Inwestycja Elemental Strategic Metals to jedna z pierwszych i największych instalacji tego typu w Europie
Powierzchnia zabudowy przyszłego zakładu recyklingu akumulatorów litowo-jonowych to 145.000 mkw. Fot. Elemental Strategic Metals
W Zawierciu, w województwie śląskim powstaje wart 120 mln euro zakład recyklingu akumulatorów litowo-jonowych. Będzie to jedna z pierwszych i największych instalacji tego typu w Europie. Inwestorem jest Elemental Strategic Metals, spółka należąca do grupy Elemental Holding. Powierzchnia zabudowy to 145.000 mkw.
Należąca do Grupy Elemental Holding spółka Elemental Strategic Metals rozpoczęła w Zawierciu, w województwie śląskim, budowę zakładu, w którym recyklingowi poddawane będą zużyte akumulatory litowo-jonowe do pojazdów elektrycznych, baterie z laptopów, telefonów komórkowych i innych urządzeń, a także katalizatory. Produkcja odbywać się będzie w dwóch ciągach technologicznych, w oparciu o technologie opracowane m.in. we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej i Śląskiej oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych.
Prace wykonywane przez firmę Atlas Ward Polska Sp. z o.o. – generalnego wykonawcę inwestycji – mają zakończyć się w III kwartale 2023 r.
Równolegle prowadzona jest rekrutacja załogi przyszłego zakładu. Pracę ma znaleźć około 200 osób - zapewnił Michał Zygmunt, prezes Elemental Holding.
Odzyskają cenne pierwiastki
W nowym zakładzie w Zawierciu odzyskiwane będą takie pierwiastki jak lit, kobalt, platyna, pallad oraz rod. Zakład będzie produkował metale szlachetne, a także inne materiały, których możliwe będzie ponowne wykorzystanie jako wsad do produkcji nowych baterii oraz innych zastosowań zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym.
– Budowa zakładu w Zawierciu jest niezwykle ważną inwestycją bateryjną w Polsce, która w dodatku jest jedną z pierwszych w całej Europie. Nasz projekt powstaje w oparciu o wszelkie standardy środowiskowe i ma na celu wsparcie odpowiedzialnego zarządzania ograniczonymi zasobami w gospodarce o obiegu zamkniętym poprzez recykling metali z grupy platynowców – podkreśla Paweł Jarski, prezes Elemental Holding.
Inwestor zapowiada wdrożenie licznych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska, jak instalacje i zbiorniki do retencji i wykorzystania deszczówki, systemy odzysku energii czy redukcji hałasu. Od istniejącej zabudowy zakład zostanie oddzielony pasem zieleni izolacyjnej. W ramach projektu powstanie również centrum badawczo-rozwojowe.
Z europejskim dofinansowaniem
Realizację projektu budowy nowoczesnego zakładu, dysponującego wysokimi mocami produkcyjnymi, umożliwiło otrzymanie długoterminowego finansowania w wysokości 52 mln euro od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Również dzięki środkom otrzymanym od EBOR, możliwa jest budowa instalacji paneli fotowoltaicznych, która odpowiadać będzie za wytwarzanie energii elektrycznej dla zakładu, co przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego. Projekt Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój i konkursu „Szybka Ścieżka – IPCEI". (z)