używa się ich jednak w przypadku ponadprzeciętnych magazynów – tam, gdzie pracuje się na wysokości ponad 10 m.
Wybór odpowiedniego rodzaju wózka widłowego bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo i wydajność pracy w magazynie czy hali produkcyjnej. Najczęściej spotykanym błędem jest niewłaściwa specyfikacja. Analizując rodzaje wózków trzeba wziąć pod uwagę wymagania ładunku,warunki pracy oraz przestrzeń magazynową.
Na poszczególne modele trzeba spojrzeć też przez pryzmat możliwości ładunkowych. Jeśli ładowność będzie niewystarczająca, niezbędne będzie częstsze przemieszczanie ładunków, co obniża wydajność pracy. Wózek widłowy ma przecież doprowadzić do optymalizacji działań.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.