Wiadomości z rynku

niedziela
2 lutego 2025

Produkcja kiszonki o wysokiej jakości

Produkcja
25 sierpnia 2017
Kiszonka jest niezastąpionym produktem, który wykorzystywany jest do karmienia zwierząt, szczególnie w okresach jesienno-zimowych. Prawidłowa technologia produkcji i dobór odpowiednich składników może poprawić jakość, przyspieszyć proces fermentacji i pokryć bieżące potrzeby.

Aby wyprodukować kiszonkę o wysokiej jakości, trzeba wykonać szereg czynności, które warunkują powstanie dobrej paszy, o wysokiej jakości.

Sporządzanie kiszonki

Najważniejszy proces rozpoczyna się w momencie ustalenia najlepszej fazy wegetacji roślin, które będą zakiszane. To ona decyduje o zawartości składników pokarmowych. Zbiory roślin przeznaczonych do kiszenia powinny odbywać się w momencie, kiedy zawierają dużo masy suchej i cukrów. Świerze zielonki powinny być koszone z jednoczesnym rozdrobnieniem i dodaniem środka konserwującego (pomaga on wyprodukować paszę dobrej jakości i obniża starty powstałe w procesie zakiszania). Warto pamiętać, aby zielonkę dokładnie rozdrabniać. Wtedy materiał jest lepiej trawiony przez zwierzęta.

Proces kiszenia

Proces kiszenia wymaga stymulacji poprzez wprowadzenie bakterii produkujących kwas mlekowy. Dzięki temu uzyskujemy niskie pH, które hamuje rozwój niekorzystnej flory bakteryjnej, co przekłada się na redukcję gorzkiego smaku i nieprzyjemnego zapachu, a także psucie się paszy. Wybór preparatu do zakiszania powinien być dokonywany również  z uwzględnieniem rodzaju kiszonki. Zielonki, które trudno zakisić, wymagają preparatu, który inicjuje zakwaszanie, ale także i pogłębia procesy fermentacyjne. Warto zastosować również enzymy, które zapewnią prawidłowy poziom cukrów, co przełoży się na optymalne, niskie pH.

Przechowywanie kiszonki

Dużą rolę przy produkcji kiszonki odrywają zbiorniki, które mają chronić przed dostępem powietrza, opadami czy promieniami słonecznymi. W gospodarstwach powszechnie stosuje się pryzmy naziemne. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie tutaj wielowarstwowej folii, która szczelnie zakrywa kiszonkę. Innym sposobem przechowywania kiszonki są bele lub rękawy foliowe. Jednak niezależnie od tego, w czym jest ona przechowywana, należy zabezpieczyć ją przed śniegiem w zimie, jak również przed opadami w trakcie lata.   
Wszystkie wymienione czynniki są jednakowo ważne przy produkcji kiszonki, ponieważ od tego zależy jej jakość, która przekłada się np. na zdrowie i rozwój zwierząt oraz wysoką jakość mięsa i mleka.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.