Marcin Purgal, senior director, Investment Fot. Investment
Po ostatnich trudnych latach na rynku inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych, z wyraźnym spowolnieniem w 2023 r., wyniki 2024 roku pozwalają uwierzyć w stabilizację i patrzeć w przyszłość z optymizmem. Całkowity wolumen transakcji w Polsce w 2024 r. przekroczył ponad dwukrotnie wartość z 2023 r., potwierdzając znaczne ożywienie aktywności na rynku.
– Powrót inwestorów wynika z obniżek stóp procentowych zainicjowanych latem przez EBC i FED, które przekładają się na większą dostępność bardziej przystępnego finansowania – komentuje Marcin Purgal, senior director, Investment.
Całkowity wolumen inwestycji w Polsce w 2024 r. osiągnął 5 mld euro. Szczególnie imponujący był IV kwartał, którego wynik przebił wolumen inwestycji z całego 2023 roku. Taki wynik został zbudowany dzięki powrotowi dużych transakcji, zarówno portfelowych jak i pojedynczymi aktywami. \
– Warto zauważyć, że 10 największych (spośród 130 zamkniętych) transakcji odpowiadało za prawie 50% całkowitego wolumenu. Podobną płynność, z dominacją kilku największych transakcji, obserwowaliśmy w 2022 roku – zwraca uwagę Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska, research & data manager.
Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska, research & data manager
Sektor magazynowy: powrót transakcji portfelowych
Sektor magazynowy dominował na polskim rynku inwestycyjnym w 2023 r., stanowiąc prawie połowę całkowitego wolumenu inwestycji. W związku z tym wzrost odnotowany w 2024 r. nie był aż tak spektakularny jak w innych sektorach nieruchomości.
W 2024 r. sektor magazynowy odnotował wolumen 1,3 mld euro, zbudowany głównie w oparciu o transakcje portfelowe. Wśród siedmiu transakcji typu „multi-asset”, stanowiących ponad 50% całkowitego wolumenu sektora, dwie były częścią europejskich przejęć portfelowych. Oznacza to powrót dużych międzynarodowych portfeli na rynek inwestycyjny. Większość sprzedanych aktywów (z wyłączeniem sprzedaży akcji DL Invest) była zlokalizowana w pięciu głównych hubach magazynowych.
– Oczekuje się, że zmniejszająca się rozbieżność cenowa między sprzedającymi a kupującymi jeszcze bardziej przyspieszy wzrost wyników w sektorze. Także rosnące znaczenie „nearshoringu” na polskim rynku logistycznym stwarza znaczne możliwości dalszego rozwoju rynku. Natomiast coraz bardziej uwidaczniają się różnice cenowe między nieruchomościami zgodnymi z normami ESG a starszymi aktywami – komentuje Bartłomiej Krzyżak, senior director, Investment.
Bartłomiej Krzyżak, senior director, Investment Fot. Investment
Główne liczby:
• 1,3 miliarda euro – całkowity wolumen sektora (127% rok do roku)
• 7 transakcji portfelowych (na 29 w 2024 r.)
• Transakcje portfelowe odpowiadały za 50% wolumenu sektora
Co dalej?
• Polska pozostaje atrakcyjna dla inwestorów dzięki silnemu wzrostowi gospodarczemu i solidnym fundamentom rynkowym
• Spodziewamy się kontynuacji trendu obniżek stóp procentowych, wraz z rozluźnieniem polityki kredytowej banków
• Oczekujemy dalszej poprawy płynności inwestycyjnej we wszystkich klasach aktywów
• Ogólna atrakcyjność mniejszych formatów nieruchomości z długim WAULT
• Rosnące zainteresowanie spółkami typu REIT z Europy Zachodniej, a także krajów Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich
• Spodziewamy się transakcji kształtujących nowe poziomy stóp kapitalizacji
Autorki: Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska (research & data manager) oraz Agnieszka Bykowska (research analyst)