Wiadomości z rynku

sobota
18 stycznia 2025

Reaktor mikrofalowy do produkcji wodoru 30 razy mniejszy niż konwencjonalna jednostka

16 września 2024
 
Nu:ionic, kanadyjska firma specjalizująca się w produkcji niskoemisyjnego wodoru, opracowała reaktor mikrofalowy, który umożliwia produkcję niebieskiego (a nawet zielonego) wodoru w drodze reformingu parowego różnych gazów. Szczególną cechą jest to, że jest wyjątkowo kompaktowy (30 razy mniejszy niż konwencjonalna jednostka) i może być stosowany do wdrażania mikrorozwiązań w zakresie dostaw wodoru. Wkrótce powinien wejść w fazę komercjalizacji.

Reforming parowy metanu, często stosowany do produkcji szarego wodoru ( lub niebieskiego, jeśli powiązane jest urządzenie wychwytujące CO2), jest szczególnie energochłonny. Pozwala na oddzielenie cząsteczek wodoru od cząsteczek węgla, dzięki parze wodnej, jednak taka produkcja wymaga znacznego przegrzania wody (od 700 do 1.000 stopni Celsjusza).

Nu:ionic opracowało nową technologię reformingu, która eliminuje emisję Co2 i złożoność procesu ogrzewania, zastępując je wysoce wydajnym ogrzewaniem celowanym przy użyciu mikrofal przemysłowych. Dzięki nowemu procesowi Microwave Catalytic Reforming™ zużycie gazu ziemnego zmniejsza się o około jedną trzecią, a wykorzystanie energii elektrycznej w reaktorze niskotemperaturowym zmniejsza koszty inwestycji.

Niewielka ilość CO2 emitowanego podczas reformingu mikrofalowego umożliwia jego wychwytywanie w małych instalacjach. Przy podobnej wydajności produkcyjnej, reaktor mikrofalowy Nu:ionic jest 30 razy mniejszy niż konwencjonalna jednostka do reformingu parowego. Dodatkową zaletą jest możliwość wytwarzania wodoru z biogazu lub odnawialnego amoniaku .

Pierwszy pełnowymiarowy prototyp (100 kW) reaktora mikrofalowego Nu:ionic pomyślnie przeszedł szereg testów. Firma jest obecnie w trakcie budowy w pełni zintegrowanej jednostki demonstracyjnej, która obejmuje system oczyszczania wodoru i wychwytywania dwutlenku węgla, u klienta w zachodniej Kanadzie. To ostatni krok przed wprowadzeniem na rynek szeregu jednostek produkcyjnych zdolnych dostarczyć od 1 do 10 ton wodoru dziennie. (red)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.