Wiadomości z rynku

piątek
5 lipca 2024

Jaki wózek widłowy wybrać do pracy, w zależności od specyfiki zadań?

15 maja 2023
 
Wózki widłowe – ze względu na różne rodzaje, wymiary czy możliwości – powinny być możliwie jak najlepiej dobrane do profilu zadań, jakie będą wykonywać. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę to, że używane będą w sposób uniwersalny. Niemniej można – w zależności od konkretnych projektów – sprecyzować, jaki wózek widłowy wybrać do pracy.
Odpowiedni wybór wózka widłowego jest ważny z kilku wymiernych przyczyn:
1. Inwestycja w zakup czy leasing maszyny to niemały koszt – warto więc ponieść go tylko wtedy, gdy wózek będzie efektywnie wykorzystywany.
2. Jeśli tryb zadań przewiduje nietypowe formy pracy, np. na specyficznym terenie zewnętrznym, wózek powinien być dodatkowo wyposażony w rozwiązania stabilizujące.
3. Istotna jest umiejętność prowadzenia maszyny: osoba o małym doświadczeniu może np. nie radzić sobie z wózkiem naszpikowanym elektroniką i technologiami.
Jak wygląda to w praktyce? Można to sprawdzić na przykładzie najczęściej wybieranego wariantu – wózka wybieranego pod kątem pracy w magazynie.

Wózek widłowy do zadań magazynowych


Wybór wózka widłowego do pracy w magazynie powinien być analizowany przede wszystkim pod kątem cech tej przestrzeni – chodzi o wielkość magazynu oraz jego rodzaj pod względem składowania.
Analizując oferty wózków widłowych trzeba pod uwagę wziąć takie czynniki jak:
● wielkość przestrzeni magazynowej
● rodzaj grupowanych tam materiałów
● wysokość półek oraz ich liczbę
● poziom eksploatacji – to, jak często będzie użytkowany wózek.
Wózek do pracy w magazynie musi spełniać kilka innych ważnych cech. Powinien niewątpliwie być łatwy w obsłudze – np. przystosowany do tego, by dość swobodnie poruszać się w relatywnie wąskiej przestrzeni czy korytarzach między półkami, gdzie przestrzeń manewrowa bywa ograniczona do minimum. Warto też przeanalizować wózki widłowe w zakresie napędu: w zależności od zakresu zadań wybrać model elektryczny, spalinowy lub gazowy.
Odrębną kwestią jest oczywiście to, by wózek widłowy do magazynu miał odpowiedni udźwig – musi być przystosowany do podnoszenia ciężarów, które na co dzień czekają na niego w magazynie. To dość powszechny problem. Bywa bowiem tak, że wózki widłowe wybierane są głównie pod kątem niskiej ceny. Później okazuje się, że ich możliwości techniczne są niewystarczające wobec wymagań.

Jaki wózek widłowy kupić do pracy na zewnątrz?

Innym często spotykanym dylematem bywa to, jaki powinien być wózek widłowy na nieutwardzony teren. O ile poruszanie się po równej przestrzeni magazynowej nie powinno być źródłem problemów, manewrowanie nim - wraz z obciążeniem - po grząskim gruncie będzie wyzwaniem. Jaki wózek widłowy wybrać do pracy na zewnątrz?
Dobierając maszynę do pracy głównie na zewnątrz magazynu trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników – m.in. na rodzaj ładunku, wysokość składowania, czy drogę prowadzącą do hali oraz umiejętności operatora.
Bardzo ważną kwestią jest udźwig i wysokość podnoszenia. Wózek widłowy musi bezpiecznie podnosić i przemieszczać ciężkie ładunki również wtedy, gdy na zewnątrz teren jest nieco nierówny lub nieutwardzony. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na rodzaj opon: wózki widłowe są wyposażane w różne rodzaje ogumienia. Jeśli ma poruszać się po podłożu, które nie będzie gładkie i równe, należy dobrać nieco inne ogumienie – to kwestia, którą należy skonsultować ze sprzedawcą.
Opony powinny mieć bieżnik z głębokimi rowkami, które zapobiegną poślizgowi i umożliwią prowadzenie wózka na grząskim gruncie.
Dodatkowo, silnik wózka widłowego przewidzianego do pracy w terenie otwartym powinien być wystarczająco mocny, aby umożliwić prowadzenie na grząskim gruncie. Korzystniejsze będzie więc sięgnięcie po model silniejszy, niż tańszy, ale mniej wytrzymały – zwłaszcza jeśli sprzęt musi radzić sobie z ciężkimi warunkami terenowymi.

Uniwersalne cechy dobrego wózka widłowego

Można wskazać również kilka cech, które są wspólne dla wszystkich dobrych wózków widłowych – niezależnie od zastosowania. Dbając o zdrowie i komfort pracy operatora, trzeba zwrócić uwagę na ergonomię.
Ponieważ kierowca wózka widłowego musi spędzać wiele godzin w pozycji siedzącej, standardem są dziś już wygodne siedzenia, regulowane podłokietniki czy wygodne uchwyty.
Niezależnie od tego, gdzie używany będzie wózek widłowy, trzeba brać pod uwagę bezpieczeństwo. Warto wybrać model o podwyższonej jakości w zakresie skuteczności hamulców. Oczywiście sprzęt tego rodzaju musi być wyposażony również we wszystkie niezbędne elementy bezpieczeństwa - sygnalizatory dźwiękowe, oświetlenie robocze i elementy odblaskowe.
Nie ma więc wątpliwości, że choć wózki widłowe w wielu przypadkach są zbieżne pod względem możliwości, to detale decydują o ich funkcjonalności. Stąd, jeśli maszyna ma być stosowana np. na zewnątrz warto wybrać model o lepszym ogumieniu. Gdy z kolei poruszać się będzie wyłącznie po wąskich korytarzach magazynowych, kluczowa jest ergonomia oraz możliwie niewielkie rozmiary, ułatwiające prowadzenie maszyny.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.