Podczas listopadowych targów Agritechnica w Hanowerze, na stoisku firmy Lely można było obejrzeć kilka nowości. Znalazły się wśród nich: doczepiana sieczkarnia Storm 300 oraz przyczepy samozbierające Tigo MS i MR. Do sprzedaży produkty te wprowadzono z początkiem bieżącego roku.
Zarówno sieczkarnia jak i przyczepy mają daleko szersze zastosowanie niż tylko do pracy przy zbiorze zielonki. Wykorzystane rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że można ich używać zarówno do zbioru traw, jak i np. do zbioru kukurydzy.
Sieka jak się patrzy
Sieczkarnia Lely Storm 300 może być wykorzystywana wraz z szerokim, niesterowanym podbieraczem lub niezależną, trzyrzędową przystawką do kukurydzy. Do napędu służy silnik wysokoprężny o mocy maksymalnej 300 KM, a maszyna przeznaczona jest do eksploatacji głównie w dużych gospodarstwach i w firmach usługowych, gdy czas na zbiory jest ograniczony i szczególnie liczy się duża wydajność pracy. Podbieracz ma szerokość roboczą wynoszącą 2.200 mm. Unikatową cechą Lely Storm 300 jest zastosowanie nowego systemu podawania materiału z podbieraczem bezkrzywkowym (ma zapewniać wyjątkowo równomierny przepływ plonów w kierunku koła zgniatacza). Dzięki temu rozwiązaniu sieczkarnia ma poradzić sobie z szerokimi, dużymi lub nierównymi pokosami. Podbieracz ma precyzyjnie kopiować teren. Sterowanie odbywa się za pomocą szyny Isobus, obsługę ułatwia wyświetlacz dotykowy montowany w ciągniku. Dla ciągników nie posiadających połączenia Isobus, konstruktorzy Lely przygotowali specjalny panel systemu kontroli E-link (posiada przyciski dla każdej funkcji i… wyświetlacz). Nowością w Lely Storm 300 jest też większy niż w większości pozostałych modeli zsyp plonów, maszynę przygotowano do współpracy z przyczepami o dużych wysokościach transportowych. Jest hydraulicznie regulowany i składany, a element wyposażenia standardowego stanowi regulacja strumienia w zakresie 280 st.
Podają inaczej
Lely ma też w swojej ofercie nowe przyczepy samozbierające Tigo MS i MR. Największą różnicę pomiędzy oboma modelami stanowi system podawania materiału. Dla użytkowników szczególnie dbających o jakość plonu przygotowano wersję MS ze sterowanym systemem podawania. Z kolei wersję MR wyposażono w rotor tnący, a przyczepa przeznaczona jest dla użytkowników oczekujących najwyższej wydajności i mocy cięcia. Przyczepy MR i MS mogą być wyposażone w różnego rodzaju podstawy, jak również w zbiorniki o różnych pojemnościach. Obie przyczepy posiadają podbieracz bezkrzywkowy, który skonfigurowano z urządzeniem podającym materiał. Główny układ napędowy Lely Tigo MS i MR składa się ze zintegrowanej, nie wymagającej skomplikowanej konserwacji przekładni z zębatką o zębach prostych. Urządzenie tnące modelu MR wyposażono w nóż obrotowy z centralnym systemem blokowania.
Ofertę uzupełnia wersja Tigo MR Profi, dostępna z ruchomą przegrodą (wcześniej rozwiązanie tego rodzaju sprawdziło się w modelach Lely Tigo PR i XR). Taka przegroda sprawia, że można osiągnąć krótszą i bardziej kompaktową konstrukcję przyczep, w porównaniu z podobnymi przyczepami o takiej samej objętości. Ponadto rozkład masy jest korzystniejszy, co ułatwia np. sterowanie pełną przyczepą. Ruchoma przegroda zwiększa ładowność o 6 m sześc.
Obie wersje przyczep można wyposażyć w urządzenie sterujące oparte na szynie Isobus, a jeśli ciągnik nie obsługuje tej technologii, przyczepa dostarczana jest z fabrycznym urządzeniem sterującym Lely. Ładowanie i rozładowywanie odbywa się w trybie automatycznym. Seria Tigo MS dostępna jest w czterech wersjach gabarytowych skrzyni ładunkowej (poj. od 40 do 70 m sześc.) oraz w dwóch wersjach wywrotkowych. Seria Tigo MR w wariancie bazowym dostępna jest w trzech wariantach pojemnościowych (26-35 m sześc.), a wersja MR Profi dysponuje maksymalną pojemnością wynoszącą 36 m sześc. Dopuszczalna masa całkowita w wariancie najmniejszej wynosi 12 t, w największym 17 t.