Wiadomości z rynku

piątek
22 listopada 2024

Mercedes Sprinter 518 CDI - solidny dostawczak

Samochody dostawcze. Mercedes Sprinter 518 CDI w wersji kontener
28.11.2008 00:00:00
Spore gabaryty Mercedesa Sprintera z zabudową kontenerową w ruchu miejskim utrudniają parkowanie i manewry, a wyprzedzanie na trasie idzie z oporem. Plusy tego samochodu dostawczego to fakt, że zawieszenie dobrze tłumi poprzeczne nierówności. Do tego trzeba dodać dużą ładownię oraz dobre wyciszenie silnika. Minusy Mercedesa to: nadwozie podatne na boczne podmuchy wiatru, niestabilna jazda w koleinach i zbyt wąski podwójny fotel pasażera.
Spore gabaryty Sprintera z zabudową kontenerową w ruchu miejskim utrudniają parkowanie i manewry, a wyprzedzanie na trasie idzie z oporem. Z racji wysokiej ładowni pojazd jest wrażliwy na podmuchy wiatru i zachowuje się nerwowo w koleinach. To wszystko rekompensuje duża ładownia i auto sprawdza się jako pojazd dystrybucyjny na średnich dystansach.
Pod maską testowanego samochodu z najdłuższym rozstawem osi i z laminatową zabudową typu kontener jest najmocniejszy turbodiesel dostępny w tym modelu, czyli 3-litrowy, sześciocylindrowy silnik o mocy 184 KM. W tym segmencie mocniejszy, o 16 KM, jest tylko motor Forda Transita 3.2.
Na sześć garów
Podczas ruszania spod świateł na skrzyżowaniach silnik sprawnie rozpędzał testowe auto. Na trasie dynamika nie jest odczuwalna. Wyprzedzanie innych pojazdów idzie mu z oporem. Przeszło 2 tony masy własnej, a przede wszystkim ponad 3-metrowej wysokości nadwozie jest skutecznym aerodynamicznym „hamulcem”. Aby sprawnie wyprzedzić inny samochód, nieodzowna jest redukcja biegów.
Na uznanie zasługuje łagodna praca tej jednostki. Silnik nie przeszkadza w kabinie, a i na zewnątrz, nawet po porannym uruchomieniu nie jest głośny. Sześciostopniowa skrzynia manualna ma bardzo krótki pierwszy bieg i bardzo szybko trzeba wrzucić dwójkę. To mało wygodne, ale ponieważ motor ma wysoki moment obrotowy, auto bez problemu rusza także z dwójki.
W koleinach nerwowo
Podczas jazdy poprzeczne nierówności są oznajmiane głuchymi odgłosami zawieszenia, ale wstrząsy są skutecznie niwelowane. To między innymi zasługa dużego rozstawu osi. Wstrząsy tłumi również komfortowy fotel kierowcy (Isringhausen) z pneumatyczną amortyzacją i regulacją ustawienia siedziska (wysokość i pochylenie). Jest on oferowany tylko za dopłatą 1.200 zł.
W kabinie znajduje się jeszcze podwójny fotel pasażera. Jednak jego szerokość nie zapewnia wystarczającego komfortu dla dwóch dorosłych osób. Dobrze, że pod fotelem jest spory schowek, do którego można zapakować torbę lub plecak.
Stabilność znika, kiedy pojawiają się koleiny. Nadwoziem zaczyna wtedy nieprzyjemnie bujać na boki, a układ jezdny nerwowo reaguje na korekty toru jazdy. Sytuacja pogarsza się, kiedy wieje boczny wiatr. Wysoka zabudowa „łapie” każdy mocniejszy podmuch. W sytuacjach ekstremalnych na odsiecz może przyjść system ESP (standard), ale w czasie testu nie było takiej sytuacji, aby konieczna była jego interwencja.
Na dużą drobnicę
Ładownię wykonano z laminatu. Taki materiał jest lekki, łatwo go utrzymać w czystości, ale jest też podatny na uszkodzenia zewnętrzne. Natomiast wewnętrzne ściany zabezpieczono listwami ze sklejki. Ten typ zabudowy nadaje się do przewozu ładunków lekkich, ale za to o sporych wymiarach lub do transportu artykułów żywnościowych.
Dostęp do środka jest możliwy z tyłu przez drzwi dwuskrzydłowe, otwierane pod kątem 270 stopni oraz poprzez pojedyncze drzwi boczne (po prawej stronie, otwierane pod kątem 180 st.). W obu przypadkach drzwi zostały wyposażone w drabinki oraz zabezpieczenia przed przypadkowym zamknięciem zamków.
Dostawczak z tak dużą zabudową kontenerową znajdzie zastosowanie głównie w transporcie dystrybucyjnym między miastami i w nim się sprawdza najlepiej. Samo zaś poruszanie się nim po mieście jest problemem: trudno zaparkować i manewrować na parkingu tak dużym dostawczakiem.
Plusy
Zawieszenie dobrze tłumi poprzeczne nierówności. Duża ładownia. Dobre wyciszenie silnika.
Minusy
Nadwozie podatne na boczne podmuchy wiatru. Niestabilna jazda w koleinach. Za wąski podwójny fotel pasażera.
Podstawowe dane Mercedesa Sprintera 518 CDI furgon
Dopuszczalna masa całkowita 3.500 kg
Ładowność 1.490 kg
Objętość ładowni 18,9 m sześc.
Wymiary ładowni długość / szerokość / wysokość 4.150 / 2.010 / 2.270 mm
Wymiary pojazdu długość / szerokość / wysokość 7.056 / 2.350 / 3.220 mm
Rozstaw osi 4.325 mm
Silnik V6, turbodiesel z common rail, 24V
Pojemność silnika 2.987 ccm
Moc maksymalna 184 KM przy 3.800 obr./min
Maksymalny moment obrotowy 400 Nm przy 1.600-2.600 obr./min
Średnie zużycie paliwa w cyklu mieszanym z obciążeniem 1.000 kg 14,5 l / 100 km 
Skrzynia biegów manualna, 6-stopniowa
Napęd 4x2, na tylną oś
Układ hamulcowy z ABS, tarcze z przodu (wentylowane) i z tyłu
Wyposażenie pojazdu testowego: ESP, dwie poduszki powietrzne, wspomaganie kierownicy, centralny zamek, elektryczne sterowanie szyb i lusterek bocznych, radioodtwarzacz z CD, reflektory przeciwmgłowe, klimatyzacja, komputer pokładowy.
Cena negocjowana
Gwarancja mech. / perforacyjna 2 lata bez limitu km / 12 lat
Przeglądy techniczne wg wskazań komputera (nie rzadziej niż co rok)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.