Wiadomości z rynku

sobota
18 stycznia 2025

Mniej odpadów w Wieltonie

Lepsze wykorzystanie materiałów i recykling kluczem do zrównoważonej produkcji
2 stycznia 2024

Fot. Wielton

 
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku w Polsce wytworzonych zostało 115 mln ton odpadów przemysłowych . Wielton jako firma świadoma ekologicznie podejmuje działania mające na celu redukcję ilości odpadów lub ponowne ich wykorzystanie.
To sposób na ograniczenie negatywnego wpływu działalności firmy na środowisko naturalne.

Racjonalnie z blachą

Za emisję gazów cieplarnianych, a tym samym tworzenie śladu węglowego, w znacznej części odpowiedzialny jest przemysł. Wobec tego z roku na rok coraz więcej producentów decyduje się na wprowadzanie nowych rozwiązań w kierunku zrównoważonej produkcji. Firma Wielton dąży w procesach produkcyjnych do redukcji zużywanych materiałów, głównie stali i aluminium. Jednym z działań podjętych w celu racjonalizacji produkcji w wieluńskich zakładach jest zmiana formatów blach i kształtu detali wytwarzanych do dalszego montażu. Poprzez modyfikacje rozmiarów blach, z których wycinane są elementy, a także zmianę kształtów detali, sposobu ich ułożenia na arkuszu i eliminację zbędnych otworów w elementach, oszczędności materiału generowane są wielotorowo. Przykładowo, dzięki wprowadzonym zmianom z jednego arkusza blachy można wyciąć więcej detali niż wcześniej.
W ten sposób rocznie jest zużywanych kilkaset arkuszy blachy mniej niż przed wdrożeniem zmian.
W procesie cięcia detali osiągnięto redukcję zużytych płatów blachy na poziomie 11%.
– W Wieltonie dążymy do zrównoważenia procesu produkcji np. poprzez zminimalizowanie ilości generowanych odpadów – powiedział Grzegorz Stasiak, starszy specjalista ds. programowania W1, Wielton S.A. – Jeśli już je wytwarzamy, to staramy się ponownie wykorzystywać odpady w sposób efektywny. Przeprowadziliśmy również badania i testy, z których jasno wynika, że wprowadzane modyfikacje nie wpływają negatywnie na jakość wytwarzanych pojazdów. Dzięki temu produkcja staje się bardziej przyjazna otoczeniu. Sumując wszystkie działania realizowane w tym zakresie, jesteśmy na dobrej drodze do zminimalizowania negatywnego oddziaływania naszej działalności na środowisko. Dzięki zmianom formatów blach i kształtów detali, rocznie możemy zaoszczędzić ponad 49 ton surowców, głównie stali.

Przemyślane zakupy

Podobny zabieg optymalizacyjny zastosowano w procesie zakupowym. Poprzez analizę i odpowiedni dobór długości kupowanych profili aluminiowych, dokładnie dostosowanych do wysokości wewnętrznej naczep kurtynowych, furgonowych, z rynną oraz zestawów przestrzennych, zmniejszono udział najdłuższych profili, które musiały zostać przycinane do odpowiedniej długości. Dzięki temu, od października zeszłego roku do tej pory zmniejszono ilość odpadów o ponad 96 ton, co oznacza prawie 75% redukcję odpadu w obszarze produkcji naczep kurtynowych, furgonowych i zestawów przestrzennych.

Odpad staje się materiałem

– Recykling istotnie przyczynia się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne – dodał Radosław Sacher, dyrektor ds. ciągłego doskonalenia, Wielton S.A. – Obecnie w dużym stopniu wykorzystujemy materiał odpadowy m.in. poprzez wdrożenie do produkcji detali zakupowych. Przykładowo, pozostałe po wypalaniu elementów arkusze blach we własnym zakresie przerabiamy na detale mocujące elementy na montażach. Produkując w ten sposób np. kostki mocujące danego typu, rocznie możemy ograniczyć ilość generowanych odpadów o ponad 21 ton, a tym samym obniżyć ich koszt o ponad 64%. To niesamowite jak niewielkie zmiany mogą generować wielotorowe korzyści. (red)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.