Wiadomości z rynku

czwartek
21 listopada 2024

Volkswageny dla drogówki lub prewencji

VW Caddy dla policji
04.01.2008 00:00:00
W polskiej policji trwa wymiana wysłużonych radiowozów na nowe pojazdy. Dlatego wielu producentów samochodów licząc na państwowe zamówienia, ma obecnie w swojej ofercie radiowozy. Jednym z takich pojazdów jest Volkswagen Caddy. W samochodach dla policjantów z prewencji część pasażerską kabiny podzielono na dwa przedziały: przedni dla policjantów i tylny dla zatrzymanych. Policjanci odgrodzeni są od zatrzymanych szybą z poliwęglanu. Natomiast tych ostatnich od bagażnika oddziela krata stalowa. Siedziska dla zatrzymanych wykonane są z tworzywa sztucznego. Z podobnego materiału jest podłoga w kształcie wanny z otworami spływowymi na zewnątrz pojazdu.
Policyjne Caddy ma dwie wersje: radiowóz dla drogówki i dla służby prewencji. Obie odmiany wykonano na bazie osobowej wersji kombi. W przypadku pierwszej zmiany w porównaniu z cywilnym autem nie są duże. Pojazd wyposażono w ostrzegawczą lampę zespoloną z napisem policja na dachu, obsługiwaną panelem w dodatkowej konsoli na desce rozdzielczej. Do tego dochodzi radiotelefon i dwie anteny łączności radiowej. Po lewej stronie fotela pasażera zamontowany jest uchwyt na broń gładkolufową.
Więcej zmian wprowadzono do VW Caddy dla służby prewencji. W tym przypadku część pasażerską kabiny podzielono na dwa przedziały: przedni dla policjantów i tylny dla zatrzymanych. Policjanci odgrodzeni są od zatrzymanych szybą z poliwęglanu. Natomiast tych ostatnich od bagażnika oddziela krata stalowa. Siedziska dla zatrzymanych wykonane są z tworzywa sztucznego. Z podobnego materiału jest podłoga w kształcie wanny z otworami spływowymi na zewnątrz pojazdu. Cała konstrukcja tylnego przedziału umożliwia szybkie i łatwe mycie. Otwarcie drzwi bocznych w przedziale zatrzymanych możliwe jest tylko od zewnątrz.
Nowe oznakowanie radiowozów jest diametralnie różne od tego, do którego przez lata byliśmy przyzwyczajeni. Auta są srebrne, zaś pasy wokół nadwozia granatowe z odblaskowej folii. Takie barwy to wymóg UE, która chce, aby kierowcy wiedzieli, że mają do czynienia z policją niezależnie od kraju, w którym akurat się znajdują. Ponadto tak wyglądające radiowozy są lepiej widoczne w nocy. Nowy wzór oznakowania został przedstawiony pół roku temu, ale dopiero pod koniec 2007 r. do policji trafiły pierwsze wozy w takich barwach.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.