Wiadomości z rynku

czwartek
21 listopada 2024

Maszyny budowlane za unijne pieniądze

Dofinansowania. Jak wykorzystujemy unijne pieniądze
09.05.2008 00:00:00
Mimo ogólnego przekonania o tym, że nie najlepiej wykorzystujemy unijne pieniądze z funduszy strukturalnych oraz z Funduszu Spójności, polscy przedsiębiorcy z branży budowlanej dobrze radzą sobie z wykorzystywaniem dofinansowania z europejskich funduszy. Ubiegły rok zakończył się wynikiem: przedsiębiorcy wykorzystali 69,9 procent unijnych pieniędzy przewidzianych dla nich na lata 2004-2006. Dofinansowania z tego okresu są jednak przyznawane naszemu krajowi nadal, również i w tym roku. Szacuje się, że pod jego koniec będzie można mówić o około 90 procentach wykorzystanych środków. Najbliższe lata również zapowiadają się optymistycznie, ponieważ przedsiębiorcy będą mogli korzystać z kolejnej puli pieniędzy z UE.
Optymistyczne są także prognozy dla tej branży, ponieważ najbliższe lata przyniosą kolejny zastrzyk unijnej gotówki i to nie tylko w bezpośrednich dopłatach.
Będzie 90 procent
Ubiegły rok zakończył się wynikiem: przedsiębiorcy wykorzystali 69,9 procent unijnych pieniędzy przewidzianych dla nich na lata 2004-2006. Dofinansowania z tego okresu są jednak przyznawane naszemu krajowi nadal, również i w tym roku. Szacuje się, że pod jego koniec będzie można mówić o około 90 procentach wykorzystanych środków, a to już wynik zbliżony do innych krajów również otrzymujących tego typu pomoc na rozwój. Wśród branż, które mogą mieć największe problemy z wykorzystaniem przyznanych nam środków, wymienia się najczęściej rybołówstwo, na pewno nie zaś branżę budowlaną.
W raporcie opublikowanym przez MRR, w którym analizowane jest oddziaływanie funduszy europejskich na rozwój gospodarczy Polski, można przeczytać, że tylko do połowy 2007 roku przedsiębiorcy otrzymali dofinansowania z programu "Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw" dla 14.480 projektów, które opiewały na sumę 16.563 mln zł. Najwięcej tego typu projektów przyjęto w województwie mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Gdy doliczyć do tego inne programy, w których brały udział przedsiębiorstwa, otrzymujemy w tym samym okresie kwotę projektów wynoszącą aż 23.993 mln zł.
Wpływają też pośrednio
Najbliższe lata również zapowiadają się optymistycznie, ponieważ przedsiębiorcy będą mogli korzystać z kolejnej puli pieniędzy z UE. - Fundusze europejskie na lata 2007-2013 stwarzają możliwość bezpośredniego wsparcia przedsiębiorstw przede wszystkim w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych i programu Innowacyjna Gospodarka - mówi Anna Konik-Żurawska. - Przedsiębiorcy skorzystają ze środków unijnych także w sposób pośredni. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zakłada, że do 2015 roku wybudowanych zostanie przy współudziale funduszy europejskich m.in. ok. 1.500 km dróg ekspresowych. Stwarza to szansę dla firm budowlanych. Wzmożonych inwestycji w tym sektorze możemy oczekiwać w latach 2010-2012.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.