Wiadomości z rynku

czwartek
21 listopada 2024

Nie zawsze duży Trioliet Gigant

Maszyny rolnicze. Wozy paszowe marki Trioliet
19.10.2007 00:00:00
Gigant to nazwa nowych wozów-mieszalni pasz firmy Trioliet Futtertechnik. Maszyny te są już do kupienia w Polsce. Poza normalnymi zadaniami, jakie stoją przed wozami paszowymi, Gigant potrafi sam pobierać paszę np. z pryzmy kiszonkowej (nawet o kilkumetrowej wysokości), a w maksymalnym wariancie jednorazowy załadunek wynosi 2,6 m sześc. paszy.
W nowoczesnym chowie bydła zazwyczaj stosowane są kombinacje mieszanek paszowych, np. własnych, tanich objętościowych i produktów dodatkowych, takich jak wysłodki. Wozy paszowe przyrządzają takie mieszanki i zadają paszę. Robi to Gigant. Nazwa jest w tym przypadku złudna, nie oznacza bowiem olbrzymich rozmiarów (zbiorniki, w zależności od wersji mają poj. 5, 7 i 9 m sześc.), ale podkreślać ma wielofunkcyjność urządzeń. Poza normalnymi zadaniami, jakie stoją przed wozami paszowymi, Gigant potrafi sam pobierać paszę np. z pryzmy kiszonkowej (nawet o kilkumetrowej wysokości), a w maksymalnym wariancie jednorazowy załadunek wynosi 2,6 m sześc. paszy.
Do mieszania służy nowatorski ślimak pod nazwą Twin Stream. Umieszczany jest on pionowo i opiera się bezpośrednio na ramie wozu. Ma lekko unoszące się do góry, ułożone symetrycznie łopaty dozujące. Zdaniem konstruktorów zwiększa to ruch w dolnej części komory mieszalnika. Ruch ten z kolei wymusza lepszy obieg paszy, przyspieszając jej odpowiednie pocięcie, a także równomierne wymieszanie. System tnący wykonano ze stali nierdzewnej.
Standardem w wozach Trioliet są obustronne, hydrauliczne zasuwy dozujące. Zastosowano tzw. płyty ślizgowe, by dozowanie paszy odbywało się w odpowiedniej odległości od pasa, w którym porusza się ciągnik. Elementem przydatnym w codziennej eksploatacji Giganta jest elektroniczna waga z dużym wyświetlaczem cyfrowym oraz hydraulicznie wysuwana podpora (stosowana wówczas, gdy wóz przez dłuższy czas stacjonuje w jednym miejscu).
Do obsługi najmniejszego Giganta 500 niezbędny jest ciągnik z silnikiem o mocy 35-45 KM, a największego "dziewięćsetki" musi dysponować mocą co najmniej 50 KM.
Podstawowe dane techniczne wybranych wersji
Wersja 500 M/K 900 M/K
Wymiary - (dł./ szer./wys.) 4.000 / 2.150 / 2.200 mm 4.900 / 2.450 / 2.450 mm
Maksymalna masa całkowita 4.200 kg 7.000 kg
Masa wózka paszowego 2.500 kg 3.750 mm
Wysokość dozowania 550 mm 650 mm
Wysokość pobierania paszy 3.500 mm 4.300 mm
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.