Wiadomości z rynku

sobota
18 stycznia 2025

Maszyny budowlane na kredyt

Kredyt mniej popularny od leasingu, ale rozwojowy
11.02.2011 00:00:00
Na rynku usług finansowych wciąż mało jest kredytów przeznaczonych bezpośrednio na zakup maszyn i urządzeń budowlanych. Zazwyczaj są to kredyty inwestycyjne lub rozwiązania pośrednio pozwalające przedsiębiorcy na finansowanie zakupu tego typu, np. prosta hipoteka, czyli kredyt na środki obrotowe udostępniany pod zastaw nieruchomości. Często firmy, szczególnie mniejsze, decydują się na zakup używanych maszyn. Także w tym przypadku możliwe jest skredytowanie. Jednak, podobnie jak w przypadku samochodów czy innych środków transportu, często pojawiają się ograniczenia dotyczące wieku kredytowanego przedmiotu.
Na rynku usług finansowych wciąż mało jest kredytów przeznaczonych bezpośrednio na zakup maszyn i urządzeń budowlanych.
Zazwyczaj są to kredyty inwestycyjne lub rozwiązania pośrednio pozwalające przedsiębiorcy na finansowanie zakupu tego typu, np. prosta hipoteka, czyli kredyt na środki obrotowe udostępniany pod zastaw nieruchomości. Najczęściej spotykaną formą finansowania zakupu maszyn i urządzeń pozostaje leasing.
Różne oferty banków
Ciężko wskazać sztywne warunki kredytów dostępnych na rynku - różne banki oferują zróżnicowane zasady finansowania, podobnie jak pośrednicy czy doradcy finansowi, którzy zazwyczaj mają możliwość negocjowania z bankami lepszych stawek niż sam klient. W związku z tym w jednej instytucji firma może uzyskać kredyt nawet bez wkładu własnego, w innej tylko z udziałem własnym, na np. 10 czy 20 lat. Rozróżnienia ofert dokonać można także na podstawie wymagalnego minimalnego okresu prowadzenia działalności gospodarczej, potrzebnych dokumentów czy zabezpieczeń, a przede wszystkim - oprocentowania kredytu, czyli jego kosztów.
Jakie to mogą być kredyty? Dla przykładu, Fiolet Powszechny Dom Kredytowy S.A proponuje kredyt dla firm z sektora MSP, przeznaczony m.in. na zakup nowego lub używanego pojazdu specjalistycznego (w tym maszyn i urządzeń), wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej. Kredytobiorcą może być osoba prowadząca działalność gospodarczą, rolniczą, wspólnicy spółki cywilnej, spółka jawna, komandytowa, partnerska, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna. Wymagany okres prowadzenia działalności - sześć miesięcy (w niektórych przypadkach trzy miesiące). Okres kredytowania: do 120 miesięcy. W przypadku okresu kredytowania powyżej pięciu lat - suma wieku maszyny i okresu kredytowania nie może przekroczyć 15 lat. Wkład własny - od 0% - uzależniony od wieku i ceny maszyny. Maksymalna wysokość kredytu - bez ograniczeń - uzależniona od sytuacji finansowej kredytobiorcy, wpłaty własnej i zabezpieczenia.
Bank BPH proponuje np. tzw. prosty kredyt inwestycyjny, dla firm w różnych formach organizacyjnych. Wymagany okres prowadzenia działalności - 12 miesięcy. Okres kredytowania - pięć lat. Kwota kredytu wynosi od 10 tys. do 500 tys. zł i uzależniona jest od kondycji finansowej kredytobiorcy. a wymagany wkład własny - 20 procent wartości netto środka trwałego. Można skredytować zakup maszyn używanych, ale nie starszych niż trzyletnie.
Często firmy, szczególnie mniejsze, decydują się na zakup używanych maszyn. Także w tym przypadku możliwe jest skredytowanie. Jednak, podobnie jak w przypadku samochodów czy innych środków transportu, często pojawiają się ograniczenia dotyczące wieku kredytowanego przedmiotu. Przy bardzo wiekowych maszynach bank może zastrzec maksymalną wysokość przyznawanej kwoty. Nierzadko także wiek pojazdu wraz z okresem kredytowania nie mogą przekroczyć wyznaczonego przez instytucję czasu. Ponadto wiek i cena pojazdu mogą wpływać również na wysokość obowiązkowej wpłaty własnej kredytobiorcy i procedurę dokumentowania dochodów.
Kredyt czy leasing?
O większej popularności leasingu decyduje m.in. dostępność, a przez to i wygoda klienta. Wiele firm sprzedających sprzęt budowlany współpracuje z instytucjami oferującymi rozwiązania leasingowe, przez co klient już pytając o konkretną maszynę dowiaduje się, że na miejscu może dopiąć także kwestie finansowania. Ponadto współpraca między podmiotami pozwala wynegocjować firmie leasingowej dodatkowe zniżki dla klienta.
W przypadku kredytu ważne jest to, że maszyna staje się własnością kredytobiorcy - w przeciwieństwie do sprzętu wziętego w leasing. Poza tym zazwyczaj istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu - uwolnienia firmy od finansowego zobowiązania. Ponadto kredyt to dłuższy okres spłaty z niższymi kosztami miesięcznymi, a więc rozwiązanie, które istotnie wpływa na płynność przedsiębiorcy. Niektóre instytucje proponują uproszczone procedury dokumentowania dochodów w przypadku kredytów, co do niedawna stanowić mogło przewagę konkurencyjną leasingu. Część firm niechętnie podejmuje się leasingowania używanego sprzętu - w przypadku kredytu właściwie nie ma znaczenia czy przedmiot finansowania jest nowy czy używany.
Pośrednik wskazany
Warto skorzystać z usług pośrednika kredytowego, który sprawdzi dla nas kilka ofert różnych banków i wybierze najodpowiedniejszą, dobraną do naszych potrzeb. Poza tym pomoc pośrednika czy doradcy to dla przedsiębiorcy także ogromna oszczędność czasu - spotkanie zazwyczaj odbywa się w miejscu i czasie dogodnym dla klienta, doradca wyszukuje i porównuje oferty, pomaga w dopełnieniu formalności. Często także pośrednik może zaproponować klientowi atrakcyjne pakiety rozwiązań finansowych.
Konkurencja wzrośnie
Tomasz Bączkiewicz, odpowiedzialny za sprzedaż członek zarządu firmy Fiolet Powszechny Dom Kredytowy S.A.:
- Konkurencja na rynku kredytów przeznaczonych na zakup maszyn wciąż jeszcze wydaje się być niewielka, choć popyt rośnie. Wprawdzie często spotkać można się z opinią, że w tym przypadku leasing jest lepszym rozwiązaniem niż kredyt. Jednak z drugiej strony taka sytuacja może być związana właśnie w brakiem konkurencji na rynku kredytów i traktowaniu ich jako dodatkowego a nie priorytetowego produktu w portfelu, przez co banki ich nie rozwijają, rzadko oferują promocje i lepsze warunki. Jednak faktem jest, że coraz odważniej instytucje finansowe otwierają się na mniejsze firmy, tworząc oferty dedykowane np. firmom z sektora MSP. W związku z tym można ostrożnie liczyć na to, że wkrótce konkurencja na rynku kredytów na zakup specjalistycznych maszyn wzrośnie, co pozytywnie wpłynie na rozwój i optymalizację ofert.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.