Wiadomości z rynku

sobota
18 stycznia 2025

Iveco Trakker AD380T41W - zwrotny, niewywrotny

Samochody ciężarowe. Wywrotka dwustronna Iveco Trakker
07.08.2009 00:00:00
Każdy, kto spodziewa się, że do kierowania budowlaną ciężarówką trzeba mieć łapska jak kowal, będzie mile zaskoczony Iveco Trakkerem. Do zalet tego samochodu ciężarowego należą: lekko działający układ kierowniczy, duży moment obrotowy dostępny w szerokim zakresie obrotów, wydajny hamulec silnikowy i dobra widoczność z miejsca kierowcy. Minusy Iveco Trakkera to przygnębiające wykończenie kabiny z dużą liczbą czarnych elementów i hałaśliwy silnik. Dobre wspomaganie powoduje, że przy wysokiej prędkości trzeba pilnować kierownicy.
Zbliżasz się do wysokiej, czarnej kabiny i myślisz: nie będzie lekko. Stroma wspinaczka po czterech stopniach to typowe. Pełna regulacja fotela i kierownicy: OK. Przekręcasz kluczyk: rasowy diesel, trochę nieokrzesany. Wrzucasz bieg: łatwo wchodzi. Gruba kierownica dobrze leży w dłoni. Obracasz i. Chodzi lżej niż w Seicento twojej kuzynki!
Konstruktorzy się wykazali
Konstruktorzy Iveco wykazali się przy projektowaniu terenowego Trakkera. Nie zatracili tych cech samochodu, które zapewniają sukces na bezdrożach, jak np. łatwość kierowania i zwrotność.
Kolejnymi są zwarte wymiary pojazdu i niska masa. Kabina typu AD (Active Day) to najmniejsza stosowana przez Iveco w dużych ciężarówkach. Jest krótka, a do tego niższa i węższa od czołowej kabiny typu AS. Błotniki wystają poza jej obrys. Na lewym umocowano stopień, z którego kierowca może obserwować załadunek. Stopień ten, tak samo jak najniższe, elastyczne, wykonano z tworzywa sztucznego. Na pewno nie zardzewieją, ale czy okażą się odporne na uszkodzenia?
Na brak miejsca wewnątrz kabiny nie można narzekać. Tunel silnika jest niski. Na tylnej ścianie jest wielka kieszeń na różności. Szaro-czarne, nieco ponure wnętrze ożywia oryginalna obudowa zegarów. Liczba przełączników lekko oszałamia, ale można się przyzwyczaić.
Widoczność z kabiny jest bardzo dobra, poprawiają ją okienka u dołu drzwi. W obserwacji tego, co się dzieje z tyłu, pomaga również okienko w tylnej ścianie, dodatkowo rozjaśniające wnętrze.
Dzielny w terenie
Silnik Cursor 13 o mocy 410 KM ma turbosprężarkę z zaworem upustu mocy. Otwiera się on, zmniejszając ciśnienie powietrza doładowującego, np. po puszczeniu gazu na wysokich obrotach. Sterowany elektronicznie układ zasilania wyposażony w pompowtryskiwacze oraz system SCR pozwalają spełniać normę Euro 4 lub Euro 5.
Skrzynia biegów ZF ma 16 przełożeń. Za nią znajduje się terenowy układ napędowy z dwustopniową skrzynką rozdzielczą, blokadą międzyosiową i blokadami mostów. Własności terenowe polepszają zwolnice w piastach. Pamiętać tylko należy, by blokady załączać we właściwej kolejności. Przełącznik taki jak w Mercedesie, wykluczający pomyłkę jest lepszym rozwiązaniem.
Wysoki moment obrotowy dostępny już od niskich, aż do wysokich obrotów sprzyja precyzyjnemu prowadzeniu Trakkera w terenie. Samochód spokojnie reaguje na przeszkody i pomału, ale konsekwentnie je pokonuje. Dobrze pracuje zawieszenie. Zwykłe resory, ale zapewniają stabilność na wertepach i niezły komfort na szosie, jak na samochód budowlany. Skuteczny jest hamulec górski.
Zrównoważony
410 koni okazuje się wystarczające dla pojazdu o technicznej DMC 38 ton. Testowany Trakker ma ciężką ramę złożoną z podłużnic o grubości 10 mm. Gruba rama jest zwykle wybierana przez użytkowników w kopalniach odkrywkowych, kamieniołomach i miejscach, gdzie samochód narażony jest na przyspieszone zużycie.
Dwustronna zabudowa firmy KH-Kipper przystosowana jest do współpracy z rozściełaczem asfaltu. Lewa burta, otwierana hydraulicznie i obracająca się na zawiasie u dołu, zapobiega zsypaniu ładunku wprost pod koła wywrotki. Jest równie uniwersalna jak podwozie, na którym spoczywa.
Plusy
Lekko działający układ kierowniczy.
Duży moment obrotowy dostępny w szerokim zakresie obrotów.
Wydajny hamulec silnikowy.
Dobra widoczność z miejsca kierowcy.
Minusy
Przygnębiające wykończenie kabiny z dużą liczbą czarnych elementów.
Hałaśliwy silnik.
Dobre wspomaganie powoduje, że przy wysokiej prędkości trzeba pilnować kierownicy.
Iveco Trakker AD380T41W
Dopuszczalna masa całkowita (adm./techniczna) 26.000/38.000 kg
Ładowność (adm./techniczna) 12.650/24.650 kg
Rozkład DMC na osie przednią/tylną zespoloną 9.000/26.000 kg
Objętość skrzyni ładunkowej 12,7 m sześc.
Wymiary wewnętrzne skrzyni ładunkowej
długość 5.600 mm
szerokość 2.500 mm
wysokość burty 1.000 mm
Pojemność skokowa silnika 12,9 l
Moc maksymalna 410 KM przy 1.500-1.900 obr/min
Maks. moment obrotowy 1.900 Nm przy 1.000-1.500 obr/min
Pojemność zbiornika paliwa 300 l
Napęd 6x6
Zawieszenie przednie mechaniczne, na resorach parabolicznych
Zawieszenie tylne mechaniczne, na resorach półeliptycznych
Układ hamulcowy bębnowe z przodu i z tyłu, hamulec kompresyjny
Wyposażenie pojazdu testowego dwubiegowa skrzynka rozdzielcza, wzdłużne i poprzeczne blokady mechanizmów różnicowych, zwolnice, klimatyzacja, komputer pokładowy, elektrycznie sterowane szyby.
Cena b.d.
Gwarancja mech./perforacyjna 2 lata
Przeglądy techniczne maks. co 80 tys. km
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.