Wiadomości z rynku

niedziela
24 listopada 2024

Komatsu WA470-6 i WA480-6

Ładowarki kołowe Komatsu LC
04.09.2009 00:00:00
Japoński producent maszyn budowlanych Komatsu zaprezentował dwie nowe wersje znanych już wcześniej ładowarek kołowych WA470-6 i WA480-6. Maszyny o dodatkowym oznaczeniu LC mają zmodernizowaną przekładnię i są przeznaczone do pracy z dużą liczbą monotonnych, krótkich przejazdów. Wprawdzie z zewnątrz trudno odróżnić nowe wersje ładowarek od dostępnych dotychczas, producent zapewnia jednak, że odpowiednio je wzmocnił.
Premiera najnowszych wersji ładowarek Komatsu miała miejsce na tegorocznych czerwcowych targach maszyn budowlanych w Paryżu. Nowe maszyny oferowane będą już wkrótce równolegle z modelami standardowymi. Aby można je było odróżnić, otrzymały dodatkowe oznaczenie LC. Ładowarka WA470-6 LC ma masę operacyjną 23 tony i moc 274 KM, zaś WA480-6 waży 25,5 tony, a jej silnik dysponuje 300 KM. Nowe maszyny wzmocniono, by sprostały wymaganiom pracy w najcięższych warunkach.
Do szybszych cykli
Podstawowa modernizacja dotyczy przekładni hydrokinetycznej. Japoński producent zdecydował się zastosować całkowicie nową przekładnię, wyposażoną w nowe wałki, mocniejszą obudowę i inne koła zębate. Nowa konstrukcja ma być bardziej wytrzymała. Nowe jest także oprogramowanie sterujące pracą skrzyni, dzięki któremu biegi mają być zmieniane niezauważalnie dla operatora. Szybsza praca przekładni będzie pomocna przede wszystkim podczas monotonnych i krótkich cykli przeładunkowych.
Do ładowarek LC dokupić można system sterujący EPC, który oprócz modułowania prędkości pracy ramienia daje możliwość programowania górnej i dolnej pozycji łyżki przy zagłębianiu. Ułatwia to wykonywanie powtarzalnych zadań. Dodatkową korzyścią wynikającą z zastosowania nowej skrzyni biegów jest oszczędność paliwa, która według Komatsu sięga 10 procent.
Reszta to kosmetyka
Wśród pozostałych zmian wymienić należy mocniejsze mosty napędowe ładowarek w wersjach LC. Producent zapewnia także, że udoskonalił pracę układu hydraulicznego pod obciążeniem dzięki zastosowaniu w pełni elektronicznego układu sterującego pracą pomp zasilających hydraulikę roboczą. Mimo zmodernizowania maszyn w dalszym ciągu niektóre elementy przydatne podczas pracy, w której liczy się szybkość, są osiągalne tylko za dopłatą. Dotyczy to np. częściowych blokad mechanizmów różnicowych oraz blokady skrzyni biegów (dostępnej od drugiego przełożenia wzwyż), która jest niezwykle istotna, gdy pracujemy na pochyłym terenie. Tak jak w innych maszynach Komastu, w zmodernizowanych ładowarkach standardem jest za to system monitorowania parametrów pracy w czasie rzeczywistym oraz system Komtrax łączący się via satelita z właścicielem maszyny i jego serwisantem. Ten ostatni może nie tylko śledzić pracę sprzętu, lecz także sprawdzać, czy jest użytkowany zgodnie z zaleceniami producenta.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.