Wiadomości z rynku

sobota
18 stycznia 2025

Zobaczą na żywo, jak zachowuje się olej podczas pracy w silniku

ORLEN OIL inwestuje w nowatorskie stanowisko dydaktyczne
15 grudnia 2023

Fot. ORLEN OIL

 
Spółka ORLEN OIL stworzyła model silnika, który pozwoli na szczegółowe i wierne odwzorowanie pracy oleju oraz płynu chłodniczego w jednostce napędowej. To unikatowe na skalę światową rozwiązanie branży olejowej przeznaczone jest do celów edukacyjnych.
Dzięki zastosowaniu prototypowych rozwiązań w zakresie elementów konstrukcyjnych model umożliwi wgląd w działanie współpracujących ze sobą części w silniku spalinowym. Wykonawcą tego unikatowego silnika jest Grzegorz Duda - ekspert od rewolucyjnych metod napraw i modyfikacji samochodów, wszechstronnie zorientowany w najnowszych technologiach i trendach motoryzacyjnych.
– To nie jest imitacja różnych części, umiejętnie złożonych i połączonych, które tylko z nazwy przypominają silnik – podkreśla Arkadiusz Cyran, kierownik Zespołu Obsługi Programów Warsztatowych ORLEN OIL. – To profesjonalne stanowisko dydaktyczne, wyposażone w nowoczesny silnik benzynowy Fiata TwinAir o pojemności 0,9 cm3 i mocy 105 KM, dwucylindrowy, z bezpośrednim wtryskiem i turbodoładowaniem. A jedyna różnica pomiędzy nim, a tym montowanym w samochodzie to przeźroczyste elementy, takie jak: miska olejowa, pokrywa rozrządu, obudowa filtra oleju, chłodnica, pokrywa zaworów.
– Nasz edukacyjny silnik napędzany jest poprzez płynny rozruch za pomocą silnika elektrycznego. Nie dochodzi w nim do spalania i generowania ciepła i spalin– wyjaśnia Arkadiusz Cyran.
 

Tłoki w ruch

Blok silnika 0,9 TwinAir został wykonany z żeliwa a głowica z aluminium. Wtrysk paliwa jest wielopunktowy, rozrząd napędzany łańcuchem.
O kulturę pracy i redukcję wibracji dba wałek wyrównoważający. Miska olejowa ma pojemność 3,5 l. Do tej pory nikt nie zobaczył na żywo, jak faktycznie zachowuje się olej silnikowy podczas normalnej pracy w silniku. Cały proces zaczyna się od płynnego uruchomienia silnika spalinowego.
– Sukcesywnie widzimy, jak pompa olejowa zasysa olej i pompuje go przez kanały olejowe do najdalej oddalonych części silnika – objaśnia A. Cyran. – Możemy ujrzeć stopniowe napełnianie się filtra olejowego i efekt smarowania wszystkich współpracujących ze sobą elementów. Mamy możliwość zwiększenia obrotów silnika. Parametry pracy widnieją na kolorowym, siedmiocalowym wyświetlaczu. Stanowisko jest również zabezpieczone przed przypadkowym niekontrolowanym uruchomieniem przez osoby niepożądane.

Pomysł i wykonanie

Pan Arkadiusz, pomysłodawca stanowiska, od początku współpracy spółki z organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, bierze udział w przygotowywaniu kursów, zadań i konkurencji dla uczestników. Ponadto angażuje się w szkolenia dla klientów/pracowników, m.in. dotyczące trendów rynkowych, oferty produktowej, czy doboru oleju.
– Przez lata, kiedy prowadzę szkolenia, zauważyłem brak świadomości na temat rzeczywistego zachowania oleju silnikowego podczas eksploatacji samochodu – wspomina Arkadiusz Cyran. – To właśnie ta luka w wiedzy stała się motorem napędowym do stworzenia zaawansowanego silnika dydaktycznego, który pozwoli poznać i głębiej zrozumieć funkcje oleju silnikowego, jako kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Nasz projekt powstaje z potrzeby wprowadzenia nowej jakości szkoleń oraz uzupełnienia wiedzy o istotne zagadnienia związane z olejem silnikowym.
Silnik wykonał Grzegorz Duda – mechanik, przedsiębiorca i kierowca rajdowy, ambasador Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, od wielu lat zaangażowany w projekty związane z edukacją młodych mechaników, ale również wybitny ekspert znany z nieszablonowych projektów motoryzacyjnych, realizowanych w ramach programów telewizyjnych.
– Tworzenie tej jednostki szkoleniowej było wyjątkowo trudne, ponieważ nie znalazłem w sieci żadnego rozwiązania, które oferowałoby tak kompleksową wizualizację obiegu płynów w silniku – mówi Grzegorz Duda. – Dzięki modelowi możemy efektywnie uświadomić młodym ludziom, jak funkcjonuje jednostka napędowa. To nie jest jedynie symulacja komputerowa, lecz autentyczne przedstawienie, które ukazuje fundamentalną funkcję, jaką pełni w silniku olej, i zadania, jakie wykonuje w każdym momencie.
Przygotowanie silnika na potrzeby spółki trwało dziewięć miesięcy.
– Podczas realizacji na bieżąco wprowadzaliśmy szereg zmian i modyfikacji. Jest to przecież jedyny taki egzemplarz, więc nie mogliśmy posiłkować się podobnymi projektami, zdjęciami, szkicami czy opiniami uczestników tak realizowanych szkoleń – zwraca uwagę Arkadiusz Cyran.
Unikatowy silnik dydaktyczny ORLEN OIL będzie można zobaczyć podczas targów i konferencji branżowych, szkoleń w ramach Akademii Młodego Mechanika oraz finałów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników w strefie ORLEN OIL. (red)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.