Wiadomości z rynku

środa
3 lipca 2024

Zmiany w opłatach drogowych w Niemczech

Zróżnicowanie według emisji CO2 oraz MAUT od samochodów powyżej 3,5 tony
4 lipca 2023

Fot. Toll Collect

 
Niemiecki rząd federalny przewiduje wprowadzenie od 1 grudnia 2023 r. zróżnicowania opłat drogowych według emisji CO2 oraz wprowadzenie od 1 lipca 2024 r. opłaty drogowej od samochodów ciężarowych o maksymalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.
Klasy emisji CO2 mają zostać wprowadzone jako nowa cecha decydująca o taryfie opłat drogowych. Oznacza to, że w przyszłości stawka opłaty za kilometr będzie zależeć również od ilości emitowanego przez pojazd dwutlenku węgla (CO2). Ta nowa systematyka odnosi się do ogólnounijnych regulacji.
Toll Collect przygotowuje wdrożenie od strony technicznej. Niektóre dostosowania są już widoczne: na przykład klasa emisji CO2 jest uwzględniona w dokumentach rozliczeniowych. Ze względu na dodatkową kolumnę dla klasy emisji CO2 może być konieczne dostosowanie programów przetwarzających.
W najbliższych tygodniach Toll Collect najpierw utworzy dla wszystkich dotychczas zarejestrowanych pojazdów klasę emisji 1. Za pomocą wyszukiwarki klas emisji klienci będą mogli sprawdzić, do jakiej klasy emisji CO2 został przypisany dany pojazd. Wyszukiwarka zostanie wkrótce udostępniona na stronie internetowej Toll Collect. Już w lipcu 2023 r. będzie możliwe zawnioskowanie o zmianę klasy emisji pojazdu bezpośrednio w portalu klienta.
Wraz z wprowadzeniem klas emisji CO2 jako podstawę przyporządkowania do kategorii wagowej ustalono maksymalną masę całkowitą ciągnika, jak i przyczepy (pole F.1 w dowodzie rejestracyjnym) – zamiast dotychczasowej maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej (pole F.2). W związku z tym obowiązkowi uiszczania opłaty drogowej mogą podlegać pojazdy z obniżoną dopuszczalną masą całkowitą, tzn. poniżej 7,5 tony wg wpisu w F.2, jednak powyżej wg wpisu w F.1. Odpowiednio pojazdy mogą także znaleźć się w wyższej kategorii wagowej niż dotychczas.
Przestaje być uwzględniana kategoria redukcji emisji cząstek stałych (PMK) istotna dla klas emisji spalin, od których zależy wysokość opłaty drogowej – 3 (EURO 2 + PMK 1) oraz 4 (Euro 3 + PMK 2). W związku z tym pojazd z PMK od 1 grudnia 2023 r. nie będzie już więcej klasyfikowany do lepszej klasy emisji spalin, od której zależy wysokość opłaty drogowej.

Opłaty od pojazdów o maksymalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t

Od lipca 2024 r. ma zostać wprowadzony obowiązek uiszczania opłat drogowych od pojazdów powyżej 3,5 tony. Podstawą dla tego obowiązku jest maksymalna masa całkowita pojazdu ciągnącego/ciągnika.
Toll Collect przygotuje sprawdzone rozwiązanie techniczne również dla pojazdów o maksymalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz w odpowiednim terminie udostępni urządzenie pokładowe, które umożliwi automatyczny pobór opłat drogowych w pojazdach bez odpowiednich wnęk DIN. Ponadto pomocą będą służyć certyfikowani partnerzy serwisowi jako kompetentne osoby do kontaktu.
Przewidziane zostanie wyłączenie rzemieślników i zakładów rzemieślniczych. Obecnie opracowywane jest rozwiązanie online, za pomocą którego rzemieślnicy dysponujący odpowiednimi dowodami będą mogli wiarygodnie udokumentować, że wykorzystywane w ich działalności pojazdy są eksploatowane wyłącznie na warunkach „Wyłączenia dla rzemieślników”.
W przypadku uregulowań dotyczących przedziałów czasowych prowadzenia pojazdu i odpoczynku oraz kwalifikacji kierowców zawodowych istnieją już odpowiednie wyłączenia dla pojazdów wykorzystywanych przez rzemieślników.

Napędy alternatywne

Pojazdy napędzane CNG/LNG w styczniu 2024 r. będą regularnie podlegać obowiązkowi uiszczania opłaty drogowej.
Pojazdy bezemisyjne takie jak pojazdy elektryczne oraz z silnikiem wodorowym, a także pojazdy z wodorowymi ogniwami paliwowymi pozostają do końca 2025 r., a pojazdy o masie całkowitej do 4,25 tony nawet trwale zwolnione z opłaty drogowej.
Od 1. stycznia 2026 r. od wspomnianych wcześniej pojazdów bezemisyjnych trzeba będzie uiszczać tylko 25% stawki częściowej za koszty związane z infrastrukturą plus stawki częściowe za koszty związane z obciążeniem hałasem i zanieczyszczeniem powietrza.
Toll Collect przygotowuje obecnie wdrożenie od strony technicznej i w najbliższych miesiącach będzie stopniowo i według odpowiednich grup docelowych informować o planowanych zmianach.
Projekt ustawy i dalsze informacje na temat opłat drogowych od samochodów ciężarowych oraz programów finansowania przyjaznych dla klimatu pojazdów użytkowych Federalnego Ministerstwa Cyfryzacji i Transportu można znaleźć pod tym linkiem:
www.bmdv.bund.de/AenderungenLkwMaut
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.