Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwany przez rolników czas żniw, jest on zwieńczeniem całorocznej ciężkiej pracy i przynosi najczęściej największe dochody. Czy jednak po zbiorach i uprawie pożniwnej praca w polu się kończy?
Oczywiście może, ale warto wykorzystać ten okres na zastosowanie poplonu.
Rośliny poplonowe uprawia się między uprawami głównymi, późną jesienią i wczesną wiosną. Można je wykorzystywać jako pożywienie dla zwierząt w postaci zielonki, kiszonki lub siana oraz jako zielony nawóz po pozostawieniu na polu.
Najbardziej uniwersalne rośliny to gorczyca biała i facelia, które mogą być wykorzystywane na wszystkich rodzajach gleb, na najsłabszych najlepiej stosować łubin, saradelę i żyto, na średnich słonecznik, rzodkiew oleistą oraz wykę ozimą, dla żyznych najlepsze są bobik, rzepak i rzepik ozimy. Wybór pod względem jakości gleby jest dość ogólny,warto jeszcze się zastanowić jakie korzyści chcemy czerpać z poplonu i wtedy dopiero podjąć decyzję.
W ostatnich latach coraz więcej rolników stosuje poplon, przynosi on wiele korzyści dla gleby i jest przyjazny dla środowiska, stosowanie go uprawnia również do otrzymania dopłat z programu rolnośrodowiskowego „Ochrona wód i gleb”