Wiadomości z rynku

sobota
18 stycznia 2025

Jak zdobyć fundusze na cyfryzację firmy transportowej?

Przewoźnik może otrzymać duże dofinansowanie
8 listopada 2024

Fot. ZM

 
Rosnące wydatki firm transportowych, m.in. związane ze wzrostem kosztów pracy, opłatami drogowymi, czy z nadchodzącą koniecznością wymiany tachografów i brakiem finansowego wsparcia w tym zakresie to spore obciążenie dla rodzimych przedsiębiorców. Polska branża TSL jest bardzo rozdrobniona, a małe przedsiębiorstwa na trudne czasy reagują, m.in. obniżaniem swoich cen. Czy to jedyne rozwiązanie, żeby przetrwać na rynku? Niekoniecznie.
Rozwiązaniem mogą się okazać inwestycje w narzędzia technologiczne, tylko jak je sfinansować, kiedy w firmowej kasie brakuje pieniędzy? Eksperci Inelo z Grupy Eurowag wspólnie z Euro Invest Group - firmą specjalizującą się w doradztwie inwestycyjnym – wskazali alternatywne ścieżki do zdobycia potrzebnych funduszy na cyfryzację firmy transportowej.

Digitalizacja przedsiębiorstwa to podstawa

Transformacja cyfrowa jest niezbędna do budowy dobrze prosperującego biznesu. Przewoźnikom pozwala obniżać koszty operacyjne i automatyzować pracę. Nowe technologie, zintegrowane ze sobą, są konieczne do wydajnego zarządzania transportem, poprawnego rozliczania czasu pracy kierowców i kontroli płatności w firmie. Jednym z kluczowych zalet integracji telematyki z systemem TMS jest również możliwość stałej komunikacji biura z pracownikiem, a także bezpieczna i szybka wymiana dokumentów, usprawniająca procesy rozliczania się z kontrahentami.

– Elektroniczna wymiana dokumentów eliminuje potrzebę ich fizycznego przekazywania – komentuje Tomasz Czyż, główny ekspert ds. rozwiązań technologicznych, Inelo z Grupy Eurowag. – To mocno przyspiesza cały proces, zmniejsza ryzyko zgubienia czy uszkodzenia dokumentów i może wyeliminować błędy ludzkie. Dzięki temu wszystkie niezbędne informacje są zawsze dostępne dla zainteresowanych stron. Warto również dodać, że telematyka czy systemy typu TMS pozwalają lepiej obsługiwać swoich klientów, zwiększają bezpieczeństwo kierowców za pomocą dokładnych danych geolokalizacyjnych i szybkiej informacji zwrotnej do truckera o potencjalnym niebezpieczeństwie, a także umożliwiają świadome wchodzenie we współpracę z kontrahentami poprzez możliwość oceny ich wiarygodności.

Chcesz usprawnić i unowocześnić działanie firmy, ale czujesz, że nie do końca Cię na to stać? Na rynku dostępnych jest wiele programów dofinansowania, które mogą w tym pomóc, a szczegółowy spis dostępny jest w darmowym e-booku przygotowanym i dostępnym na stronie www Grupy Inelo. Jak pozyskać od kilkuset tysięcy do nawet kilkudziesięciu milionów? Oto kilka przykładów.

Pożyczka na cyfryzację

Jednym z rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę jest „Pożyczka na cyfryzację”. Program ten pozwoli Ci uzyskać wsparcie na wdrożenie systemów informatycznych, zakup sprzętu i oprogramowania, a także cyfryzację procesów wewnątrz organizacji. Możesz również postarać się o pomoc w zakresie integracji rozwiązań telematycznych z systemami klasy TMS i doradztwo specjalistów, którzy przeprowadzą przez cały proces stosowania nowych narzędzi.

– Przedsiębiorca w tym wypadku może starać się o dofinansowanie nawet do 1,5 mln złotych, które należy przeznaczyć na wdrożenie, rozbudowę i unowocześnienie systemów informatycznych, a także na cyfryzację produkcji i innych procesów w obrębie przedsiębiorstwa – podkreśla Małgorzata Ławniczek-Blażlak, project manager, Euro Invest Group. – Co ważniejsze, do ubiegania się o fundusze firma nie potrzebuje wkładu własnego, a pożyczkę należy spłacić do 7 lat z półrocznym okresem karencji. Konkurs ten nie ma również żadnych dodatkowych prowizji ani opłat a oprocentowanie wynosi jedynie 2 proc. na preferencyjnych warunkach. Oprocentowanie to może jednak zostać podwyższone do ponad 6 proc. na warunkach rynkowych w sytuacji, gdy firma nie może zabezpieczyć pożyczki ze względu na niską wartość rynkową.

Digitrans dla firm o niskim poziomie cyfryzacji

Jeśli jesteś jeszcze przed rewolucją technologiczną firmy, to możesz zapoznać się z następną metodą pomocy pt. „Digitrans”. Przeznaczona jest dla firm, będących dopiero na początku drogi, które chcą wyposażyć się w nowoczesne rozwiązania, usprawniające pracę. Dzięki niemu możesz otrzymasz środki na zakup oprogramowania i niezbędnych licencji, a także na stworzenie biznesplanu i przeprowadzenie transformacji cyfrowej wewnątrz organizacji. Możesz również dostać refundację na przeprowadzenie integracji rozwiązań telematycznych z systemami klasy TMS, aby zapewnić wydajniejsze zarządzenie łańcuchem dostaw. Ważnym elementem jest również możliwość uzyskania grantów na usługi doradczo- szkoleniowe, takie jak np. realizuje Inelo.

Szkolenia pracowników z konkursem Dig.IT

Kolejną metodą wsparcia, którą warto rozważyć jest konkurs pt. Dig.IT. Pozwala on nie tylko zakupić nowoczesne technologie i sprzęt, ale również przeszkolić pracowników z zakresu stosowania nowych narzędzi. Pomoc przeznaczona jest dla MŚP, a maksymalna kwota, którą można uzyskać wynosi 850 tys. zł i nie może przekroczyć 50 proc. kosztów projektu. O dotację mogą ubiegać się firmy, które mają znacznie większy zakres działalności w obszarze przemysłu, a transport jest jedną z gałęzi prowadzonej działalności.
Więcej o innych sposobach dofinansowania do cyfryzacji przedsiębiorstwa przewozowego dowiedzieć się można, a także sprawdzić, jakie warunki trzeba spełnić, by wejść do danych programów i ubiegać się o pomoc, w najnowszym e-booku Inelo i Euro Invest Group. (red)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.