Niemal identyczny odsetek firm (40%) chce utrzymać obecny stan zatrudnienia. Z drugiej jednak strony co piąte przedsiębiorstwo (19%) liczy się z redukcją etatów.
Optymistyczne perspektywy
Prognoza zatrudnienia w branży transportu, logistyki oraz motoryzacji na I kwartał 2025 roku wynosi +22%, co wskazuje na optymistyczne perspektywy rekrutacyjne i wiele nowych ofert pracy dla kandydatów planujących zmianę organizacji (źródło: „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”). W porównaniu rocznym można zauważyć wzrost o 4 punkty procentowe. Dane rynkowe wskazują, że cztery na 10 firm z tego sektora chcą wzmacniać zespoły o nowych pracowników, tyle samo organizacji nie planuje zmian w zatrudnieniu. Jedynie 2 na 10 pracodawców deklaruje konieczność zwolnień.– Branża transportu, logistyki i motoryzacji odgrywa kluczową rolę w polskiej gospodarce, a wyniki raportu jasno pokazują, że w pierwszym kwartale 2025 roku sektor ten utrzyma wysokie tempo rozwoju – mówi Bartłomiej Deleżyński, ekspert rynku pracy z Manpower. – Wysoka prognoza rekrutacyjna, plasująca branżę na drugim miejscu zaraz po IT, to znaczący sygnał stabilności, a także potencjału wzrostowego, mimo dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego. Firmy planujące zatrudnienie nowych pracowników są dowodem na to, że sektor ten pozostaje motorem napędowym zatrudnienia w Polsce, zwłaszcza że wskaźnik ten wzrósł rok do roku o 4 punkty procentowe, natomiast spadek kwartalny wskazuje na pewne wyhamowanie optymizmu wśród pracodawców. Jest to najprawdopodobniej wynik sezonowości branży. Z punktu widzenia planów zatrudnienia, szczególnie interesujący jest fakt, że cztery na 10 firm nie planują żadnych zmian w liczbie pracowników. Oznacza to, że pomimo pewnych wyzwań gospodarczych, branża zachowuje zdolność do adaptacji, jak również stabilność na tle innych sektorów. Natomiast organizacje deklarujące konieczność redukcji etatów mogą wskazywać na konieczność dostosowania struktury kadrowej w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynkowe.
Perturbacje sektora automotive
Mówiąc o rynku pracy w branży transportu, logistyki i motoryzacji, nie można nie wspomnieć o niedawnych perturbacjach sektora automotive.– Problemy w branży, w tym spadek produkcji i zamykanie fabryk w Niemczech, niewątpliwie wpłyną na polski rynek pracy – podkreśla Bartłomiej Deleżyński. – Automotive jest jednym z głównych klientów transportu oraz logistyki, a redukcje w tym obszarze mogą przełożyć się na zmniejszenie zapotrzebowania na usługi świadczone przez polskie organizacje, szczególnie w obszarze przewozu komponentów i gotowych pojazdów. Jednakże sektor transportu, logistyki i motoryzacji wykazuje dużą zdolność do dywersyfikacji działalności. W przypadku zmniejszenia aktywności automotive, firmy logistyczne mogą skupić się na innych segmentach rynku, takich jak handel e-commerce czy transport towarów spożywczych, co może zrekompensować straty wynikające ze wspomnianych wyzwań. Co więcej, logistyka kontraktowa oraz magazynowanie to obszary, w których widać wzrost popytu, co pozwala na pewną elastyczność w reagowaniu na zmiany rynkowe.
Zdaniem eksperta Manpower, w transporcie nadal istotne pozostaną stanowiska kierowców pojazdów ciężarowych, zwłaszcza w przewozach międzynarodowych, choć coraz większe znaczenie zyskują innowacje technologiczne, takie jak pojazdy autonomiczne.
– Można spodziewać się więc wzrostu zapotrzebowania na techników i inżynierów zajmujących się utrzymaniem oraz serwisowaniem tego typu rozwiązań. Rola logistyki miejskiej również będzie zyskiwać na znaczeniu, co przełoży się na wzrost zapotrzebowania między innymi na kurierów, koordynatorów tras, jak również specjalistów do spraw zrównoważonego transportu – dodaje.
Perspektywy dla branży transportu, logistyki i motoryzacji w krajach EMEA są na niemal identycznym poziomie, jak deklarowane przez pracodawców w Polsce – tutaj średnia prognoza zatrudnienia wynosi +21%. 4 na 10 organizacji planuje pozyskiwanie nowych pracowników, taki sam odsetek firm nie chce zmian w liczebności swoich zespołów. Z ewentualnością redukcji etatów liczy się natomiast 2 na 10 organizacji. (red)