Wiadomości z rynku

czwartek
21 listopada 2024

Używane ciągniki ze Skandynawii

Maszyny rolnicze
19.09.2008 00:00:00
Skandynawskie rolnictwo reprezentuje najwyższy poziom, co wynika m.in. z dużego usprzętowienia gospodarstw. Wiele ciekawych, używanych maszyn trafia stamtąd do Polski. Spore zainteresowanie używanymi maszynami sprawiło, że niektóre skandynawskie firmy postanowiły otworzyć swe przedstawicielstwa w Polsce. Tak jest np. z duńskim Sjorup Traktor z Viborga. Już cztery lata temu w Plutach k. Piły otwarto jego przedstawicielstwo. Gros oferty stanowią używane ciągniki rolnicze takich marek, jak: Case IH, David Brown, Deutz-Fahr, Fendt, Fiat, Ford, John Deere, Lamborghini, Massey Ferguson, New Holland, Renault, Same, Volvo, Valmet, Valtra.
Specjaliści szacują, że 10-15 proc. spośród używek docierających na nasz rynek pochodzi właśnie ze Skandynawii. Największy udział w tej grupie mają maszyny przywożone z Danii.
Głównie pośrednicy
Jak dowiedzieliśmy się w komisie Arrods Traktor & Maskin w szwedzkim Horby, większość pytań kierują tu polscy pośrednicy, a nie przyszli użytkownicy maszyn. Najczęściej mają przygotowaną długą listę zakupów, szukają bowiem konkretnych maszyn, realizując zamówienia polskich rolników. - Pośrednicy stanowią ponad dwie trzecie wszystkich klientów z Polski - potwierdzono nam w podobnej duńskiej firmie Brovig Maskiner z miejscowości Tinglev. Zdecydowanie mniejszy jest import typowo rolniczych maszyn z Norwegii (dominują używane maszyny leśne i do obróbki drewna) oraz z Finlandii; chociaż - jak poinformowano nas w Agco z Paczkowa (woj. wielkopolskie) - coraz więcej klientów pyta o możliwość sprowadzenia do Polski używanych ciągników renomowanej fińskiej Valtry (Agco jest przedstawicielem handlowym tej marki).
Spore zainteresowanie używanymi maszynami sprawiło, że niektóre skandynawskie firmy postanowiły otworzyć swe przedstawicielstwa w Polsce. Tak jest np. z duńskim Sjorup Traktor z Viborga. Już cztery lata temu w Plutach k. Piły otwarto jego przedstawicielstwo. Gros oferty stanowią używane ciągniki rolnicze takich marek, jak: Case IH, David Brown, Deutz-Fahr, Fendt, Fiat, Ford, John Deere, Lamborghini, Massey Ferguson, New Holland, Renault, Same, Volvo, Valmet, Valtra.
Nie tylko ciągniki
W Agrofyn z duńskiego Rynge w ofercie są nie tylko ciągniki, ale również np. siewniki pneumatyczne czy prasy belujące. Coraz więcej polskich klientów pyta w Danii lub Szwecji o takie maszyny; mocna złotówka sprawiła, że są one dosyć tanie. Trzon oferty, podobnie jak w przypadku innych krajów, stanowią jednak nadal traktory. Jakość większości egzemplarzy oceniana jest bardzo wysoko. Średnio czekają na klienta 7-10 tygodni. W zgodnej opinii skandynawskich dilerów klienci z Polski to obecnie - obok Irlandczyków, Portugalczyków i Greków - najliczniejsza grupa.
Jak podkreślają sami sprzedający, ceny maszyn duńskich albo szwedzkich nie są w ostatecznym rozrachunku wyższe niż podobnych maszyn sprowadzonych np. z Niemiec czy Holandii. Coraz więcej osób kontaktuje się z komisami bezpośrednio przez internet, co nie przeszkadza w tym, aby sprzedawcy skandynawscy organizowali w Polsce sieci swych stałych przedstawicieli. Pełnią rolę punktów informacyjnych, a nierzadko pośredniczą w transakcjach.
Przykładowe notowania używanych maszyn z krajów skandynawskich
Rodzaj i marka maszyny Model Rocznik Cena
Kombajn Case IH Axial Flow 1680 1986 ok. 80 tys. zł
Prasa rolująca Hesston 4800 1988 ok. 35 tys. zł
Ciągnik Valmet 8300 1991 ok. 9 tys. zł
Kombajn ziemniaczany Wuhlmaus 1733 S 1991 ok. 15 tys. zł
Kombajn New Holland TX 68 SLH 24 1997 ok. 230 tys. zł
Ciągnik Massey Ferguson 6150 1999 ok. 35 tys. zł
Agregat siewny Amazone KE40 2000 ok. 8 tys. zł
Ciągnik New Holland TM 165 2002 ok. 135 tys. zł
źródło: zagraniczni sprzedawcy
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.